Od pátku tak lidé, kteří přijíždějí z rizikových oblastí, budou muset prokázat negativním testem na koronavirus. Ten přitom musí být vystaven certifikovanou laboratoří.

Za rizikové státy Rakousko považuje Srbsko, Bosnu a Černou Horu. „Důvodem pro toto opětovné zavedení hraničních kontrol je nárůst počtu případů v zemích západního Balkánu, a tedy také nárůst případů v Rakousku,“ řekl pro Euronews podplukovník Thomas Enenkel. Kontroly se tak zaměřují na poznávací značky vozidel. Cestující ze Slovinska absolvují pouze namátkové kontroly.

I rakouský kancléř Sebastian Kurz na tiskové konferenci uvedl, že k těmto opatřením se přistupuje po opětném nárůstu potvrzených případů nákazy koronavirem. Od pátku se rovnež obnovuje povinnost nošení roušek v prodejnách potravin, v supermarketech, v bankách a na poštách.

Všeobecné nošení roušek

Zesílen bude také karanténní dohled a veškeré kontroly na hranicích budou prováděné v součinnosti se zdravotnickými orgány.

Církve a církevní komunity spojené s rizikovými oblastmi v zahraničí jsou vyzývány k všeobecnému nošení roušek. Ty, u nichž se vyskytne pozitivní případ nákazy, by měly omezit své aktivity.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček také na úterní tiskové konferenci informoval o změnách v cestování během pandemie koronaviru. Podle šéfa české diplomacie již ze zemí EU omezuje cestování Čechů jen Kypr, který ještě před odletem vyžaduje předložení negativního testu. Lotyšsko a Estonsko totiž vrátily Česko na seznam bezpečných zemí.