Práce by mohly skončit už v červenci. Vyhlídkové molo pak bude pro veřejnost volně přístupné. Vstupné se vybírat nebude, řekl ČTK starosta Rokytnice nad Rokytnou Josef Herbrych (za KDU-ČSL).

Rozhledna, kterou společně chystá sedm obcí, bude stát kolem sedmi milionů korun. Pro obce s celkem zhruba 3300 obyvateli není zajištění stavby ani se slíbenou dotací jednoduchá záležitost. Vezmou si kvůli ní úvěr. Zisk jim rozhledna nebude přinášet ani po otevření.

„Ale vnímáme to tak, je to určitý druh patriotismu. Koneckonců je to nejvyšší vrchol Třebíčska, chtěli bychom to tu ozvláštnit,“ řekl Herbrych. Rozhledna by podle něj mohla lákat turisty, protože bude zhruba v polovině cesty mezi městy s památkami UNESCO – Telčí a Třebíčí.

Na vrchu Mařenka, který je s nadmořskou výškou 711 metrů nejvýše položeným místem Třebíčska, stála rozhledna do poloviny minulého století, kdy spadla při bouřce. Obce z okolí usilovaly o její obnovení asi 12 let. Loni na tuto stavbu sehnal tři miliony Kč v evropských fondech Mikroregion Podhůří Mařenky, který kromě Rokytnice nad Rokytnou spojuje i Markvartice, Předín, Štěměchy, Čáslavice, Římov a Chlístov.

Rozhlednu bude tvořit devět metrů vysoký kamenný základ. Na něj naváže kovová konstrukce s vřetenovým schodištěm a s dřevenými prvky, aby stavba lépe zapadla do okolního lesa. Koruny stromů bude rozhledna převyšovat asi o pět metrů. O zakázku se ucházelo pět firem, s nejnižší cenou vyhrál brněnský Lavimont. Se stavbou bude možné začít ve chvíli, kdy půda na vrchu vyschne, aby ji stroje při přejezdu nepoškozovaly. Mařenka totiž patří mezi chráněné lokality. Ve svahu tohoto kopce se nachází zbytek původního bukového porostu, který už má pralesovitý charakter.