Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S Deníkem po Evropě: Cestujeme do Slovinska

Když na dovolenou, tak autem. Tohoto rčení se už pěkných pár let drží většina obyvatel ČR. Šest z deseti lidí, kteří letos vyrazí za letními radovánkami, pojede vozem. Kolik vás budou stát pohonné hmoty, kolik mýtné a na co si dát pozor? Deník pro vás společně s ÚAMK připravil velký prázdninový seriál o letním cestování.

6.8.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: shutterstock.com

Slovinsko

DŮLEŽITÉ INFO

Povolená rychlost obec/silnice/rychlostní silnice/dálnice: 50/90/100/130 km/h

Tolerance alkoholu: 0,05 %, profesionální řidiči 0,0 %, noví řidiči, kteří mají méně než 2 roky praxe a řidiči do 21 let

Mýtné: dálniční známka, tunel

Měna: EUR

Orientační ceny paliva: za litr benzinu 95 oktanů/nafty/LPG: 1,28/1,22/0,78 EUR

Čas SEČ 0

Infoservis ÚAMK: 1230 nebo 261 104 333

PASY A CLO

Do země je možné přijet s platným cestovním pasem nebo občanským průkazem. Platnost cestovního dokladu musí trvat minimálně po dobu pobytu včetně zpáteční cesty. Občanský průkaz je cestovním dokladem pouze pro jeho držitele. Pro nezletilé dítě, které cestuje bez rodičů v doprovodu jiné osoby(např. prarodiče, příbuzného či známého), doporučujeme odpovídající ověřenou plnou moc v anglickém jazyce.

Ta by měla obsahovat souhlas nejlépe obou rodičů s tím, že jejich dítě bude doprovázet konkrétní osoba na blíže upřesněné cestě a pro dané období. Po motoristech je vyžadován český řidičský průkaz, technický průkaz a zelená karta. U dražších aut je kontrolováno jejich vlastnictví. V případě zapůjčeného nebo firemního vozidla se řidič prokazuje ověřenou plnou mocí od jeho majitele přeloženou do angličtiny. Příslušný formulář je uveden na www.uamk.cz/pdf/personal.pdf nebo na www.uamk.cz/pdf/company.pdf Vlastníkům vozidel, kteří koupili jako „ojetá", doporučujeme prověřit původ vozidla, protože slovinské orgány na vnější schengenské hranici i ve vnitrozemí provádějí časté a důkladné kontroly, jež se mj. zaměřují na legální původ vozidel.

Cizinci jsou povinni se přihlásit do tří dnů na místním oddělení policie, ubytovací zařízení tuto záležitost vyřizují sama. Zdravotní péče je na dobré úrovni, pomoc je poskytována dle předpisů EU. Při ošetření se předkládá Evropský průkaz zdravotního pojištění a cestovní pas či občanský průkaz. Ve Slovinsku se neposkytuje ze základního pojištění celá zdravotní péče zdarma, hradí se spoluúčast.

Proto je vhodné ještě před cestou do země uzavřít komerční připojištění. Vážným zdravotním rizikem ve slovinské přírodě jsou klíšťata přenášející virovou encefalitidu. Věci osobní potřeby v běžném množství lze normálně dovážet, stejně tak jsou v platnosti běžná omezení dovozu (zbraně, léky, maso ze zemí postižených nákazou). Dovoz náhradního dílu je povolen pouze pro vlastní potřebu, v případě výměny je nutné při opouštění země předložit poškozenou součástku.

Domácí zvířata (kočky a psi) musí mít EU Pet Passport s potvrzením dobrého zdravotního stavu (ne starší deseti dnů vzhledem ke dni vstupu do země) a potvrzení o očkování proti vzteklině (nejméně 30 dnů a nejvýše šest měsíců od data vstupu do země). Slovinsko se zařadilo svou úrovní bezpečnosti k vyspělým evropským státům. Přesto se však opatrnost na doklady a věci v autě vyplácí.

MÝTNÉ

Dálniční známka je povinná na dálnicích a rychlostních komunikacích pro motorová vozidla do 3,5 t. Přívěs umístěný za takovým vozidlem se do dálničního poplatku nepočítá. Dálniční známky jsou sedmidenní, měsíční a roční. Pro motocykly sedmidenní, šestiměsíční a roční. Dají se koupit i u nás na prodejních místech společnosti ABA, a.s. (viz www.uamk.cz)nebo na hraničním přechodu. Vozidla nad 3,5 t platí mýtné. Poplatkům podléhá i průjezd tunelem Karawanken mezi Rakouskem a Slovinskem. Za osobní automobil se vybírá 6,50 EUR.

#nahled|https://g.denik.cz/1/15/grafika_slovinsko_1_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/1/15/grafika_slovinsko_1.jpg|Cestujeme do Slovinska.#
#nahled|https://g.denik.cz/1/15/grafika_slovinsko_2_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/1/15/grafika_slovinsko_2.jpg|Cestujeme do Slovinska.#

DOPRAVNÍ PŘEDPISY
POVOLENÁ RYCHLOST


V obci mají motocykly a osobní automobily povolenu maximální rychlost 50 km/h, mimo obec 90 km/h, na rychlostních komunikacích 100 km/h, na dálnicích 130 km/h. Osobní automobily s přívěsem v obci 50 km/h, na ostatních komunikacích 80 km/h. Za špatné viditelnosti do 50 m je maximální povolená rychlost 50 km/h.

PARKOVÁNÍ

Ve Slovinsku existují dvě parkovací zóny. Bílá je placená (parkovací hodiny), maximálně však na 2 hodiny. Mezi 7 a 19 hodinou je hodinový poplatek 0,60 eura. V modré zóně jsou parkovací lístky zdarma, ale parkování je omezeno do 30 minut. Pokud se musí odstavit vůz na delší dobu, je třeba vyhledat místo na veřejných parkovištích nebo v parkovacích garážích za průměrný hodinový poplatek 1,70 euro. Za špatné parkování se nasazuje botička nebo je vozidlo odtaženo. V Ljubljaně se používá botička i na špatně zaparkovaný motocykl.

Zdravotně postižené osoby s příslušným mezinárodním označením vozidla mohou parkovat až 2 hod. na místech zákazu parkování, pokud není jejich auto na silnici překážkou provozu. Na placených parkovištích ale musí platit a musí dodržovat předepsané časové limity.

POKUTY

Slovinská policie je oprávněna vybírat pokutu na místě. Pokud zahraniční řidič odmítne pokutu zaplatit, může mu být zabaven cestovní pas a záležitost většinou končí u soudu. Za překročení rychlosti nad 20 km/h se platí 250 EUR, za jízdu bez bezpečnostního pásu 120 EUR.Za jízdu na červenou 250 EUR, za špatné parkování 40 EUR. Nejdražší je jízda pod silným vlivem alkoholu a drog, za níž se platí až 950 EUR. V obou případech hrozí i zadržení řidičského průkazu.

POZOR!

Naši řidiči by si měli dávat pozor, aby nevjížděli do křižovatek na oranžovou, už to bývá přestupek trestaný citelnou pokutou.
Dalším častým nešvarem našich řidičů je nedodržování dostatečného odstupu od vozidla jedoucího před námi a nebezpečné předjíždění.
Na kruhových objezdech platí přednost zprava, pokud není přednost upravena dopravními značkami.

Povinné je používání dětských sedaček.
Na předních sedadlech nesmí cestovat děti mladší 12 let. Rozsvícená tlumená světla musí mít všechna vozidla i za dne celoročně.
Při viditelnosti nižší než 50 metrů je nutné rozsvítit i mlhovky.

V zimním období od 15. 11. do 15. 3. jsou povinné zimní pneumatiky. V případě letního obutí musí být vozidlo vybaveno sněhovými řetězy. Při překročení hranice je často kontrolováno označení vozu mezinárodní poznávací značkou (CZ).

Po celou dobu předjíždění se nechávají zapnuté blinkry. Při couvání se zapínají varovná světla.

Autobusy mají přednost při vyjíždění ze zastávky. Školní autobusy se na zastávce během nastupování a vystupování nesmí předjíždět.
Za hustého provozu nesmí řidiči vjíždět do křižovatky, pokud nemají volný průjezd, i kdyby měli na semaforu zelenou.

ALKOHOL

Tolerance je nejvýše 0,05 % alkoholu v krvi. Naprostý zákaz alkoholu platí pro řidiče z povolání, vlastníky řidičského průkazu po dobu kratší dvou let a pro řidiče do 21 let.

TURISTICKÉ INFORMACE
HOTELY

Vybrat si lze z hotelů v kategoriích od jedné do pěti hvězdiček. Ceny se značně liší, v Lublani zaplatíte za jednu noc v tříhvězdičkovém hotelu ve dvoulůžkovém pokoji se snídaní 100 – 150 EUR, v zařízení o kategorii nižším 70 EUR. Podrobnější informace naleznete na www.slovenia.info

HOSTELY

Ve Slovinsku je 34 hostelů otevřených po celý rok. Pro držitele mezinárodní karty IYHF (International Youth Hostels Association je průměrná cena za jednou noc 15 EUR. Podrobnější informace jsou na www.youth-hostel.si .

KEMPY

Od května do října je otevřeno zhruba 50 autokempů, které jsou rozděleny do tří kategorií. Ve čtvrtině z nich si lze pronajmout chatku či srub. Za osobu a noc se zaplatí v průměru 12,5 EUR. Mezinárodní kempinková karta CCI (lze ji zakoupit ve všech pobočkách CK Autoturist) není povinná, ale je možno ji doporučit i proto, že v polovině kempů se na ni získá sleva 5 – 10 %. Děti mladší 7 let jsou zdarma a ve věku 7 až 14 let mají slevu 20 – 50 %. Více informací na www.slovenia-tourism.si/campings. Katalog kempů je k dispozici v ÚAMK. Volné kempování je zakázáno.

OTEVÍRACÍ DOBA

Obchody
: pondělí až pátek 8 – 19 hodin, sobota 8 – 13 hodin, některé obchody mají otevřeno i v neděli.
Banky: pondělí až pátek 9 – 12 hodin, 14 – 17 hodin.
Pošty: pondělí až pátek 8- 18 hodin, sobota 8 – 12 hodin. Muzea: pondělí až pátek 10 – 21 hodin, sobota a neděle 10 – 18 hodin.

MÍSTNÍ SPECIALITY

Lahůdkou jsou ryby na všechny způsoby. Slovinská jídla jsou ovlivněna německou a rakouskou kuchyní, důkazem toho je kyselé zelí, klobásky i jablečný závin.

VÝZNAMNÉ SVÁTKY

25. 6. Den Slovinska
15. 8. Nanebevstoupení Panny Marie
31. 10. Den reformace
1. 11. Svátek Všech svatých
25. 12. Vánoce
26. 12. Den nezávislosti

PRÁZDNINY

Letní prázdniny 25. 6. – 31.8.

KONTAKTY

Předvolba země: 00386
Policie: 113 nebo 112
Hasiči: 112
Záchranka: 112

ASISTENCE

Majitel platné Klubové karty ÚAMK PLUS
tel. 00420/ 261 104 123, komunikace v češtině,
zdarma silniční služba i další komplexní služby, více na www.uamk.cz

Atomobilový klub
Avto-Moto Zveza Slovenije (AMZS)
tel. 00386/1987, komunikace v angličtině a němčině, ve větších centrech nonstop, jinde od 7 do 20 hodin.

DIPLOMATICKÉ ZASTOUPENÍ ČR

Veleposlaništvo Češke Republike
Riharjeva 1, Lublaň 1000
www.mzv.cz/ljubljana
e-mail: ljubljana@embassy.mzv.cz
úřední hodiny: pondělí, středa, pátek 9 – 12 hod.

INFO NA INTERNETU

anglicky, německy, francouzsky, italsky)
www.slovenia-tourism.si
doprava, ubytování, památky, výstavy, regiony, místa, lázně, gastronomie

6.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Calamity Jane
DOTYK.CZ

Calamity Jane: Zrod slavné pistolnice

Herec a bývalý politik Milan Kňažko.
4

Politikou se dnes bavím, když už si ten cirkus platíme, říká herec Kňažko

Výstaviště ukazuje krásu minerálů z celého světa. Děti se naučí poznávat fosilie

Minerály z Pákistánu, Peru nebo třeba Mexika si nadšenci tento víkend prohlížejí na brněnském výstavišti. V pavilonu B začala v sobotu výstava Minerály Brno.

Jak dlouho trvá převod a na co si dát pozor

Důvody pro koupi či prodej domu mohou být různé. Na straně prodávající to může být potřeba likvidních prostředků či touha po lepším bydlení, na straně kupující se může jednat o čistě investiční počin, ve většině případů je nicméně koupě domu uskutečňována za účelem zajištění bytové potřeby rodiny. Pro obě strany je zásadní vědět, jak bude transakce dlouho trvat a s jak velkou časovou rezervou počítat.

Nepodléhejte panice, vyzval vůdčí politické strany německý prezident

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier varoval politické strany, které se snaží vytvořit novou vládní koalici pod vedením kancléřky Angely Merkelové, aby se nezabývaly panickými debatami o nových volbách.

Posádka ztracené argentinské ponorky zkusila navázat spojení

Posádka pohřešované argentinské ponorky, která se minulý týden ztratila v Atlantiku při cestě na svou domovskou základnu, se v sobotu poprvé od zmizení ponorky ozvala. Podle argentinského ministerstva obrany vyslala celkem sedm signálů v délce čtyř až 36 vteřin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT