Pořídit kvalitní a uchvacující snímek přírodního úkazu, který proběhne přibližně za tisícinu sekundy, trvá někdy i měsíce. K tomu je potřeba jak dobrá znalost meteorologických jevů, tak i kvalitní fotoaparát, ale rovněž příslovečná špetka štěstí. Být ve správnou dobu na správném místě tady platí dvojnásob.

Předpovídat pravděpodobnost vzniku bouřek i jejich možnou intenzitu lze jen s několikahodinovým předstihem. Konkrétní lokality, v nichž se bouřky vyskytnou, ale předpovědět nelze. K jejich přesnějšímu umístění pomohou až měření meteorologických radarů.

Lovci tak mají zhruba dvě hodiny náskok. Nejlepší podmínky pro lovení bouřek a blesků v České republice jsou v oblastech Šumavy a také v západních Čechách. Na Moravě se pak bouřky nejčastěji vytvářejí v Moravskoslezských Beskydech.

Znát své limity a respektovat moc přírody

„K nejintenzivnější zážitkům patří momenty, kdy se nacházíte přímo uprostřed běsnící bouřky, jež je doprovázená krupobitím a rychlostí větru přesahující sto kilometrů za hodinu. Blesky kolem vás šlehají každou jednu až dvě sekundy. Člověk ví, že podstupuje velké riziko, ale i přesto touží být blíže a dostat se přímo do jejich chřtánu. Samozřejmě musíte znát své limity a respektovat moc přírody. I když jsem se ocitl v mnoha nebezpečných situacích, nikdy jsem si nepřipustil, že by šlo o život,“ popisuje nejniternější pocity během focení v extrémních podmínkách slovinský fotograf Jure Batagejl, který se dlouhodobě zabývá lovem blesků v oblasti Primorska.

A začít „honit“ blesky můžete i vy. Vždyť k základnímu vybavení patří pouze kvalitní fotoaparát a „jen“ špetka odvahy. Pokud ale toužíte po kvalitnějších snímcích, budete muset již sestavit celý tým, používat stativ, dálkové ovládání fotoaparátu a videokameru. Role v týmu musí být předem jasně dané. V honbě za fascinujícím snímkem totiž jeden sleduje automapu, druhý radarová data, satelitní snímky a modely předpovědi a třetí jede hlava nehlava.

Veškerá výbava ale bude k ničemu, pokud se na vaši stranu nepřikloní štěstí. Kvalitní fotografie zachycující jedinečnou krásu elektrického výboje v nezaměnitelném prostředí a světle se dají i výhodně zpeněžit. Dramatické snímky jsou totiž často vyhledávaným artiklem zpravodajských agentur i tiskáren.

I nepřímý zásah může zabíjet

Přímé zásahy bleskem jsou sice ojediněné, ale zato s fatálními následky. V závislosti na přesné cestě průchodu proudu tělem a jeho intenzitě může dojít k poruchám vědomí, srdečního rytmu, zástavě oběhu i k popáleninám.

Šance na přežití je minimální. Blesk je totiž elektrický výboj o desítkách tisíc ampérů a stovkách milionů voltů a teplotě dosahující až 30 tisíc stupňů Celsia. Větší šanci máte, pokud do vás udeří jen boční větev blesku, tzn. nepřímý zásah. Statistiky přežití udávají různá čísla od 30 až do 80 procent.

Zajímavosti o blesku
Teplota uvnitř blesku může dosáhnout až 30 000 °C.

Blesk je dlouhý několik kilometrů.

Blesk trvá 0,001 sekundy. Déle ho vidíme díky setrvačnosti oka.

Na Zemi udeří blesk přibližně každou druhou sekundu.

Ročně zasáhne blesk zhruba 24 000 lidí a desetkrát tolik lidí zraní.

„Při poskytování první pomoci je nejdůležitější bezpečnost zachránců. Vždy musíte nejdříve zjistit, jestli je pro vás situace bezpečná a nehrozí vám nebezpečí. Poté je laická první pomoc zcela standardní. Při známkách selhání oběhu byste měli zahájit resuscitaci, ošetřit rány, učinit protišoková opatření a samozřejmě přivolat záchrannou službu,“ uvádí zásady první pomoci Jana Poštová, tisková mluvčí Zdravotní záchranné služby hlavního města Praha.

Známá neznámá místa

Své vášni se Jure oddal natolik, že každý den sleduje oblohu. Bydlí na kopci, a tak má přehled, jestli se v okolí jeho domu nerodí přívětivá bouřková situace. Jeho záliba ve světelné show dokonce zašla tak daleko, že neváhá i uprostřed noci vstát z postele a jet i desítky kilometrů. „Moje manželka Lejla mě plně podporuje a zároveň je mou zálibou fascinována. Občas mě na výpravách i doprovází. Chápu, že je nervózní a úzkostlivá. Někdy se i zlobí, když nečekaně zmizím během noci, má totiž strach o můj život. Mám nejlepší ženu na světě, která respektuje, co dělám,“ říká Jure.

Jeho oblíbeným loveckým místem jsou oblasti Friuli-Venezia Giulia, Veneto a Emilia-Romagna v severní Itálii. „Z každého obyčejného snímku chci vytvořit úchvatnou podívanou pro lidi. Chci jim přiblížit místa, která třeba znají a která jsou vzdálená sotva pár kilometrů od jejich domovů z jiné perspektivy. Někteří vlastně ani neví, jaké přírodní vzácnosti se kolem nich ukrývají. A právě to mě přivedlo k focení blesků za dramatických přírodních podmínek,“ vzpomíná na vznik své fotografické mánie Jure.