Ve čtvrtém největším rakouském městě se každoročně koná jeden z nejvýznamnějších festivalů klasické hudby a divadelního umění. Díky své ideální poloze na úpatí Alpského pohoří přitahuje také sportovní a turistické nadšence. Metropolí rovněž prochází evropská cyklistická stezka. Město na hranici s Německem je prostě vstupní bránou do Alp a také ideálním startovním místem pro horské výlety a túry. A od českých hranic se nachází zhruba 120 km vzdušnou čarou.

Název města je odvozen od „bílého zlata”, jež v minulosti patřilo mezi nejvýznamnější obchodní artikly. „Symbolem města se stal býk, což má tři důvody. Místní legenda z šestnáctého století vypráví, že když byl Salzburg obléhán nepřátelskými vojsky, zbyl lidem pouze poslední žijící býk. Aby místní obyvatele oklamali svého nepřítele, rozhodli se ho každý den natřít jinou barvou. Vojsko si myslelo, že místní mají pořád co jíst, a raději odtáhlo,” dokládá původ symbolu Andrea Minnichová z turistické centrály Salzburg a dále upřesňuje: „Podle býka jsou pojmenovány místní varhany v pevnosti Hohensalzburg a sídlí zde rovněž společnost Red Bull specializující se na výrobu energetického nápoje, jež má býka ve znaku.”

Solnohradské hudební radovánky

Salzburg patří mezi významné hudební metropole. Oslavu Mozartových narozenin konající se 27. ledna každoročně doprovází hudební festival, jehož tradice započala již v roce 1956. Mozartův týden tak vyznavačům hudby přináší přehlídku nejlepších hudebníků, orchestrů a interpretů světové klasické scény.

Hudební vrchol pak připadá na období léta, kdy se koná Salcburský festival s dlouholetou tradicí čítající více než 260 let. Téměř pět týdnů je město dějištěm hudebních událostí. Tradici festivalu po druhé světové válce vzkřísil Richard Strauss, a proto je dnes spojen s jeho jménem. Největší část oslav je věnována klasické hudbě, ale na své si přijdou milovníci opery i baletu. Letos se velkolepá událost koná od 20. července do 30. srpna.

Historie pod Alpami

Dochovala se zde řada historických budov ze středověku a baroka. Mezi významné dominanty čnící na pozadí Alp patří pevnost Hohensalzburg neboli Horní zámek. Sloužila jako sídlo místních salcburských knížat a arcibiskupů. Svou velikostí se řadí na pátou příčku seznamu nejrozlehlejších hradních komplexů v Evropě. Do dějin se neblaze zapsala zejména ve 20. století. Před druhou světovou válkou tu totiž bylo zřízeno vězení. Místní ozubnicová lanovka z 15. století vás vyveze z centra města až na hrad!

„Z pevnosti se vydejte po hoře Mönchsberg směrem k pivovaru Augustinerbräu, kde si sami můžete načepovat místní pivo. Po cestě si udělejte přestávku v restauraci Stadtalm s panoramatickým výhledem na celé město. Jistě si pochutnáte na dobrém a cenově dostupném řízku, vynikající Salcburské noky zase servírují v nedaleké restauraci M32,” láká k aktivní procházce Minnichová.

Sportovců ráj. Z kola rovnou na sjezdovky

Salzburg protíná dálková cyklistická stezka EuroVelo čili „Sluneční trasa” začínající v nejzazších místech za severním polárním kruhem a vedoucí až na sluncem prozářené maltské pláže. Její celková délka činí více než 7400 km. Okolí Salzburgu patří mezi jedno z nejlépe upravených úseků, takže i méně zkušení si s tratí hravě poradí a navíc jsou odměněni nádhernými výhledy na Alpské pohoří.

Náročnější jedinci pak mohou rovnou vyrazit na svahy poskytující celoroční lyžovačku – např. na Dachsteinský ledovec ve výšce 2700 m nad mořem nebo do největšího rakouského lyžařského ráje – areálu Ski Amadé. Obě destinace jsou dostupné do hodinky autem.

PŘEDCHOZÍ
1/2
DALŠÍ