Silnice přes Červenohorské sedlo se po rekonstrukci změnila v závodní dráhu. Desítky motorkářů zde každý den testují jízdní vlastnosti a rychlost svých strojů. Řidiči aut, cyklisté ani chodci nejsou v bezpečí.

„Od rána do večera tu motorky buší jako na Velké ceně Brna,“ tvrdí starosta Loučné nad Desnou Jaroslav Sembdner. Motorkáři nejsou po chuti řidičům aut. „Nemám z nich dobrý pocit. Hlavně když se vyrojí celá skupina a nalepí se těsně za auto. To je nepříjemné,“ popsala své zkušenosti Aneta Polášková.

Zrekonstruovaný úsek byl otevřen loni v červnu, a od té doby se tu rychle množí nehody s účastí motocyklistů. Už také Policie ČR to vnímá jako problém. Provedla inspekci a navrhla doplnit svodidla o spodní svodnici.

„Jak ze strany krajského úřadu, tak ze strany Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nám bylo sděleno, že v nejbližší době není výměna těchto svodidel možná, stejně jako jakýkoliv jiný zásah do stavebně technického řešení silnice,“ sdělila policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová.

Podle ŘSD doplnění svodidel není řešení, protože jen ztlumí následky nehod.

„Podstatně účinnější a preventivní by bylo, kdyby policie prováděla častější dohled. Nehody motocyklistů měly na sedle ve všech případech příčinu především v nepřiměřené rychlosti a hazardním stylu jízdy,“ sdělila mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Policisté zkusili zvýšený dohled nad dodržováním pravidel silničního provozu. Podle starosty Loučné ale mají motorkáři systém, jak se díky propojení vysílačkami vyhnout kontrolám. Dokonce tu už prý pořádají neoficiální závody.

„Není na ně metr a oni jsou si toho vědomi,“ dodal starosta Sembdner.

Například jen během prodlouženého víkendu na začátku července v zatáčkách přes sedlo došlo ke třem nehodám motorkářů. U dvou z nich zasahoval vrtulník.

Jeseničtí policisté se o víkendu 21. a 22. července na Červenohorském sedle zaměřili na kontroly motorkářů.

„Policisté během dvou dnů zkontrolovali 146 motocyklů. Přestupky zjistili u 34 motorkářů,“ uvedla mluvčí policie Tereza Neubauerová.

Rekordmanem se stal motorkář, kterému policejní radar naměřil téměř 170 kilometrů v hodině. V neděli 22. července zase jeden z motorkářů nezvládl zatáčku, pravděpodobně kvůli překročení rychlosti.

„Stroj spadl na bok, a pak i s řidičem doklouzal ke svodidlům, o která se zastavil,“ dodala Tereza Neubauerová s tím, že předběžná škoda se pohybuje kolem 200 tisíc, ale motorkář vyvázl bez zranění.