"Projedeme snad všechny státy Jižní Ameriky s výjimkou Venezuely, naše zdroje doporučují se jí vyhnout," sdělil Jelínek. Čtyři kluci a tři dívky ve věku od 24 do 33 let si chtějí splnit svůj sen. "Opustit komfortní zónu a vydat se vstříc nástrahám a dobrodružstvím v našich životech. Vzdali jsme se svých jistých míst a vydáváme se na konec světa překonávat své osobní hranice," dodal.

Skupina cestu připravovala půl roku. Do celkových 11.000 kilometrů trasy je započítáno i 4000 kilometrů po řekách. Rádi by každý den ujeli kolem 60 kilometrů. "Odpočívat budeme v závislosti na našich fyzických možnostech. Chceme se vyhnout předčasnému vyčerpání, proto si myslíme, že odpočívat budeme vždy po dvou dnech. Nejedeme závod," uvedl Jelínek. Skupina na cestu nabírá kondici pravidelnými vyjížďkami.

Na začátku cesty je čeká nížinná oblast Yucatánu, poté pojedou podél moře z mexického Cancúnu přes Belize do Guatemaly, kde je čekají první hory vysoké kolem 2500 metrů. Celou centrální Ameriku budou mít projetou zhruba někdy v lednu. Z Panamy přeplují lodí do kolumbijského přístavu Turbo, kde opět naskočí na koloběžky a zamíří do Ekvádoru, Amazonie, Peru a dál na jih až do jihoargentinského města Ushuaia.

"Těšíme se na kulturu a lidi. Latinská Amerika je velmi veselá, barevná, upřímná, ale někdy taky nebezpečná," shrnul Jelínek. Z míst, která na ně cestou čekají, se osobně nejvíc těší na Salvador a Bolívii. "Bolívie je neskutečná země, nezkažená ještě turismem, což je v dnešním světě tak trochu unikát," uvedl.

Na cestu letadlem má každý z členů skupiny váhový limit 23 kilogramů. Samotná koloběžka přitom váží 7,5 kilogramu. Koloběžky mají namontovaný nosič s voděodolnými cyklovaky a každý na nich pak poveze asi 20 kilogramů výbavy. Nutností jsou lékárničky, stany, spacáky, pár triček a fototechnika, protože budou točit dokument a fotit malé děti pro charitativní projekt Děti patří do školy.

Kdo chce, může skupinu sledovat na facebookovém profilu "Kam až dojedeme" nebo číst blog, kam Marek Jelínek už nyní zapisuje vše spojené s přípravou a pokračovat bude zážitky z cesty samotné.