Při cestě z Belgie do ČR nově odpadne Čechům i cizincům povinnost dokládat negativní test na covid-19 nebo nastoupit do dvoutýdenní karantény. Lidé zároveň mohou mezi zeměmi s nízkým rizikem nákazy cestovat kvůli turistice.

Lidé na pláži. Ilustrační foto.
Italská letoviska zlevňují. Zájem Čechů o dovolenou přesto klesl o 70 procent

Naopak pro občany zemí s vysokým a středním rizikem dál platí, že do ČR mohou vstupovat jen kvůli práci, kvůli rodině, ze zdravotních důvodů nebo v naléhavých mimořádných situacích.

Pro cesty z Portugalska, Švédska a Slezského vojvodství platí i povinnost předkládat negativní test na koronavirus pro cizince i Čechy. "Přestože se situace ve Slezském vojvodství mírně zlepšuje, v Moravskoslezském kraji naopak roste počet nakažených, proto musíme být v rozvolňování opatření na hranicích obezřetní," uvedl Vojtěch.

V Německu přibývá nakažených

V Německu v posledních dnech prudce vzrostlo reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden infikovaný. Podle nedělní statistiky přibylo za posledních 24 hodin 687 případů nákazy. V posledních týdnech trápí Německo výskyt koronaviru v řadě masokombinátů. "Situaci sledujeme, zdá se, že je to podobně jako u nás otázka lokálních ohnisek, tam šlo o jatka. Uvidíme, jak si s tím německé úřady poradí. Zatím neuvažujeme, že bychom zařadili Německo do více rizikových zemí," řekl novinářům Vojtěch před jednáním vlády.

Mnoho českých turistů se letos vydá na dovolenou automobilem.
Na dovolenou za hranice po vlastní ose? Cestování automobilem má svá úskalí

V případě Velké Británie, kde ministerstvo uvádí střední míru rizika, se Češi mohou vracet domů bez omezení, zatímco občané Británie musí po příjezdu do ČR doložit negativní test na koronavirus.

Takzvaný semafor, který hodnotí míru rizika nákazy koronavirem v jednotlivých evropských zemích a na základě toho stanovuje pravidla pro cestu z nich do Česka, začala česká vláda uplatňovat v polovině června.