Mezi nejoblíbenější místa českých turistů patří dlouhodobě Rovinj na Istrii, ostrov Krk, Zadar či Makarská riviéra. Chorvatsko však nabízí daleko víc. Neznámými vodami jsou pro našince severní Dalmácie s historickým městečkem a přístavem Šibenik. Centrum více než třicetitisícového města z 11. století je výjimečné tím, že je postaveno celé z kamene a trávníky, na něž jsme zvyklí, byste tam hledali marně. Chorvatský vápenec je mimořádný svou kvalitou, a dokonce byl použit na výstavbu Bílého domu ve Washingtonu. Mezi výrazné dominanty města patří zejména katedrála sv. Jakuba a čtyři pevnosti obklopující město (sv. Michala, sv. Mikuláše, Barone a sv. Jana), jež měly za cíl ochránit město před tureckou invazí.

Historie, která vás pozoruje

Katedrála sv. Jakuba je architektonickým unikátem z 15. století. Je jednou z nejkrásnějších staveb evropského pozdního středověku a mísí v sobě prvky gotiky a renesance. Její výstavba trvala úctyhodných 105 let, postavena byla výhradně z kamene a mramoru dovezených z okolních ostrovů. A člověka při pohledu na ni překvapí, že až do roku 1996 nebyly stavební kameny zpevněny žádným cementem ani jiným pojivem.

Katedrála zaujme i netypickou venkovní výzdobou. Stačí totiž jen trochu pozvednout hlavu a najednou na vás hledí více než sedmdesát hlav místních občanů. Jsou sugestivní a v životní velikosti. Nezobrazují karikatury, ale tváře skutečných lidí žijících v době stavby. Jako by pozorovaly vaše činy a kroky! Památku boje za nezávislost dodnes nese tzv. Lví portál posetý otvory. Brána byla totiž svědkem bombardování z roku 1991. Originalita a atypičnost stavby byla po zásluze v roce 2000 zapsána na seznam UNESCO.

Budiž světlo!

Město svádí k nekonečnému potulování úzkými uličkami, ve kterých je snadné zabloudit. Tichá a romantická zákoutí střídají miniaturní kostelíčky, soukromé galerie, zvonice s hodinami, pozůstatky venkovních schodišť, pitoreskními sloupy na rozích domu, jež značily obydlí urozených, i gurmánské restaurace s vyhlášenými mořskými plody a jiskřivým vínem.

Za kamennými zdmi se skrývají nejrůznější tajemství. Stačí jen chvilka nepozornosti a rázem vás pohltí romantická zahrada Sv. Vavřince, kde můžete obdivovat více než 150 druhů rostlin, a pokud upřete svůj zrak i na okolní stromy, tak možná na stromech uvidíte i kočky „růst”. Ty se tam právě ve stínu korun skrývají před žhnoucím sluncem. Na čtyřnohé miláčky místní pamatovali i jinak! Již v 17. století byly součástí městské výstavby i drobná občerstvovací napajedla, z nichž se většina dochovala do dnešního dne. A místní je i dnes naplňují vodou.

Cestou narazíte mimo jiné i na repliku jedné z nejstarších elektrických pouličních lamp na světě. Město se totiž pyšní významným evropských prvenstvím – jako první v Evropě a druhé na světě bylo napájeno střídavým proudem, vždyť objevitel principu střídavého proudu slavný Nikola Tesla se, ač původem Srb, narodil právě v Chorvatsku.

Na kole za Římany

Necelých 13 km od Šibeniku se nachází Vodice. Malebné městečko představuje výborný výchozí bod pro cyklistické i jachtařské výlety. Objevovat krásy Chorvatska z kola by napadlo málokoho, však je to země, kam se jezdí hlavně na koupačku. Ale pozor, za posledních pár let vyrostla řada dobře značených cyklistických tras, jež vás nejen provedou římskými pozůstalostmi, ale také nabídnou kouzelné scenérie kostelíků, často vystavěných na vrcholcích, vinic i kamenných úkrytů chránících pocestné před sluncem.

K nejznámějším místům na trase patří římská cisterna z přelomu 1. a 2. století. A svou funkci by mohla plnit i dnes. Voda se zde drží i během úmorných veder a původně sloužila k napájení dobytka. Archeologické naleziště Velika Mrdakovica, jež reprezentuje pozůstatky antického města, záměrně vystavěného na vyvýšenině pro lepší kontrolu území, ohromí nejen výhledem do okolí, ale i výstavou cenných pokladů.

Cyklistické trasy se dají upravit pro všechny výkonnostní kategorie a pokud se vám nechce brouzdat na kole na vlastní pěst, tak vyzkoušejte služeb odborníka. Ochotně vám nejen půjčí vybavení, ale také vás zavede na unikátní místa, které byste svépomocí hledali jen těžko.

Šibenik je nádherné historické město kolem členitého zálivu, kde najdete naprosto vše – romantické západy slunce, mnoho zajímavých výletních cílů, čisté moře na koupání, architektonické a historické skvosty, čerstvé mořské plody, luxusní ubytování i dobrou dopravní dostupnost!

ROZHOVOR

Nestůjte v dlouhých kolonách a na hraničních přechodech…


Chorvatské moře přitahuje Čechy jako magnet. Nejen křišťálově čistou vodě, výhodnými cenami či jazykovou podobností. Však nám v podstatě stačí občanka a plavky. Řada českých rodin usedne za volant v domnění, že je cesta vyjde nejlevněji. Ale už výhodně cestovat se dá i letecky a časová úspora je k nezaplacení, o čemž ví Lucie Pinkavová, zástupkyně společnosti Croatia Airlines.


Chorvatsko patří mezi nejoblíbenější zahraniční destinaci Čechů. Proč si myslíte, že nás to láká právě tam?
Chorvatsko je nádherná země, která má rozhodně co nabídnout. Češi sem cestují nejen za krásným mořem, ale stále více i za památkami a přírodou ve vnitrozemí. Vždyť Chorvatsko má nejen moře, ale i krásné hory, řeky či přírodní parky. Navíc je to pro Čechy relativně blízko a cenově dostupné.

Čechy neláká jen koupačka, ale také možnost ochutnat čerstvé mořské plody. Doporučíte nám nějakou chorvatskou specialitu právě z nich?
Kromě skvělých místních ryb, které se dostanou na talíř jen pár hodin po vylovení, určitě chobotnici pod poklicí tzv. pekou. Peče se několik hodin společně se zeleninou a bramborami pod speciální kovovou poklicí překrytou žhavým popelem. Naprosto vynikající!


Většina z nich vyrazí do země u Jadranu autem, zaprvé, že mohou nabalit více věcí, a také, že si myslí, že letecky je to vyjde podstatně dráž. Je to pravda?
To záleží na okolnostech. Zpáteční letenku do z Prahy do Chorvatska lze pořídit už od 3150 Kč. Od začátku května do konce října se z Prahy do Záhřebu dostanete až čtyřikrát za týden. A ze Záhřebu navazují časově výhodné spoje do dalších destinací, jako jsou Zadar, Pula, Split a Dubrovník. Když člověk zváží náklady na palivo, poplatky za dálnice a hlavně čas, který na cestě autem stráví, vyjde z toho letecká doprava určitě jako vítěz.

Pohodlí a úspora času jsou významným benefitem. Ale letecky neznamená jen čistý čas letu.
I když se sečte doba, kterou musí cestující strávit na letišti před odletem a případný čas na přestupu, stále je v cílové destinaci dříve, než kdyby jel autem nebo autobusem. Navíc bez nutnosti stát v dlouhých kolonách na hraničních přechodech.

Cesta letadlem je jedna věc, ale když už k moři, tak na loď. Dají se pořídit balíčky na míru – dovolená letecky s lodí?
Určitě. V České republice je spousta cestovních kanceláří, které se specializují na pobyty na lodi a není problém k nim klientovi objednat letenku, případně zajistit transfer z letiště do maríny.

Je nějaká oblast v Chorvatsku, která vám obzvlášť učarovala a která ještě není tak turisticky objevena?
Já osobně mám ráda poloostrov Pelješac a okolní ostrovy. Je to více na jihu, a proto tam není tolik turistů jako v severnějších částech Chorvatska. Jako malá jsem tam byla jednou na táboře a od té doby na tuhle oblast nedám dopustit.

Chorvatština na cesty

Dobro jutro! – Dobrý den!

Dobar dan! – Dobré odpoledne!

Dobra večer! – Dobrý večer!

Dovinđenja! – Nashledanou!

Hvala! – Děkuji!

Koliko košta? – Kolik to stojí?

Molim vas, mogu li dobiti kavu? – Mohu si prosím objednat kávu?

Gdje se nalazi najbliža plaža? – Kde najdu nejbližší pláž?

Chorvatsko - překvapivé překlady

stan – byt
užasan – strašný
rano – dříve
slikati – fotit
brzo – rychle
godina – rok
kruh – chléb

Užitečné odkazy
www.pelegrini.hr – restaurace s Michelinskou hvězdou v Šibeniku
www.solarishotelsresort.com – hotelový komplex s ekovesnicí
www.seawolf.com.hr – půjčovna lodí ve městě Vodice
www.biketours-vodice.com – půjčovna kol, kajaků a projížďky po okolí ve městě Vodice