Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sjet, či vyšplhat? Rychlebské stezky nabízejí obě možnosti

Naším cílem je vás inspirovat, aby vaše dovolená v českých a moravských zemích byla co nejzajímavější. Tento týden se v rámci 50dílného seriálu Poznáváme Česko na stránkách Deníku pokoušíme nastartovat zlenivělý adrenalin. Dnes se vše bude točit kolem cyklistiky, kol a koloběžek. A nezapomeňte, z každého místa, které v létě navštívíte, nám můžete poslat tematickou fotografii a zúčastnit se soutěže o iPhone.

26.7.2017
SDÍLEJ:

z Rychlebských stezek Foto: Deník

Rychlebské stezky v Černé Vodě na Jesenicku jsou jedinou větší českou sítí cyklostezek vybudovaných v náročném horském terénu. Stezky jsou upraveny pro jízdu na kole a je možno je sjíždět i za deště. Trasy vedou mezi stromy, přes potoky, kamenné plotny a žulová pole.

Stezky jsou vybudovány na způsobu uzavřených okruhů. Počáteční i konečné body všech sjezdovek se nacházejí u informačního centra v obci Černá Voda v kempu u Základny, kde je možné za poplatek i stanovat. Právě zde si mohou návštěvníci vypůjčit odpružená kola. Pracovníci informačního centra zajišťují pro své návštěvníky občerstvení, ubytování nebo prodej kol a suvenýrů.

Zkušení sjezdaři se mohou vydat na traily pod Sokolím vrchem, které, ač pomalejší, kladou vyšší technické i silové nároky. Při nejnáročnější jízdě dosahuje převýšení trasy až 470 metrů. Na Sokolím vrchu lze sjet stezky Wales, Velryba a Sjezdy. První zmiňovaná je zároveň nejnáročnější a hojně se na ní střídají klesající a stoupající úseky. Na Velrybě lze sjet největší balvany v celých Rychlebských stezkách. Sjezdy jsou typické svými klopenými zatáčkami.

Podél Černého potoka vede stejnojmenná stezka. Tam je terén o něco sjízdnější a nabízí spoustu přírodních úkazů a výhledů. Délka okruhu je asi šestnáct kilometrů a převýšení dosahuje 80 metrů.

Na své si přijdou i jezdci na bikrosových kolech, zejména na sjezdovce SuperFlow, kterou zřizovatelé postavili spolu s Rowanem Sorrelem, který je spoluodpovědný za výstavby podobných sjezdovek ve Velké Británii. Terén určený pro horská kola má svá specifika. Povrch je spíše hlinitý a jízda zde je plynulejší. Sjezdaři narazí na plno klopených zatáček a vln, které mohou ti zkušenější i skákat. Sjet celý okruh zabere přibližně dvě hodiny.

Na Rychlebských stezkách je možné pořádat i firemní akce. Pro ty jsou vyhrazeny zejména jarní a podzimní měsíce.

V případě zájmu se mohou turisté zúčastnit i dvoudenních výukových kurzů informačního centra. Zájemci si volí mezi několika kategoriemi. Pro ty nezkušené s jízdou v přírodním terénu je určena kategorie začátečníci. V ní se naučí správné držení těla a cit pro rychlost jízdy. Pokročilí se učí zejména skoky na kolech a průjezdy různých zatáček. Nejnáročnější z kurzů je Enduro. Zejména pro dámy je určen tréninkový kurz Ladies. Pro ty nejmladší je dostupný dětský kemp, kde se učí sjezdy zábavnější formou. Cena za oba dny kempu je 2400 korun. Je možné se zúčastnit pouze prvního dne za 1300 korun.

Zřizovatelé Rychlebských stezek nově zpřístupnili a s cyklistickými trasami propojili i okruhy pro bouldering, tedy lezení bez lana po nízkých skalkách. Návštěvníci se mohou těšit na šest přírodních okruhů, které jsou rozděleny do tří obtížnostních kategorií. Všechny trasy opět začínají na Základně Rychlebských stezek. Délka okruhů se pohybuje od pěti do osmi kilometrů.

Tím nejjednoduším boulderingovým okruhem je Nebel. Předpokládá se pouze základní znalost lezecké techniky. Za přítomnosti zkušenějších lezců je vhodný i pro děti. Zkušenější lezci, mohou vyzkoušet okruh Wiesner. Zlézt okruhy Ripper, Schindler a Priessnitz už vyžaduje silné paže a jistotu v nohou. Nejnáročnější překážky najdou lezci v okruhu Altvater, překonat jej běžně trvá více než den.

Organizátoři boulderingových stezek umožňují začátečníkům tréninkové kempy, kde je naučí základní lezecké pohyby. Cena dvoudenního kempu je 2200 korun, jednodenní bude zájemce stát o tisícikorunu méně. Děti mladší patnácti let se smějí zúčastnit pouze za doprovodu rodiče. Vybavení lze zapůjčit na místě.

V okolí sjezdovek je také řada penzionů a hotelů, kde se mohou sjezdaři občerstvit a přenocovat.

Jak se tam dostanete: autem z Jeseníku po silnici E60, v Žulové odbočit doprava a po E456 do Černé Vody, ve středu obce je odbočka doprava na Rychlebské stezky.
Otevírací doba: denně 9:0018:00
TIP Deníku: wellness Villa Regenhart

NOVOMĚSTSKÁ VYSOČINA ARENA NENÍ ZDALEKA JEN O BĚŽKÁCH
Vysočina Arena, sportovní středisko u Nového Města na Moravě, je v letní sezoně otevřená cyklistům. Skalní bikeři i ti, kteří si chtějí něco podobného jen vyzkoušet, tam najdou síť pěti okruhů v celkové délce třiceti kilometrů. Z nich si mohou vybrat podle svých technických schopností a úrovně trénovanosti. Zeleně označená stezka nabízí sportovní vyžití handicapovaným cyklistům, sjízdná je na vozíčku nebo handbiku. K dispozici návštěvníkům je také Test centrum, které nabízí nejen občerstvení, ale také opravy a mytí kol či doplňkový prodej příslušenství.

Jak se tam dostanete: Arena se nachází na západním okraji Nového Města, příjezdová cesta je dobře značená.
Otevírací doba: pá-ne 7.00-20.00
TIP Deníku: jízdy s lektorem pro začátečníky

SINGLETRAILY V OKOLÍ JEDOVNIC PROJELY DESÍTKY TISÍC LIDÍ. LÁKAJÍ I CIZINCE
Singletraily jsou úzké stezky vybudované v přírodě. Nikdy nevedou dlouho rovně, příliš z kopce ani do kopce. Ve světě jsou podobné trasy běžné. Používá se pro ně ale název singletrek. Na Blanensku po nich cyklisté začali jezdit od loňského dubna v okolí Jedovnic. Tamní tři různě obtížné okruhy o celkové délce osmadvacet kilometrů byly první na jižní Moravě. A k rybníku Olšovci dosud přitáhly tisíce turistů s rodinami. Stezky provozuje spolek Singletrail Moravský kras, do budoucna uvažuje o rozšíření tras.

Jak se tam dostat: Autem po silnici 379 z Blanska a v Jedovnicích po jižním okraji rybníka Olšovec. 
Otevírací doba pláže: Otevřeno celoročně, volný vstup, dobrovolné příspěvky jsou použity na údržbu stezek.
TIP Deníku: Nedaleko jsou jeskyně Moravského krasu.

V ZIMĚ LYŽE, V LÉTĚ PAK ADRENALIN NA KOLE A KOLOBĚŽCE. TO JSOU KLÍNY
Areál Klíny je vyznavačům sportu k dispozici po celý rok a škála vyžití je široká. Adrenalinové dobrodružství na kole v terénu zažije návštěvník v bikeparku, na tratích pro začátečníky i náročné. Částečně v lese a z části po sjezdovce. Zaručený adrenalinový zážitek pak nabízí sjezd na terénních koloběžkách po náročném krušnohorském terénu. Kola i koloběžky je možné si zapůjčit. V areálu je lanový park s překážkami mezi stromy, ve výšce od 3 do 5 metrů, osm metrů vysoká lezecká stěna, multifunkční hřiště i sportovní hala. Také centrální lanovka je v létě v provozu.

Jak se tam dostanete: Po silnici z Mostu do Litvínova, odtud pak přes Horní Ves, Sedlo a Rašov až do Klínů. 
Otevírací doba: pá-ne 10.00-18.00
TIP Deníku: Každopádně sjezd na terénní koloběžce

Ondřej Šulík

Autor: Redakce

26.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bydlení. Ilustrační foto.
6 7

V poslanecké skříni spí kostlivec. Bydlení pro chudé

Ilustrační foto
7 7

Sedmiletý chlapec jel načerno, dluh přišli vymáhat exekutoři

Budu proevropský, ujišťuje vítěz rakouských voleb Sebastian Kurz

/VIDEO, ANKETA/ Lidovecký lídr a vítěz voleb Sebastian Kurz dal na úterní tiskové konferenci najevo, že jeho srdce jasně bije pro Evropu a pro Brusel. Právě do centra Evropské Unie povedou již ve čtvrtek kroky nejmladšího premiéra v dějinách Rakouska.  

Část lékařů a lékáren bude ve středu stávkovat, chtějí víc peněz

Asi 7000 praktických a dětských lékařů a ambulantních specialistů nechá ve středu své ordinace zavřené. Řekl to za Koalici soukromých lékařů Petr Šonka. Podle České lékařské komory (ČLK) je těchto lékařů k dnešnímu dni téměř 24 500, protestovat tak bude podle odhadů čtvrtina až třetina z nich.

Osobnosti píší papeži. Zastávají se ho před kritiky, kteří jej viní z kacířství

Několik desítek signatářů a stovky podporovatelů má otevřený dopis na podporu papeže Františka. Inicioval ho teolog, profesor Karlovy univerzity Tomáš Halík. Reaguje na kritiku papeže od skupiny konzervativních katolíků. Obvinili ho z šíření kacířství za některá stanoviska týkající se manželství.

Lidé mají ve středu poslední možnost vyřídit si voličský průkaz

Lidé dnes mají poslední příležitost, aby si na obecní úřad zašli pro voličský průkaz, pokud budou chtít vybírat poslance mimo svou domovskou obec. Čas na to mají do středečních šestnácti hodin. Na rozdíl od písemné žádosti budou potřebovat jen doklad totožnosti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení