Stálo to sedm let úsilí a papírování, půl miliardy korun, a to ještě zdaleka není budování konec. O čem je řeč? Přece o Ski areálu Kouty, který se prezentuje jako nejmodernější lyžařské středisko v České republice. Jen posuďte sami…

Areál otevřený teprve v roce 2010 je už nyní největší na Moravě, a to se neustále v etapách rozrůstá. Jednou zde chtějí dokonce hostit závody světového poháru! Letos se poprvé otevírá nejdelší modrá sjezdovka na Moravě s délkou 3050 metrů. Ta kvůli pozvolnému sjezdu nadchne především rodiny s dětmi.

V současnosti má výborně dostupný areál (leží přímo na hlavním tahu ze Šumperka do Jeseníku) pět sjezdovek, které se chlubí výjimečnou šířkou přes 50 metrů. Všechny trasy tak nabízejí na naší kotlinu neobvyklou přemíru prostoru.

Lanovka i skibus

Investor se vůbec chtěl vytáhnout… A tak se Kouty pyšní první šestimístnou lanovkou na našem území, která návštěvníky dopraví za necelých sedm minut až na vrchol. Z něj vedou také tři běžkařské tratě. Ve víru nedávné tragédie s nákladní lanovkou vás jistě ujistí, že provoz této zabezpečuje 4 km dlouhé a téměř 5 cm široké ocelové lano!

Skutečně moderní služby deklaruje také skibus Kouty, který během sezony jezdí denně a zcela zdarma po okolních vesničkách a na vlakové nádraží v Koutech. Dopravit se sem ale lze velmi pohodlně také autem (227 km z Prahy, 156 km z Brna a 121 z Ostravy).

Vzhledem k umístění v chráněné krajinné oblasti Jeseníky (právě to celou stavbu o roky zpozdilo) jsou zdejší výhledy vskutku luxusní. Všude kolem spatříte jen lesy porostlé a ničím nerušené pahorky, které jako by napovídaly: tak toto je ta země Česká, domov můj…

A o zábavu nebude nouze ani po lyžovačce, navíc nemusíte nikam cestovat. Jedna z restaurací v areálu ukrývá dvě bowlingové dráhy, druhá zase po večerech žije hudbou a koncerty. Obchodníci ve snaze prodat často přehánějí, ovšem v případě Ski areálu Kouty jim dáváme za pravdu. Jde o místo světové kvality! Nutno dodat, že tomu odpovídají také ceny skipasů.

Šokující atrakce

Dnes už si téměř nikdo nevzpomene, jaké bouřlivé reakce doprovázely v 90. letech výstavbu přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Vždyť zařízení, které má za úkol vyrovnávat nerovnováhu mezi spotřebou a dodávkou elektřiny, se nachází v CHKO Jeseníky. Jenže drtivá většina objektu je schovaná v podzemí, a tak kopce naopak zdobí dvě umělé vodní nádrže. A právě kolem té horní, kvůli které se o tři metry snížil vrchol hory, vede běžkařský areál.

Základní data areálu

Adresa: obec Loučná nad Desnou
Poloha: 588 až 1 095 m. n. m. (převýšení 500 m)
Počet sjezdovek: pět + 2x Free Ride
Délka sjezdovek: 11,5 km
Lanovka: jedna šestimístná + 3x vlek
Kapacita: 3200 osob/h
Další atrakce: dětský park s pojízdným pásem, snowpark, prodej, půjčovna a servis vybavení
Kapacita ubytování: 180 osob
Parkování: v areálu zdarma

Kolik co stojí

Skipas na 3 hodiny - 490 Kč
Večerní lyžování - 260 Kč
Celodenní skipas - 620 Kč
Rodinné vstupné 2+2 na den - 1510 Kč
Apartmá pro dva se snídaní - od 1390 Kč
Točené pivo 0,5 l - od 28 Kč
Polívka - od 45 Kč
Hlavní jídlo - od 150 Kč