"Když mrzne, sněžíme, ale zatím mrazy nebyly velké," shrnul Petr Dušek, ředitel lipenského skiareálu. "Začali jsme v sobotu, v neděli už to nešlo, pondělí nic moc a teprve v noci z úterý na středu jsme systém mohli spustit naplno. Není to tak, že by čtyři dny v kuse byly mrazy." Že by se na Lipně začalo lyžovat tento týden, podle ředitele nehrozí, moudřejší budou příští týden.

Nočních mrazů využívají k vytvoření sněhových zásob i na Martě ve Frymburku. "Začátek sezóny u nás máme naplánovaný až na Vánoce," říká Jaroslava Račáková. "Termín patrně měnit nebudeme, vlek i koberec se u nás rozjedou na Štěpána."

Stovka děl v provozu

Na Hochfichtu plánují zahájit sezónu v polovině prosince, v sobotu čtrnáctého, i když původně počítali s tím, že by to mohlo být i o týden dřív. "Počasí tento víkend nebude optimální, oteplí se, a tak raději pořádně zasněžit, než se někam hnát," říká Martin Řezáč ze společnosti Lipno Marketing. "Sternstein zahájení sezóny směřuje také k tomuto datu, jakmile zasněží nejdelší sjezdovku a dětský park."

Na Hochfichtu mají v provozu zhruba 105 sněžných děl a tyčí a zasněžují páteřní sjezdovky ze všech vrcholů až na Schwarzenberg. "Zasněžují hlavní osu, aby mohli spustit všechna přepravní zařízení, kabinu i sedačky, které obslouží zhruba polovinu z jednadvaceti kilometrů sjezdovek."