I přes to, že Špicberky leží na hranici věčného ledu a sněhu, panuje zde mírné podnebí a v červenci se denní teploty mohou vyšplhat až na dvacítku nad nulou. Před létem začínají rašit ze země mechorosty, lišejníky, kapradiny, a dokonce i 40 druhů květin, jejichž pestrobarevná kola září po celé tundře. Biologové zde dokonce objevili i dva nepatrné druhy stromů – polární vrbu a křovinatou břízu. Na jaře sem také z jihu přilétají miliony ptáků (například kajka, belokur či různé druhy racků), kteří zde stavějí svá hnízda. Spatřit zde můžete polární lišky, mrože, soby i medvědy.

Téměř polovina území Špicberk je chráněná. K jejím lákadlům patří několik národních parků, přírodních rezervací, chráněná rostlinná území a 16 ptačích rezervací. Do těchto míst však nelze podnikat běžné túry – vstup je povolen pouze omezeně a po vyznačených stezkách.

Po stopách ledního medvěda

expedice s trekem- Během několikadenního treku prozkoumáte skalnaté pobřeží, budete podnikat výstupy kolem tamních vrcholů i sestupy k moři. Můžete nachodit až kolem 80 kilometrů.
- Podmínky pro pobyt jsou přírodního charakteru – spí se ve stanech, popřípadě v kempech, jídlo si po dobu treku nese i připravuje každý sám.
- V ceně pobytu jsou obvykle zahrnuty i další výlety a pojištění.

Nejlepší doba na prozkoumání krás severských ostrovů je během letních měsíců. V té době zde cestovní kanceláře nabízejí expedice či okružní plavby za poznáním přírodních krás Špicberk. Od dubna do října zde navíc slunce ozařuje krajinu po celý den. „Čím později do léta, tím vyšší pravděpodobnost, že je možné ostrovy obeplout a již zde nebude ledový pokryv," říká Jan Šťastný z cestovní kanceláře zaměřené na polární plavby.

„Nejobvyklejší je trasa kolem celého souostroví. Případně lze obeplout část ostrovů nebo se plavba může kombinovat s jinými ostrovy, například s Grónskem a Islandem," doplňuje Jan Šťastný. Během plavby se spí na lodi, na které jsou k dispozici také zkušení odborníci – přírodovědci, oceánologové, sportovní instruktoři… „Některé plavby totiž nabízí i sportovní aktivity, jako je turistika, kempování, potápění, mořský kajaking nebo lyžování," dodává Jan Šťastný.

Snad ještě větší adrenalin zažijí ti, kteří se rozhodnou pro pobyt v přírodě. V rámci několikadenního treku po západní části ostrovů budete mít možnost ještě intenzivnějšího sepjetí s přírodou i drsnými severskými podmínkami. Největším lákadlem jsou zřejmě lední medvědi, na které je možné při treku natreit. Na jejich přítomnost je ale nutné se řádně připravit. „Během našich expedic se spí ve stanech, kolem kterých se vždy natáhnou zátarasy proti medvědům, a průvodci mají dokonce povinnost nosit střelnou zbraň," říká Karel Starý z cestovní kanceláře Nomád, která pořádá expedice na Špicberky či do Grónska. „Zatím jsme ale s medvědy nikdy problémy neměli. Na zátarasy se navíc upevňují cinkátka, která by skupinu upozornila na jejich přítomnost, a k dispozici jsou také světlice," doplňuje.

Další zajímavosti

A co dalšího lze během expedice zažít? Například výstup nalehko k ledovci Longyearbreen nebo sedmihodinovou plavbu motorovým člunem se zastávkou u kolonií hnízdících ptáků ve jordu Sassenjordenu. Ale i odpočinek a nákupy v hlavním městě Špicberk – Longyearbyenu nebo návštěvu nejsevernější hospody na světě.

plavba kolem Špicberk- Nejobvyklejší trasa je obeplutí celého souostroví, vybírat můžete ale i z dalších plaveb, například kolem části Špicberk na další ostrovy (Grónsko či Island).
- Po dobu plavby se spí na lodi ve standardně vybavených kabinách včetně jídla.
- Obvykle se vystupuje na pevninu jednou až dvakrát denně a na palubě je také doprovodný program ve formě přednášek.
- Na palubě jsou k dispozici i zkušení odborníci, kteří klienty doprovází na pevninu a během celého programu (přírodovědci, oceánologové a tak dále).
- Ceny plaveb se různí (za osmidenní plavbu se pohybují od 60 do 200 tisíc korun).

Lenka Vašková