Pokud odcházíte ze svého auta, berte s sebou vše, co je za jistých okolností schopné způsobit požár. Samozřejmě pravděpodobnost, že k požáru skutečně dojde, je minimální, ovšem když se sejde několik věcí najednou, možné to skutečně je, jak vysvětluje kpt. Ing. Jiří Strakoš z oddělení požárně technických expertiz Technického ústavu požární ochrany v Praze: „Z principiálního hlediska je vznik požáru od láhve s vodou reálně možný. U vhodně tvarované či zakřivené láhve může být sluneční záření soustředěné do optického ohniska, ve kterém může potenciálně dojít vlivem nadměrného zahřívání hořlavého materiálu, který by se zde nacházel, k jeho vznícení. Princip je stejný jako u zrcátek a například těžítka z koule.“

Zdroj: Youtube

Tvrzení dokazuje i pokus, na který se můžete sami podívat. Čalouněná sedačka v něm začala doutnat téměř okamžitě.

Skleněná láhev

Potenciální nebezpečí představuje i skleněná láhev, ve které dokonce voda být vůbec nemusí. Podle webu hzscr.cz mohou být totiž příčinou požáru i optické soustavy s kulovým dutým zrcadlem a soustavy s dvojvypuklou čočkou. „U rozbitých skleněných lahví může být i rizikovým elementem například její samotné dno, které je zpravidla vypouklé a tím může vytvářet optickou soustavu ve které k soustředění záření do ohniska může docházet,“ odhaduje kpt. Ing. Strakoš.

Během volných toulek krajinou si užijete spoustu krásných chvil i romantiky.
Nejen příroda a romantika. Pozor na přespávání v lese, nocležníkům jde i o život

Zrcátko

Požár může způsobit i obyčejné kosmetické zrcátko, které ponecháte volně ležet, nebo i vyklopené zrcátko umístěné ve stínítku na čelním skle vozidla. Dopad slunečních paprsků a jejich odraz a následné soustředění do optického ohniska hořlavého materiálu může způsobit jeho vznícení. Podle pokusu, který byl zveřejněn na hzscr.cz, se může novinový papír vzdálený 1,2 metru od zrcátka vznítit už za 35 sekund, bílý kancelářský papír za 75 sekund a hrubší tmavý textil za 25 sekund.

Zapalovač

Nechat v parném letním dni v automobilu nebo dokonce přímo na palubní desce cokoliv hořlavého, se nejeví jako dobrý nápad. Podle serveru abc.net.au totiž může velice snadno dojít k jeho výbuchu a pokud budou vhodné podmínky, může se přilehlý materiál i vznítit a zapálit tak interiér vašeho vozidla.

Ochránci přírody chtějí řešit nárůst turistů, kteří přes noc kempují v obytných autech v Moravském krasu na Blanensku. Zejména na odstavných parkovištích u jeskyních a v jejich blízkosti
Problematické obytné vozy. Ochránci: Kempování v Moravském krasu chceme omezit

Mobilní telefon

Kdykoliv odejdete z vašeho vozu, ať už je to jen na půl hodiny, nikdy v něm nenechávejte ani svůj mobilní telefon. A to nejen z důvodu, že to zvyšuje pravděpodobnost krádeže. Baterie vašeho telefonu totiž není stavěná na extrémní teploty, které může vnitřek vašeho automobilu na sluníčku dosáhnout velice rychle. Podle webu svetandroida.cz může vést přehřátí baterie mobilního telefonu k explozi, která je schopna způsobit jak poranění nic netušícího uživatele, tak ale i požár.