Podobný počet návštěvníků jako loni zaznamenal NPÚ i v předchozích dvou letech. Podle dřívějšího vyjádření vedení ústavu může znamenat to, že se počet návštěvníků proti předchozím rokům již nezvyšuje, že památky naplnily svou kapacitu. Platí to zejména u těch nejoblíbenějších, kde NPÚ chce dokonce návštěvnost regulovat, aby přílišná vytíženost památkám neubližovala. NPÚ na některých památkách od letošního roku i kvůli regulaci počtu návštěvníků zdražil vstupné asi o deset procent.

Japonský les sebevrahů Aokigahara
Nejděsivější místa na Zemi: z lesa sebevrahů či ostrova panenek tuhne krev

I přesto, že je letos návštěvnost nižší než v přibližně stejném období loňského roku, rostou NPÚ výnosy. Od začátku roku do konce září činily vlastní výnosy 543 miliony korun, jde tak o nárůst 7,7 procenta proti stejnému období z roku 2018. Peníze se použily na opravy památek, restaurování mobiliáře a odstranění škod v parcích a zahradách, způsobených dlouhodobým suchem a škůdci. Část peněz směřovala na pokrytí nákladů spojených s růstem cen energií a zkvalitňování služeb pro návštěvníky, uvádí NPÚ.

Nejnavštěvovanějším objektem letošní hlavní sezony je zámek Lednice, který do konce září navštívilo bezmála 350 tisíc lidí. Druhé místo patří zámku Český Krumlov, na který zavítalo téměř 330.000 návštěvníků. Trojici nejnavštěvovanějších památek již tradičně doplňuje zámek Hluboká s návštěvností přesahující 250 tisíc lidí.

"Máme za sebou další úspěšnou sezonu, daří se nám udržovat zájem návštěvníků o naše památky a zároveň zvyšovat vlastní výnosy, díky kterým můžeme památky obnovovat i zlepšovat kvalitu služeb. Daří se nám také regulovat návštěvnost na nejvytíženějších památkách a naopak zviditelňovat ty méně známé, na což se chceme zaměřit i v dalších letech," uvedla dnes ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.

Skokanem roku je Švihov 

Pomyslným skokanem roku se podle ní stal zámek Švihov, který si proti loňskému roku polepšil o 11 500 návštěvníků. Výrazný nárůst zaznamenal také zámek Vranov nad Dyjí, který si přišlo prohlédnout o téměř 9000 lidí více než v roce 2018. Zámek Hradec nad Moravicí přilákal o 6500 zájemců více než v předchozím roce.

Zámek Hradec nad Moravicí.
Rekordní sezona. Zámky na Opavsku byly letos v obležení turistů

 V červnu NPÚ převzal do správy zámek Janovice u Rýmařova. Po obnově zde vznikne prohlídková trasa, již letos však mohli zájemci objekt navštívit a prohlédnout si výstavu o jeho nejvýznamnějších majitelích. Se začátkem sezony zahájila pravidelný návštěvnický provoz pražská Invalidovna. Díky příspěvku z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) byly letos zahájeny tři projekty, při nichž se obnovy dočká Selský dvůr U Matoušů v Plzni a zámky Vimperk a Uherčice.

V půlce listopadu začne na desítkách památek adventní program, který nabídne vánoční prohlídky, trhy a jarmarky, hudební koncerty, divadelní představení či tematické výstavy. Návštěvníci mohou na památky NPÚ zavítat i na Štědrý den, otevřen bude hrad Bouzov či kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě, chybět nebude půlnoční mše v zámecké kapli na Bečově. Program je na www.npu.cz.