Téma dnů Šumavského trojhradí, které se, jak už název napovídá odehrávají na třech hradech, bylo obléhání a obrana hradů ve středověku. Trojici hradů kromě Rabí tvoří Kašperk a Velhartice. Lidé si na památkách užívali. „Děti nejvíce bavily historické stroje, vyzkoušely si z nich vystřelit, což pro ně byl zážitek. Kromě toho bylo fajn si projít hrad bez průvodce, což není obvyklé. Pokochali jsme se pohledem na Rabí. Ještě se chceme jet podívat i na Velhartice,“ řekla jedna z návštěvnic Tereza Maršálková.

„Natáhnout ten stroj před střelbou, byla pěkná makačka. Myslel jsem, že to bude hračka,“ přiznal její desetiletý syn Petr, který byl ale z následného výstřelu nadšený.

Kromě strojů se na Rabí konaly mimořádné prohlídky o obranném systému hradu i o strategii jeho dobývání. Návštěvníci mimo jiného zjistili, jakým způsobem Jan Žižka dobyl mohutnou rabskou pevnost v roce 1421, i když při tom přišel o své druhé oko.

Zajímavý program byl připraven i na hradech Kašperk, kde byly k vidění praktické ukázky a střelba z palných zbraní z období 15. století až po zbraně s perkusními zámky a na Velharticích byl zvláštní důraz kladen na střelné zbraně, především na luky a kuše.

Na dny Šumavského trojhradí se můžete vydat na tři hrady i v neděli.