„Zážitek to byl jedinečný, Šíp je ve všech ohledech úžasný počin, pro mě spíše umělecké dílo než vlak. Velmi pozitivně hodnotím propojení s akcí Sodomkovo Mýto, která se též nesla v prvorepublikovém duchu,“ říká Jan Pokorný z Ústí nad Orlicí, který se se synem svezl na trase Vysoké Mýto – Choceň.

Stříbrný šíp je vlak s pohnutou historií. V únoru 1939 prošel zkouškami na trati mezi Prahou a Kolínem. Den před obsazením Československa fašistickými vojsky, 14. března 1939, jej Československé dráhy oficiálně představily při prezentační jízdě z Prahy do Pardubic. O den později ale začala okupace a vlak se kvůli nedostatku nafty nepoužíval. Od roku 1948 do roku 1953 jezdil v běžném provozu, pak byl pro poruchu odstavený. V Šumperku sloužil jako čalounická dílna. Vlak ale v Nymburku zrenovovali a mohl se vrátit v roce 2016 na trať.

Motorák je z poloviny natřený stříbrnou metalízou. K vidění v provozu je při zvláštních příležitostech. V sobotu se jím lidé svezli na trati mezi Vysokým Mýtem a Litomyšlí. Na východ Čech dorazil díky akci Sodomkovo Mýto. Na nádraží v Litomyšli na Stříbrný šíp čekaly desítky lidí, železniční nadšenci a fotografové.