Vlezlému chladu navzdory. „Neděláme klasické trhy nebo jarmark, stánků máme jen asi devět. V podstatě všichni jsou místní, nezveme stánkaře mimo Valtice. Teď v zimě jde o pouhý jeden den, kdy je zámek otevřený, jako kdyby bylo léto. Lidé mohou na prohlídku do všech přístupných částí," říká valtický kastelán Michal Tlusták.

Zatímco mezi hrstkou prodejců převažuje trvalé bydliště v břeclavském okrese, u návštěvníků je poměr jiný. Na nádvoří se baví lidé z ostatních částí Moravy i Čech. „Přijeli jsme za dětmi a využili toho, že se na zámku něco děje. Pochválit můžeme svařák," shodují se například manželé Řezníčkovi, kteří pocházejí z Prostějovska.

Trojrozměrný kočár

Kromě stánků umístěných podél zámeckých zdí stojí uprostřed nazdobený vánoční strom s dárky. Láká zejména děti, které odbíhají od rodičů popíjejících teplé nápoje. Řada z nich neodolává také francouzským palačinkám nebo zabijačkovým pochoutkám. „I když jsme to neplánovali, ve stejném termínu se u nás koná také košt archivních vín, který pořádá sdružení Vinaři 2000. Jsme rádi, protože další lidé přišli právě díky tomu. Už jsme se domluvili, že to pro příští rok společně zopakujeme," líčí kastelán.

Součástí programu je také šermířské vystoupení. Někteří z návštěvníků sledují zápolení u zámecké brány, jiní se míří zahřát do kavárny. Objednávají čaj, kávu nebo cokoliv, co je zahřeje. Když se vrací na nádvoří, hodiny ukazují téměř pátou hodinu odpolední a zámecká zeď nabízí jedinečný pohled na trojrozměrnou projekci Zlatého kočáru Lichtenštejnů.

Jestli bude k vidění i někdy příště, je nejasné. Kastelán bude o nutné licenci teprve jednat. „Vývoj programu zaplatilo muzeum ve Vídni. Myslím, že se domluvíme. Možná nás to nebude ani nic stát. Pokud vím, je tato projekce novou věcí, která by nikde jinde poblíž neměla být," tvrdí Tlusták.

Originál kočáru si nechal vyrobit Josef Václav z Lichtenštejna pro svůj příjezd na dvůr Ludvíka XIV. do Versailles, kde se stal velvyslancem. Použil jej pouze dvakrát v životě. Jednou z těch, kteří si projekci kočáru přišli prohlédnout, je Valtičanka Dana Hradilová. „Jsem přesvědčená, že pokud by tady promítání kočáru zůstalo, turisté to ocení. Třeba ve srovnání s Lednicí bychom tady měli něco navíc," dodává Hradilová.