Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šumavský Everest aneb Osm vrcholů v okolí Horní Plané

Zdolat Mount Everest, tedy 8848 metrů vysokou nejvyšší horu světa, lze i na Šumavě, samozřejmě postupně. Zdoláním osmi vrcholů 1236, 725, 1022, 732, 1378, 1338, 1311 a 1221 metrů nad mořem dá dohromady přesně výšku Mount Everestu. Na všech vrcholech je možné dát si razítko do vrcholového pasu, které jsou k mání v infocentru Horní Planá. Těm, kteří mají v pasu všechna razítka, vystaví i certifikát.

21.9.2018
SDÍLEJ:

Pohled z Plechého na Plešného jezera.Foto: Pavel Pechoušek/Deník

Projekt před třemi lety zvítězil v soutěži DestinaCZe v kategorii Zážitek na 1000 procent pro celou rodinu.

Pokud chcete vylézt na Everest, nemusíte jezdit do Himalájí. Pokud vám stačí ten šumavský, stačí navštívit infocentrum v Horní Plané. „Nápad zazněl na setkání hornoplánských podnikatelů. My jsme ho rozvinuli, vytipovali jednotlivé vrcholy, vytvořili pasy, razítka a certifikáty. Za dobu čtyř let si pasy na Šumavský Everest vyzvedlo více než 1100 lidí a certifikát obdrželo zhruba 280 lidí,“ uvedl Luděk Štěpánek z informačního střediska v Horní Plané.

Všechny vrcholy jsou zaměřené GPS a jsou osazeny ptačími budkami s razítky. V hornoplánském infocentru (KIC) obdržíte vrcholový pas se seznamem povinně zdolávaných vrcholů, jejichž součet je výškou 8848m n.m. Je na vás, v jakém pořadí a za jaké časové období vrcholy zdoláte.

Vrcholy
* Knížecí stolec 1236 m n.m.
* Lipno- přívoz Horní Planá 725 m n.m.
* Moldaublick 1022 m n.m.
* Olšina 732 m n.m.
* Plechý 1378 m n.m.
* Smrčina 1338 m n.m.
* Třístoličník 1311 m n.m.
* Špičák – lovecká chata 1221 m n.m. (cíl je lovecká chata v nadmořské výšce 1106 m n.m.)

Celková výška 8848 m n.m. = Mount Everest

Kontakt
Kulturní a informační centrum
Náměstí 8 Horní Planá, 382 26
telefon :+420 380 738 008
e-mail:info@horniplana.cz

Do vrcholového pasu si orazítkujete jednotlivé vrcholy po jejich zdolání. V případě, že už stojíte na některém vrchu a nemáte pas s sebou, stačí pořídit foto u naší budky – vrchol se bude započítávat. (stejně postupujte při ztrátě razítka). Vše zjistíte na www.sumavsky-everest.cz.

Knížecí stolec – 1236 metrů

Autem dojedeme do obce Záhvozdí, odtud po modré stezce dojdeme na Knížecí stolec.

Vrchol Knížecího stolce byl od vzniku vojenského výcvikového prostoru Boletice v roce 1947 pro veřejnost nepřístupný. Na podzim 2011 byla na vrchol nově vyznačena modrá turistická trasa, na kterou je od července 2012 povolen vstup o víkendech a svátcích.

Jde o nejvyšší vrch Želnavské hornatiny. Kulminuje mohutnou žulovou skálou s četnými suťovými proudy a plochým temenem (odtud v názvu „stolec“). Na západním svahu 650 metrů od vrcholu jsou při cestě dvě budovy. Dříve zalesněno smrčinou s různými příměsemi, především jedle, jeřábu, buku a javoru, dnes vrcholová část z větší části odlesněna. Cenné jsou zejména porosty skal a sutí.

Geodetický bod s kótou 1 225,9 m. n.m. je na západním úpatí vrcholové skály. Jeho výška je ve všech mapách zmiňována, skála je však přibližně o 10 metrů vyšší. Od roku 2012 je na Knížecím stolci dřevěná vyhlídková věž.

Lipno – přívoz Horní Planá – 725 metrů

Od Infocentra na náměstí v Horní Plané se vydejte směrem dolů po náměstí k Lipnu, k přívozu v Horní Plané.

Nadmořská výška 725 m. n. m. Vodní nádrž Lipno se nachází na horním toku Vltavy, na hranici NP a CHKO Šumava. Vznikla zatopením vltavského údolí s mnoha mokřinami, rašeliništi, poli a vesnicemi. Přehrada je napuštěna od roku 1958 a jde o největší vodní plochou na území ČR. Má délku 44 km a šířku přes 10 km. V současné době je hladina jezera rájem pro milovníky vody, vodních sportů a rybáře.

Moldaublick – 1022 metrů

Autem, na kole nebo pěšky se vydáme přívozem do Bližší Lhoty, přes přechod Zadní Zvonková dojedeme do sportovního areálu Schöneben. Pěšky nebo na kole se vydáme na rozhlednu Moldaublick.

Česky se zve Vltavská vyhlídka a jde o rozhlednu na severovýchodním svahu hory Sulzberg (1041 m n.m.) na území hornorakouské obce Ulrichsberg v okresu Rohrbach, 1 km od rakousko-české státní hranice (u Zadní Zvonkové). Nachází se v rakouské části Šumavy (Böhmerwald) a otevírá se z ní pohled především na českou stranu – na vodní nádrž Lipno a okolí (Horní Planá, Černá v Pošumaví, Vítkův kámen, Hochficht, Sternstein) i na vzdálenější Boubín či Kleť.

Kovová rozhledna byla postavena v roce 1967, má výšku 24 m a vede na ní 137 schodů. Je otevřená od dubna do listopadu. K rozhledně vedou turistické a lyžařské trasy, které ji spojují s dalšími turistickými místy v okolí (Schwarzenberský plavební kanál, Bärenstein a Plechý). Na opačné straně Sulzbergu, 2,5 km od Moldaublicku, byla v roce 2009 otevřena rozhledna Alpenblick.

Rybník Olšina – 732 metrů

Od Infocentra na náměstí v Horní Plané pěšky nebo na kole se vydejte směr vesnička Hodňov a odtud k rybníku Olšina.

Rybník „Olšina“ byl pravděpodobně založen v roce 1370 zlatokorunskými cisterciáky a je tak nejstarším a nejvýše položeným chovným rybníkem v Čechách. Hráz rybníka je sypaná o výšce 6,40 metrů a délce 400 metrů, vlastní vodní plocha je 120 hektarů.

Okolo roku 1790 došlo k protržení hráze. Voda strhávala domy a vzala si mnoho lidských životů. Na tehdejší dobu to byla velká katastrofa, která způsobila záplavovou vlnu, rybník byl tehdy nazýván „vrahem až k Praze“. Na místě protržení hráze, které je patrné dodnes, stojí historická bašta.

Plechý – 1378 metrů

Vlakem dojedeme do Nové Pece. Odtud pokračujeme po zelené stezce do Staré Pece - Lázu ke Schwarzenberskému plavebnímu kanálu. Odtud jdeme dále kolem kiosku Říjiště, pozvolna stoupáme k jezerní stezce. Po ní začínáme stoupat až k okraji Kamenného moře, které je čelní morénou Plešného jezera. Po jejím zdolání se nám otevře pohled na jezero. Od Plešného jezera vystoupáme po značené turistické cestě až na vrchol.

Plechý (německy Plöckenstein) je 1378 metrů vysoká hora Šumavy ležící na česko−rakouské hranici. Je pátým nejvyšším vrcholem Jihočeského kraje a nejvyšším vrcholem Šumavy.

Jeho vrchol je přístupný z několika směrů. Přechází přes něj červeně značená hřebenová stezka z Nového Údolí do Zadní Zvonkové. Na této trase leží další vrcholy vyšší 1300 m. n. m. – Třístoličník, Trojmezná a Smrčina. Plechý je v 1. zóně Národního parku Šumava.

Smrčina – 1338 metrů

Z Horní Plané přejedeme převozem do Bližší Lhoty. Po cyklostezce č. 1020 dojdeme do Přední Zvonkové a odtud pokračujeme po červené na vrchol Smrčina – německy Hochficht.

Vrchol je součástí I. zóny NP Šumava. Výstup na Smrčinu můžeme spojit s celodenní hřebenovou túrou přes Plechý, Trojmeznou a Třístoličník do Nového údolí. Na rakouské straně je vybudován sjezdový areál se sedačkovou lanovkou a vleky, mimo alpskou oblast prý nejlepší lyžování v Rakousku.

Autor: Pavel Pechoušek

Místo události:
21.9.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 13 500 Kč Pomocní pracovníci ve výrobě jinde neuvedení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo pracoviště:, - Brandýs nad Labem, , Prvotní kontakt:, - tel.: 728 446 656, - e-mail: info.resolved@gmail.com, , Upřesňující údaje:, - krátkodobé zaměstnání. Pracoviště: Resolved agency, s.r.o. - brandýs nad labem, . Informace: Yuriy Markovych, +420 728 446 656. Ochrana a ostraha - Ostraha obchodních řetězců 75 Kč Bezpečnostní agentura přijme zaměstnance na pozici ostrahy obchodních řetězců / skrytý detektiv. Náplň práce - kontrolní činnost a skryté pozorování. Práce probíhá v civilním oblečení. Doprava a logistika - Dispečer 38 000 Kč Dispečer Dopravní společnost 15 let s působností v České republice na Slovensku a v Maďarsku, hledá do svého týmu nové dispečery pro pobočku v Brno. Směnný provoz. Vyřizování objednávek zákazníků, koordinace rozvozů, plánování tras řidičů. Nástup po splnění podmínek možný ihned. Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 19 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků SKLADNÍCI / OPERÁTOŘI LOGISTIKY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 34. Poznámka: Nástup ihned. I ABSOLVENTI. Osobní kontakt po tel. domluvě pan Ing. Gřešíček tel.: 739 703 364 nebo zašlete životopis na e-mail gresicek@ascari.cz. , Požadavky:, - průkaz na VZV není nutností - na VZV vás proškolíme a průkaz zaplatíme, - zodpovědnost a spolehlivost, - aktivní přístup k práci, - ochotu pracovat ve třísměnném provozu (ranní, odpolední, noční), Náplň práce:, - obsluha vysokozdvižného vozíku / retraku, - zásobování výrobní linky, - zaskladňování a vyskladňování zboží do regálů, - příjem a vychystávání materiálu, - expedice, - inventury, Nabízíme: stravenky, podnikové stravování, lékařská prohlídka zdarma, průkaz na VZV zdarma, po zapracování navyšování mzdy podle tarifních tříd., Pracoviště: Průmyslová, Prostějov. Pracoviště: Ascari s.r.o. - prostějov, . Informace: Patrik Gřešíček, +420 739 703 364.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Prestižní ocenění Cena Sanofi za farmacii si v neděli 20. června 2018 převzal v Buquoyském paláci v Praze vsetínský mladý vědec Zdeněk Škrott (třetí zprava).
2

Přes antabus k léčbě rakoviny. Výzkum olomouckého týmu dává pacientům naději

Ilustrační snímek.
8

Rozryli louku, odváží se až do vesnice. Obrana proti divočákům? Odstřel

AKTUALIZOVÁNO

V Lysé nad Labem hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu

/VIDEO/ V Lysé nad Labem vypukl v pondělí večer požár v areálu nábytkářské firmy Kovona. S plameny bojují desítky hasičů. Situace se zhoršuje, hasiči zvýšili stupeň poplachu na třetí ze čtyř možných, informovala Česká televize. Na místě se propadají stropy. 

Glosa Jana Schneidera: Zachraňovat, nebo ničit?

Živelná katastrofa v Indonésii nám opět připomíná dilema, kterého si jsou vědomy pouze opravdu civilizované země. Ve zprávách slyšíme, že k záchraně lidských životů je využívána i armáda, avšak vojenská technika se na postižená místa dostává jen s obtížemi. Vyvstává tu problém související i s oněma mytickými dvěma procenty na zbrojení.

Kdo nahradí Štěcha? Adepti na předsedu Senátu jsou čtyři

Vedení Senátu zůstane pětičlenné. Budou jej tak jako dosud tvořit předseda a čtyři místopředsedové podle principu poměrného zastoupení. Na dnešním večerním jednání ve Waldštejnské hospodě v sousedství Senátu se na tom shodli představitelé nejsilnějších senátních stran - ODS, STAN a KDU-ČSL. 

Lidé při moštování vymýšlejí zlepšováky. Lis může nahradit třeba stará ždímačka

Letošní nadúroda jablek doslova vyzývá k jejich okamžitému zpracování. Zaměstnanci moštárenských zařízení mají plné ruce práce, mnozí majitelé sadů a zahrad ovšem nesází pouze na velkovýrobce tekuté vitamínové bomby z jablek, ale zpracovávají si ovoce raději sami.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT