Projekt před třemi lety zvítězil v soutěži DestinaCZe v kategorii Zážitek na 1000 procent pro celou rodinu.

Pokud chcete vylézt na Everest, nemusíte jezdit do Himalájí. Pokud vám stačí ten šumavský, stačí navštívit infocentrum v Horní Plané. „Nápad zazněl na setkání hornoplánských podnikatelů. My jsme ho rozvinuli, vytipovali jednotlivé vrcholy, vytvořili pasy, razítka a certifikáty. Za dobu čtyř let si pasy na Šumavský Everest vyzvedlo více než 1100 lidí a certifikát obdrželo zhruba 280 lidí,“ uvedl Luděk Štěpánek z informačního střediska v Horní Plané.

Všechny vrcholy jsou zaměřené GPS a jsou osazeny ptačími budkami s razítky. V hornoplánském infocentru (KIC) obdržíte vrcholový pas se seznamem povinně zdolávaných vrcholů, jejichž součet je výškou 8848m n.m. Je na vás, v jakém pořadí a za jaké časové období vrcholy zdoláte.

Vrcholy
* Knížecí stolec 1236 m n.m.
* Lipno- přívoz Horní Planá 725 m n.m.
* Moldaublick 1022 m n.m.
* Olšina 732 m n.m.
* Plechý 1378 m n.m.
* Smrčina 1338 m n.m.
* Třístoličník 1311 m n.m.
* Špičák – lovecká chata 1221 m n.m. (cíl je lovecká chata v nadmořské výšce 1106 m n.m.)

Celková výška 8848 m n.m. = Mount Everest

Kontakt
Kulturní a informační centrum
Náměstí 8 Horní Planá, 382 26
telefon :+420 380 738 008
e-mail:info@horniplana.cz

Do vrcholového pasu si orazítkujete jednotlivé vrcholy po jejich zdolání. V případě, že už stojíte na některém vrchu a nemáte pas s sebou, stačí pořídit foto u naší budky – vrchol se bude započítávat. (stejně postupujte při ztrátě razítka). Vše zjistíte na www.sumavsky-everest.cz.

Knížecí stolec – 1236 metrů

Autem dojedeme do obce Záhvozdí, odtud po modré stezce dojdeme na Knížecí stolec.

Vrchol Knížecího stolce byl od vzniku vojenského výcvikového prostoru Boletice v roce 1947 pro veřejnost nepřístupný. Na podzim 2011 byla na vrchol nově vyznačena modrá turistická trasa, na kterou je od července 2012 povolen vstup o víkendech a svátcích.

Jde o nejvyšší vrch Želnavské hornatiny. Kulminuje mohutnou žulovou skálou s četnými suťovými proudy a plochým temenem (odtud v názvu „stolec“). Na západním svahu 650 metrů od vrcholu jsou při cestě dvě budovy. Dříve zalesněno smrčinou s různými příměsemi, především jedle, jeřábu, buku a javoru, dnes vrcholová část z větší části odlesněna. Cenné jsou zejména porosty skal a sutí.

Geodetický bod s kótou 1 225,9 m. n.m. je na západním úpatí vrcholové skály. Jeho výška je ve všech mapách zmiňována, skála je však přibližně o 10 metrů vyšší. Od roku 2012 je na Knížecím stolci dřevěná vyhlídková věž.

Lipno – přívoz Horní Planá – 725 metrů

Od Infocentra na náměstí v Horní Plané se vydejte směrem dolů po náměstí k Lipnu, k přívozu v Horní Plané.

Nadmořská výška 725 m. n. m. Vodní nádrž Lipno se nachází na horním toku Vltavy, na hranici NP a CHKO Šumava. Vznikla zatopením vltavského údolí s mnoha mokřinami, rašeliništi, poli a vesnicemi. Přehrada je napuštěna od roku 1958 a jde o největší vodní plochou na území ČR. Má délku 44 km a šířku přes 10 km. V současné době je hladina jezera rájem pro milovníky vody, vodních sportů a rybáře.

Moldaublick – 1022 metrů

Autem, na kole nebo pěšky se vydáme přívozem do Bližší Lhoty, přes přechod Zadní Zvonková dojedeme do sportovního areálu Schöneben. Pěšky nebo na kole se vydáme na rozhlednu Moldaublick.

Česky se zve Vltavská vyhlídka a jde o rozhlednu na severovýchodním svahu hory Sulzberg (1041 m n.m.) na území hornorakouské obce Ulrichsberg v okresu Rohrbach, 1 km od rakousko-české státní hranice (u Zadní Zvonkové). Nachází se v rakouské části Šumavy (Böhmerwald) a otevírá se z ní pohled především na českou stranu – na vodní nádrž Lipno a okolí (Horní Planá, Černá v Pošumaví, Vítkův kámen, Hochficht, Sternstein) i na vzdálenější Boubín či Kleť.

Kovová rozhledna byla postavena v roce 1967, má výšku 24 m a vede na ní 137 schodů. Je otevřená od dubna do listopadu. K rozhledně vedou turistické a lyžařské trasy, které ji spojují s dalšími turistickými místy v okolí (Schwarzenberský plavební kanál, Bärenstein a Plechý). Na opačné straně Sulzbergu, 2,5 km od Moldaublicku, byla v roce 2009 otevřena rozhledna Alpenblick.

Rybník Olšina – 732 metrů

Od Infocentra na náměstí v Horní Plané pěšky nebo na kole se vydejte směr vesnička Hodňov a odtud k rybníku Olšina.

Rybník „Olšina“ byl pravděpodobně založen v roce 1370 zlatokorunskými cisterciáky a je tak nejstarším a nejvýše položeným chovným rybníkem v Čechách. Hráz rybníka je sypaná o výšce 6,40 metrů a délce 400 metrů, vlastní vodní plocha je 120 hektarů.

Okolo roku 1790 došlo k protržení hráze. Voda strhávala domy a vzala si mnoho lidských životů. Na tehdejší dobu to byla velká katastrofa, která způsobila záplavovou vlnu, rybník byl tehdy nazýván „vrahem až k Praze“. Na místě protržení hráze, které je patrné dodnes, stojí historická bašta.

Plechý – 1378 metrů

Vlakem dojedeme do Nové Pece. Odtud pokračujeme po zelené stezce do Staré Pece - Lázu ke Schwarzenberskému plavebnímu kanálu. Odtud jdeme dále kolem kiosku Říjiště, pozvolna stoupáme k jezerní stezce. Po ní začínáme stoupat až k okraji Kamenného moře, které je čelní morénou Plešného jezera. Po jejím zdolání se nám otevře pohled na jezero. Od Plešného jezera vystoupáme po značené turistické cestě až na vrchol.

Plechý (německy Plöckenstein) je 1378 metrů vysoká hora Šumavy ležící na česko−rakouské hranici. Je pátým nejvyšším vrcholem Jihočeského kraje a nejvyšším vrcholem Šumavy.

Jeho vrchol je přístupný z několika směrů. Přechází přes něj červeně značená hřebenová stezka z Nového Údolí do Zadní Zvonkové. Na této trase leží další vrcholy vyšší 1300 m. n. m. – Třístoličník, Trojmezná a Smrčina. Plechý je v 1. zóně Národního parku Šumava.

Smrčina – 1338 metrů

Z Horní Plané přejedeme převozem do Bližší Lhoty. Po cyklostezce č. 1020 dojdeme do Přední Zvonkové a odtud pokračujeme po červené na vrchol Smrčina – německy Hochficht.

Vrchol je součástí I. zóny NP Šumava. Výstup na Smrčinu můžeme spojit s celodenní hřebenovou túrou přes Plechý, Trojmeznou a Třístoličník do Nového údolí. Na rakouské straně je vybudován sjezdový areál se sedačkovou lanovkou a vleky, mimo alpskou oblast prý nejlepší lyžování v Rakousku.