Na hlavní sezonu pak Kašperk připravil novinky zaměřené zejména na přiblížení života na středověkém hradě, řekl kastelán hradu patřícího městu Kašperské Hory Zdeněk Svoboda.

„Většinou ještě v březnu je tady poměrně dost sněhu a jsme rádi, když můžeme hrad otevřít alespoň v dubnu. Například loni na Velikonoce na přelomu března a dubna jsme museli sníh odklízet sněhovou frézou," řekl. V nové sezoně tak hrad uvítá první návštěvníky 15. a 16. března.

Zvýšení atraktivity prohlídek

Kašperk letos připravil novinky, které mají zvýšit atraktivitu prohlídek. Předloni jako první památka v ČR nabídl prohlídku s multimediální projekcí gotické roubené hradní ložnice, která před očima návštěvníků vyroste a vzápětí zcela shoří při požáru. Letos chce hrad speciální projekcí přiblížit, jak se asi v 14. a 15. století na hradech žilo. Nově pojatý okruh Život na hradě se představí od 9. května.

„Návštěvníkům přiblíží hradní každodennost v době vrcholného středověku a především poodhalí způsoby a metody, které nám poskytují informace pro rekonstrukci středověkého života," řekl Svoboda. Kromě základních informací o hradu tak budou průvodci skupiny turistů učit, jak a kam se mají v památkách dívat po stopách dokládajících stavební vývoj či způsob života. Lidé se třeba dozvědí víc o tom, jak se dříve na kamenném studeném hradě topilo a jak se v něm udržovalo teplo. Vyvrcholením prohlídky bude projekce. Prostřednictvím stylizované malby projdou návštěvníci virtuálně tehdejším hradem a uvidí i původní použití krabicového zámku, skleněných vitráží, kamnových kachlů, keramiky a dalších autentických předmětů, které předtím viděli při procházce hradem.

Kašperk loni navštívilo na prohlídkových okruzích a při divadelních představeních přes 42.200 platících návštěvníků, zhruba o 4,5 procenta méně než v roce 2012. Tržby ale byly stejné. V porovnání s dalšími památkovými objekty v kraji byl propad návštěvnosti Kašperku nižší. Množství turistů, které Kašperk do celkové návštěvnosti nezapočítává, se zastavuje také na hradním nádvoří. „Letos bychom se rádi dostali na náš standard, který je zhruba 44.000 až 45.000 platících návštěvníků," dodal Svoboda. Kromě pokračování cyklu oživená historie hrad letos chystá i další doprovodné akce – velikonoční program, tajemné noční prohlídky či tradiční divadelní představení spolku Kašpar.