Na ochoz ve výšce dvaatřiceti metrů musejí nejdříve vystoupat sto šedesát osm schodů. „Na veselickou rozhlednu chodíme s rodinou pravidelně na Silvestra. Vezmeme lahev něčeho dobrého, sedneme dopoledne na autobus a necháme se vyvést buď do Sloupu nebo přímo do Veselice. Vyšplháme nahoru a pak se procházkou pomalu vracíme do Blanska. Je to parádní výlet a tradice. Podobně to má také řada našich známých, které cestou potkáváme,“ řekl Deníku Rovnost Michal Souček z Blanska.

Silvestrovské setkání na Pepčíně. Ilustrační foto
Brdo, Pepčín, Velká Javořina. Konec roku bude ve znamení výšlapů

Letos uplynulo dvacet let od doby, kdy se vyhlídkový ochoz na telekomunikační věži otevřel pro veřejnost. Za tu dobu na něj vystoupalo bezmála 300 tisíc lidí. Na kopci Podvrší stála dřevěná rozhledna už ve 20. letech minulého století a sloužila mimo jiné jako zeměměřičský bod. Po stranách měla dva žebříky, které umožňovaly výhled do okolí z výšky jednadvaceti metrů. V roce 1947 šla však vyhlídka kvůli špatnému stavbu k zemi.

Téměř padesát metrů vysokou telekomunikační věž postavil u Veselice na přelomu tisíciletí jeden ze dvou tehdejších mobilních operátorů. Kopec Podvrší mu vyhovoval díky dobré poloze. Ještě před dokončením věže nabídl obci možnost jejího provozování jako rozhledny. Tamní zastupitelé souhlasili. „Rozhlednu jsem vnímal jako příležitost pro naši obec. A další turisticky atraktivní místo v Moravském krasu. Později se ukázalo, že naše rozhodnutí bylo správné,“ uvedl bývalý starosta Vavřince Miloslav Novotný.

Tři reprezentativní sály s částečně dochovanými malbami jsou po dvouleté rekonstrukci hotové. Prostory svým rozsahem a dochováním nemají ve středí Evropě obdobu.
Jedinečný pohled. Pardubický zámek po dvou letech zpřístupnil rytířské sály

Rozhlednu měl pod palcem spolek Veselická kaplička. Později v tamním kulturním domě vzniklo sezónní informační centrum a muzeum včelařství. Rozhledna se postupně stala centrem řady turistických, kulturních i sportovních akcí. Letitou tradici držely například velikonoční jarmarky nebo silvestrovské výstupy. Na vstupném získala obec v letech 2004 až 2020 přes milion a půl korun.

Atraktivní místo i pro novomanžele 

Několik let místní také pořádali Běh na rozhlednu. Rekord časem 46,58 sekundy dodnes drží profesionální hasič z Veselice Marek Jarůšek. „Vyběhnout kopec k rozhledně a pak ještě schody na ochoz nebylo jen tak. Občas měli po doběhu velké problémy vše ustát i trénovaní borci. Proto býval v cíli pro jistotu kbelík,“ zavzpomínal na legendární výběhy Jarůšek.

Podle jeho slov rozhlednu občas využívají při cvičení hasičské lezecké skupiny. „Trénujeme tam záchranu osob,“ upřesnil.

Hranická propast je s celkovou, ověřenou a naměřenou hloubkou 473,5 m nejhlubší propastí České republiky. Zároveň je díky rekordní hloubce vody 404 m nejhlubší zatopenou propastí světa
Hranická propast. Lidstvo se na její dno nedokázalo potopit

Kopec Podvrší se stal atraktivní také pro novomanžele. Své ano si na ochozu za dvě dekády řeklo několik párů. Před čtyřmi lety se tam lidé rozloučili také se známým atletickým trenérem, patriotem a milovníkem rozhleden Karlem Stloukalem.

„Co vím, tak rozhledna na kopci Podvrší byla jedna z jeho nejoblíbenějších. Často se za mnou zastavoval pro klíče, aby mohl dětem z oddílu ukázat západ slunce a nebo naopak jeho východ. Měl tu kořeny. Tatínek pocházel z Veselice a maminka z Vavřince,“ poznamenal Miloslav Novotný.