K Panence Marii
Hostýn je významným mariánským poutním místem. Kostel je zasvěcen Panně Marii, kterou uvidíte i na obraze za hlavním oltářem. Je na něm vyobrazena legenda, podle níž Panna Marie zachránila ve 13. století místní obyvatele před Tatary, které rozehnala blesky.

Cíl poutníků
Hostýn je po Velehradu druhým nejnavštěvovanějším a nejpamátnějším poutním místem na Moravě. Obyčejní turisté sem sice míří za krásným výhledem, hlavním cílem poutníků je ovšem bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Tento pozdně barokní poutní kostel je dominantou Hostýna již od 18. století. Menší kaple Panny Marie tu ovšem stála již v 16. století a už tehdy se sem konaly poutě. Kostel má titul basilica minor, který přísluší jen významným chrámům.

Pokud se sem vydáte během vánočních svátků, budete tu moci obdivovat překrásný betlém. Kromě baziliky je na Hostýně několik poutních domů. V jednom z nich je Jurkovičův sál, v němž je umístěno Svatohostýnské muzeum, v němž se dozvíte nejen spoustu informací z dějin tohoto kopce, ale i něco o místní fauně a flóře. Věřící jezdí na Hostýn také kvůli studánce se zázračnou vodou, jež má prý schopnost uzdravovat. Najdete ji u Vodní kaple kousek pod bazilikou.

Kapličky jako z pohádky
Hostýn je známý také místní křížovou cestou od Dušana Jurkoviče. Jednotlivé kapličky připomínají lidové stavby a jsou vyzdobeny mozaikami Joži Úprky a Jano Köhlera. Kromě toho je tu klasicistní tzv. stará křížová cesta a také nová dřevěná Cesta světla, jež má také 14 zastavení, ale připomíná až události po Kristově zmrtvýchvstání.

Podívejte se do krajiny
Hostýn je zajímavý tím, že má dva vrcholy. Na tom nižším, jenž má 718 metrů, stojí bazilika, ten vyšší (736 m) zdobí rozhledna Františka Josefa I. Z ní spatříte celé Hostýnské vrchy, město Bystřici pod Hostýnem a také úrodný kraj Haná.

Něco na zub
Pokud se budete chtít na Hostýně trochu posilnit, vydejte se do restaurace v Poutním domě č. 3. Kousek pod vrcholem je také penzion Ovčárna. Něco malého na zub nebo nějaký suvenýr si můžete koupit i v kramářských dřevěných boudách, jež lemují schodiště vedoucí k bazilice.