Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svět železa, kde se i rodiče promění v děti

Tento týden je v seriálu Poznáváme Česko věnován technickým unikátům naší země. V dnešním poznávání navštívíme neobvyklou vodní elektrárnu, architektonicky unikátní mlýn, vyhaslé, a přesto životem pulsující vítkovické hutě i manufakturu na gobelíny, tedy jeden z prvních tuzemských náznaků startující průmyslové revoluce konce. Česko je posledních 200 let industriální zemí a nabízí nepřeberné množství technických skvostů, proto berte náš výběr jen jako inspiraci a ochutnávku zároveň.

12.7.2017
SDÍLEJ:

Svět techniky v Dolních VítkovicíchFoto: Deník, Lukáš Kaboň

Rozhodnutí nezbourat areál po ukončení výroby železa a těžby uhlí se ukázalo jako nesmírně prozíravý tah. „Ostravské Hradčany“, jak se kvůli panoramatickému pohledu Dolním Vítkovicím přezdívá, jsou dnes nejnavštěvovanější mimopražskou turistickou lokalitou v zemi. Loni je navštívilo 1,3 milionu lidí a letos budou usilovat o nový rekord.

Co vlastně lidi do areálu vyhlášeného v roce 2002 národní kulturní památkou tak táhne? V podstatě všechno, dá se říct. Areál prošel v průběhu let rozsáhlou modernizací a vzniklo zde nespočet míst k zábavě, vzdělávání, kulturnímu vyžití, sportu i odpočinku. Jakousi vlajkovou lodí Dolních Vítkovic je Svět techniky, rozdělený na Velký (STC) pro starší a Malý (U6) spíše pro menší.

Zábavnou a nenucenou formou se zde nejen děti vzdělávají v technických oborech, což s ohledem na nikterak závratnou prestiž fyziky na školách jistě docení nejeden kantor. Zvláště, když školy z okolí mají možnost brát své žáky na „výuku“. O víkendech je pak Svět techniky v obležení celých rodin s dětmi, které zde tráví dlouhé hodiny. Zvláštní kapitolou je pak Divadlo vědy, kde potrefený vědátor Hugo Křemík předvádí atraktivní pokusy světelné, plynové, elektrické… v podstatě s čímkoliv. A co takové 3D kino s letním programem nebo nová výstava Tajemná Indonésie, zavádějící návštěvníky do zdánlivě zapomenutých koutů světa?

„DOMOV“ USAINA BOLTA
Dolní Vítkovice nabízejí také šest prohlídkových okruhů, kde je návštěvníkům představena historie výroby železa i těžby uhlí v někdejším Dole Hlubina. Ten býval ve svém „aktivním mládí“ samostatnou lokalitou, ale dnes už prakticky nepoznáte, jestli jste „na Hlubině“ nebo „v DOVu“.

Poměrně novým magnetem celé lokality se v roce 2015 stala nástavba vysoké pece č. 1, která dostala jméno Bolt Tower. Jednak proto, že ji pokřtil zřejmě nejslavnější atlet historie, Jamajčan Usain Bolt, který pojal Ostravu za svůj druhý atletický domov. Jednak také proto, že šroubovice, kterou nástavba svým tvarem připomíná, se v angličtině označuje jako bolt. Nástavba je vysoká přes 77 metrů a dostanete se na ni netradičním skipovým výtahem, přičemž jen o pár metrů níže se nachází oblíbená kavárna. „Turisté odcházejí pohledem i výkladem často ohromeni a rádi se k nám vracejí,“ říká Hana Plachá z návštěvnického servisu.

A kdo by přece jen chtěl ochutnat DOV spíše z jeho kulturní stránky, má také v podstatě nekonečný výběr. Heligonka, kabaretní klub Jarka Nohavici, který však bývá na jeho představení prakticky neustále vyprodaný. Multifunkční aula Gong, plynojem přebudovaný na koncertní halu. Nebo Hlubina, dnes v podstatě kulturní městečko, kde se sdružují umělci všeho druhu hudebníci, tatéři nebo výrobci v podstatě všeho možného.

Koho by „pasivní“ poznávání významné části Ostravy snad nudilo, může využít zdejší lezecké stěny a brzy i jump parku. Když už jsme u toho, co se zde chystá, nelze nezmínit pobočku Národního zemědělského muzea a nové sídlo Kofoly, zřejmě ačkoliv to zatím nikdo veřejně nepřizná rovněž s návštěvnickým muzeem. O obě atrakce by se Dolní Vítkovice měly rozrůst v horizontu několika příštích let. A to Ostrava sní ještě o městské lanovce, která by měla nástupní stanici právě tady.

OD MAMUTŮ K HAVÍŘŮM
Ale dost fantazírování. Jen o pár kilometrů dál se nachází místo, kde na vás dýchne historie. Bylo zde pravěké sídliště lovců mamutů a nalezla se zde Petřkovická venuše (prodává se tu i jako suvenýr). Víte, o jaké místo jde? Je jím Landek Park, největší muzeum hornictví u nás, dnes už jen vzpomínka na náročnou těžbu. „Lidem co nejvěrohodněji přiblížíme cestu havíře od příchodu na šachtu až po jeho odchod domů. Ve 250 metrech důlních chodeb návštěvníky tak trochu vyučíme havířem,“ slibuje ředitel muzea Lumír Plac.

À propos, dobré restaurace, které jsou na Landeku rovnou dvě, jsou zřejmě to jediné, co nedaleké Dolní Vítkovice trápí. O kavárny není nouze, jen pořádného restauratéra se sem ještě přilákat nepodařilo. I to je ale jen otázka času.

Jak se tam dostanete: Po prodloužené Ruské ulici, na niž se dostanete z ulic Místecké, Rudné i 28. října. Areál je dobře dostupný také MHD: zastávku Vítkovice, vysoké pece (popř. Důl Hlubina na druhém konci areálu) obsluhují tramvajové linky 1, 2, 6 a 10. Landek Park je dostupný autem při výjezdu směr Hlučín i autobusy (zastávka Hornické muzeum).

Otevírací doba: po-ne: 09.00-18.00 (Bolt Tower 10.00-22.00, Landek 9.00-18.00)
Vstupné: areál zdarma, prohlídkové okruhy 90-220 Kč, STC 240 Kč, U6 110 Kč. Landek: velký okruh 150 Kč, malý okruh 90 Kč. Více na dolnivitkovice.cz.
TIP Deníku: Vyhlídkový let vrtulníkem nejen nad industriálním areálem. Desetiminutový zážitek až pro tři osoby stojí 2100 Kč.

K PŘEČERPÁVACÍ ELEKTRÁRNĚ DLOUHÉ STRÁNĚ: PĚŠKY, NA KOLE I MINIBUSEM
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně v Loučné na Jesenicku je jedním z technických divů Česka. Je jediná svého druhu u nás. Horní nádrž je přístupná díky sedačkové lanovce, která návštěvníky vyveze pět kilometrů pod ni. Cesta k ní je už na turistovi. Může jít pěšky, jet na kole či se dopravit minibusem. Dělníci začali stavět elektrárnu v roce 1978, práce na ní však byly následně pozastaveny. Do provozu byla uvedena v roce 1996. Vodní elektrárnu Dlouhé Stráně ročně navštíví okolo 60 tisíc turistů.

Jak se tam dostanete: autem po E442 a silnici 44 k vyhrazenému parkovišti v Lyžařském areálu Kouty.
Otevírací doba: po-ne 8.00-16.00
TIP Deníku: Nedaleký zámek a park v Loučné nad Desnou.

SECESNÍ ELEKTRÁRNA HUČÍ HRADCEM VÍCE NEŽ STO LET
Již sto šest let utváří Malá vodní elektrárna Hučák tvář Hradce Králové. Labský „Hučavý“ jez, podle kterého si červenožlutá budova získala své jméno, byl perfektním místem pro usměrňování častých povodní. Výstavba první etapy parní elektrárny začala na jaře roku 1909 podle projektu ředitele Elektrických podniků pražských Karla Nováka. V druhé etapě se stavěl jez, most a také turbínové stanice. Práce byly dokončeny o dva roky později. Budova je jedním z architektonických skvostů Hradce Králové.

Jak se tam dostanete: V centru Hradce Králové u Jiráskových sadů a kousek od Fortuna Arény.
Otevírací doba infocentra: po-ne 9.00-16.00
TIP Deníku: Víkendové prohlídky elektrárny s průvodcem.

V ŽIVÉM MUZEU GOBELÍNŮ SI VZYKOUŠÍTE VÁZÁNÍ KOBERCŮ
Jak se váže kobercový uzel, co je to patrona a proč je možné vidět gobelín prvně až po jeho zhotovení, se dozvědí návštěvníci Živého muzea tkalcovství ve Valašském Meziříčí. Vázání koberců je v dílně prováděno perskou technikou, kterou si mohou návštěvníci sami vyzkoušet. K vidění je také výroba na historických tkalcovských strojích ze 30. let 20. století. Součástí muzea je galerie, kde jsou umístěna díla podle předloh předních českých výtvarníků. Prohlídka končí v dobově laděné Schlattauerově kavárně.

Jak se tam dostanete: Muzeum se nachází u ulice Husova 4 v centru Valašského Meziříčí.
Otevírací doba: po-pá 8.00-14.00
TIP Deníku: Muzeum nabízí také kurzy tkaní.

Autor: Petr Jiříček, Redakce

12.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Prezident Miloš Zeman s lídrem SPD Tomio Okamurou
4

Zeman se sbližuje s Okamurou. Našli společnou řeč o islámu a migraci

Uplynulý víkend se na zlínském zámku uskutečnil 4. ročník oblíbeného Zlín Design Marketu.
32

Design Market nabídl mechové náhrdelníky i malované longboardy

V Rusku byla otevřena výstava oslavující SuperPutina. Dorazí i do Londýna

Obrazy znázorňující ruského prezidenta Vladimira Putina v heroických pózách jsou k vidění od minulého týdne v galerii UMAM v bývalé tovární hale v centru Moskvy.

Kdo převezme vládu nad českým fotbalem?

Je to tady. Už zítra se veřejnost dozví jméno nového šéfa českého fotbalu. Na mimořádné valné hromadě v Nymburku si delegáti zvolí nástupce Miroslava Pelty.

Ohnivé Vánoce v Los Angeles: požáry se daří pacifikovat, nebezpečí ale trvá

V sobotu ohlásili zástupci hasičů z Los Angeles, že ohromný přírodní požár v oblasti začínají mít pod kontrolou. Ničivý vítr ustal, nejvyšší stupeň nebezpečí však v Jižní Kalifornii trvá.

„Konečně přijelo áčko,“ užíval si Jakub Kohák zasněžený Špindl

/FOTO, VIDEO, ROZHOVOR/ Známý showman Jakub Kohák se objevil v sobotu ve Špindlerově Mlýně při slavnostním otevírání lyžařské sezony.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT