Ve vstupní hale družstevního podniku Moravská ústředna Brno, která je plná mých mladších sourozenců, bratranců, sestřenic, mě vítá Blahoslav Dobeš, obchodní šéf firmy.

Setkání s maminkou

„Hned na začátek mám pro tebe velké překvapení. Že nevíš, kdo na tebe čeká za těmito dveřmi?" ptá se mě. Přiznávám, že netuším a plyšové srdce mi buší, div se nerozskočí.

„Hugo, tak ráda Tě vidím, vítej po takové době opět doma!" usmívá se sympatická žena v místnosti, kam jsme právě vstoupili. Můj průvodce se ke mně nakloní a zašeptá mi do ucha: „To je tvoje maminka, návrhářka Renata Buffiová. Podle jejího návrhu jste se ty, i tví sourozenci narodili."

Od mamči se postupně dozvídám, že medvědí rodinka se vyrábí už sedmým rokem a stále je o ni velký zájem. „Na tvém vzhledu jsem pracovala dva týdny a myslím, že výsledek je příjemný a hezký," hladí mě Renata po chundelaté hlavičce.

Těžký zrod medvěda

Vůbec se mi nechce vstávat z křesla, ale čekají na mě ještě další rodiče. Procházím všemi úseky svého vzniku. V řezárně se od Jaromíry Matějové dozvídám, jak se žehlí můj kožíšek, když je ještě velkým plátnem. Alena Znajdová zase mistrně předvádí, jak se z plyše vyřezává moje hlavička, a u Jany Dvořákové se dívám, jak se jednotlivé díly mého tělíčka šijí k sobě.

Důležitou součástí je také vycpání a zafixování mé velikánské hlavy tak, aby nepadala při sebeprudším pohybu. Tuhle práci zvládá Alena Horáčková.

Pak už přichází konečná fáze, která nevypadá zrovna příjemně. Ocelovým kartáčem se musí vyčesat celý můj kožíšek, aby mé chlupy byly rovné a netřepily se. Brrr! Ale Ilona Musilová pro mě měla, stejně jako pro mé brášky, i příjemnější chvilky. Na závěr mě totiž celého pošimrala kouskem molitanu. To abych příliš nepouštěl chloupky. Nakonec je nutná ještě prohlídka detektorem kovu. Kontrolu mého těla si s úsměvem zopakovala Alena Rosická.

Podnik funguje už 103 let

Uznejte, že můj vznik nebyl vůbec jednoduchý. Tolik ženských rukou na mě pracovalo, že by mi všichni chlapi mohli závidět. Jenže mají smůlu, protože nejsou plyšoví a nenarodili se v podniku, který funguje už 103 let. U jeho zrodu stály tehdejší známé brněnské osobností v čele se známým architektem Dušanem Jurkovičem. „Cílem bylo nabídnout drobným řemeslníkům a výrobcům lepší nákupní i prodejní podmínky. Což se také povedlo a řadu regionálních výrobců tento počin zachránil před krachem," doplňuje Dobeš.

Své rodiště jsem opouštěl jen s těžkým srdcem. Dokonce jsem chvíli uvažoval, že bych tu zůstal, ale nakonec jsem si řekl, že bych vám chyběl, a tak jsem se rozloučil, zamával a vydal se za dalším dobrodružstvím.

Dodavatelem plyšové hračky medvídka Huga je internetový obchod Ráj plyšáků, zážitky Hugovi zprostředkovává portál www.slevomat.cz.

Poutník a Hugo jsou na Facebooku

Náš cestovatel a jeho plyšový kolega se rozhodli jít s dobou.

Nyní má každý z nich svůj facebookový profil, kde se dočtete nejen řadu zajímavostí a aktualit, ale můžete také soutěžit.

Poutníka najdete na adrese www.facebook.com/ceskypoutnik a Huga na www.facebook.com/hugovadobrodruzstvi.

René Flášar