Spojení odvahy, sebezapření, adrenalinu i krásné přírody přináší návštěva Tarzanie horského lanového parku Ráztoka.

Procházím kolem poutače, na němž se vyjímá zelený nápis Tarzanie a sestupuji do největšího lanového parku v České republice. Nalevo ode mne kdosi zaječí a vzduchem proletí dvě těla zavěšená na houpačce, o kousek dál se zastavuji a pozoruji mladou ženu, která se, povzbuzována doprovodem, pokouší zdolat úsek zhruba tři metry nad zemí.

„Už jsme tady byli asi čtyřikrát. Vždycky, když přijedeme, spojíme to ještě s něčím,“ říká David Pala, jenž přijel s dalšími třemi lidmi z Valašského Meziříčí. V jiném lanovém parku nebyli, ale Tarzanie jim vyhovuje. „Dvakrát jsme dali žlutou trasu, jednou černou, dnes zelenou,“ doplňuje David Pala.

Procházím dále lanovým parkem, na chvíli pozoruji snažení dvou dívek v kolmé síti a po chvilce pokračuji dál. Zastavuji se u atrakce Power fan a přemýšlím, jestli bych měl odvahu odrazit se ve třinácti metrech nad zemí a vydat se do prázdna zavěšený na ocelovém laně. Není to bungee jumping. Člověk padá k zemi a až kousek nad ní lana jeho pád zbrzdí.

„Člověk se musí rozhodnout, jestli udělá ten krok do prostoru. Neví, jak moc rychle poletí,“ vysvětluje mi po chvíli Martin Milata, který pracuje jako instruktor v Tarzanii třetím rokem a vzpomíná, že když tam byla akce o nejtvrdšího chlapa, tak jedna z povinných disciplín byl právě tento skok. „Bylo zajímavé, jaký s tím měli někteří problém. Někdy tam vleze pětiletá holčička a skočí bez rozmýšlení a vycepovaný čtyřicátník tam vyleze a pak se třeba pro něj musí lézt a dostávat ho po žebříku dolů,“ poznamenává.

V Tarzanii si přijde na své každý. „Dětská trasa má samojistící systém, kdy dítě nemusí přecvakávat jisticí karabinu. V době, kdy to vzniklo, to bylo unikátní. Podobný systém je také na trase junior. Ale je to ve větší výšce, není váhový limit. Hodně tam chodí tábory,“ popisuje Martin Milata s tím, že další trasy jsou pro dospělé.

„Žlutá je jednodušší, je v ní více sjezdů a vyhlídek, ale je ve větší výšce, takže když se někdo bojí výšek, může mít problém. Zelená je náročnější časově i fyzicky. Má více překážek, méně sjezdů, ale je v menší výšce. Pro toho, kdo se bojí výšek, je to lepší varianta,“ upozorňuje.

Nejadrenalinovější je černá trasa, která je přístupná od výšky 165 centimetrů. „Jednotlivé prvky jsou velmi rozdílné a je to opravdu hodně náročné. Rekord na této trase drží kamarád, který to zvládnul za osm minut, já jsem to zvládl za dvanáct, průměr je nastavený na devadesát minut. Jsou lidi, kteří to dělají šest hodin a někteří to prostě nedolezou, a to ani když si pomohou zkratkou. Ale taky se objeví někdo, kdo to dá za tři čtvrtě hodiny a řekne, že to je jednoduché,“ dodává Martin Milata.

Ještě se zastavuji u východu, kde je nejnovější atrakce, houpačka ve výšce 12 metrů. Martin Helešic a Ondřej Králík, kteří přijeli z Hranic na Moravě, stojí připraveni na okraji lávky, v tom se pod nimi jeden díl lávky sklopí a oba se s křikem propadají. Zachycují je lana a oni se ocitají na velké houpačce.

Později přiznávají, že se oba pořádně lekli. „Houpačky jsou někde i větší, ale nikde s propadlem. Lidi vědí, že se nějak dostanou dolů, ale nevědí, jak,“ vyzdvihuje moment překvapení Martin Milata. Opouštím Tarzanii, zatímco do ní přicházejí další a další návštěvníci.

Jak se tam dostat: Autem po E58 směrem na Frenštát pod Radhoštěm, ve Frenštátu, nebo v Buzkovicích, jet do Trojanovic, zde na kruhovém objezdu směr Ráztoka, až k velkému parkovišti nalevo. Za ním je vstup do Tarzanie. Autobusem lze z Frenštátu pod Radhoštěm od železniční stanice, na konečnou Restaurace Ráztoka.
Otevírací doba: červenec-srpen 9.00-20.00. V následujících měsících se otevírací doba zkracuje.
TIP Deníku: V areálu je k dispozici šest skákacích trampolín.
Více info na tarzanie.cz

V HLUBOKÉ NAD VLTAVOU SE VE VÝŠKÁCH VYŘÁDÍ I DĚTI
Ráj pro milovníky sportu je bezesporu Sportovně-relaxa-ční areál v Hluboké nad Vltavou. Na své si tu přitom přijde opravdu každý. Ti odvážnější můžou vyzkoušet lanový park s dvaceti třemi překážkami, menší děti určitě uchvátí menší podoba lanového parku, obří trampolína uprostřed areálu nebo hřiště na adventure golf. Užít si krásný den s kamarády je možné i na kurtech pro plážový volejbal, basketbal, badminton, stolní tenis nebo pétanque. K výletům vybízí i přilehlá cyklistická stezka, zapůjčit si zde můžete in-line brusle nebo koloběžky.

Jak se tam dostanete: Autem do Hluboké na hlavní křižovatku, pak do Zámostí. Cesta je značena šipkami.
Otevírací doba: po-ne 10.00-19.00
TIP Deníku: Novinkou je venkovní posilovna.

LANOVÉ CENTRUM GIBON PARK POD RADHOŠTĚM = 162 PŘEKÁŽEK
Lanové centrum GIBON park v Rožnově pod Radhoštěm se svými čtyřmi sty metry patří k nejdelším lanovým drahám u nás. Visutá dráha zahrnuje třicet úseků se 162 překážkami ve výšce od 2,4 do 5,9 metru. Děti se mohou vyřádit na dětské lanové dráze. Dospělí za den v lanovém centru zaplatí dvě stovky, děti osmdesát korun. V nabídce parku jsou i další atrakce, od indiánské vesničky s týpí a totemem až po minigolf a restaurace. Park se nachází na trase cyklostezky Bečva, v lesoparku v Rožnově pod Radhoštěm, v blízkosti skanzenu, je spojen s letním koupalištěm.

Jak se tam dostat: Autem po silnici E35 do Rožnova, pak po nábřeží přes centrum až k parku. 
Otevírací doba pláže: po-ne 9.30-19.00
TIP Deníku: Vyzkoušejte si adrenalinový zorbing.

JUNGLE PARK V BRNĚNSKÝCH PISÁRKÁCH: VEZOU SE MALÍ I VELCÍ
Zažít dobrodružství jako Tarzan lze i uprostřed Brna. Lanové centrum na břehu řeky Svratky nabízí akci a zábavu pro celou rodinu. Zdolávat lávky, žebříky a sítě tu mohou děti od čtyř let a 100 centimetrů výšky. Starším návštěvníkům nabízí Jungle park 356 metrů dlouhou základní trasu korunami stromů s celkem 33 překážkami. Odvážnější lezci se mohou vydat na speciální Šer Chánovu adrenalinovou stezku, která prověří jejich zdatnost i sílu. Nechybějí ani doplňkové atrakce jako bungee trampolína, jízda na jednokolce nebo třináctimetrový seskok volným pádem.

Jak se tam dostanete: Autem z D1 EXIT 190, přes pisárecký tunel směr Centrum, poté asi 300 metrů.
Otevírací doba: po-ne 9.00-20.00
TIP Deníku: Svezte se na laně přes řeku Svratku.