Na počest tohoto výročí se v prostorách letiště Leoše Janáčka v Ostravě uskuteční zítra celodenní akce s podtitulem Tatra & Vagonka, kde bude prezentováno i zmíněné letadlo, do jehož kokpitu se návštěvníci budou moct usadit.

Zpřístupněn bude i letištní hangár, kde vznikne expozice Tatrovky, která předvede své nejnovější nákladní vozy, k vidění budou i odkazy minulosti veteráni osobních automobilů této značky.

Vagonka bude zastoupena jejími nástupnickými firmami, které ve Studénce po jejím rozpadu vznikly a nadále vyrábějí produkty pro železniční průmysl.

Technické dědictví

V rámci akce ČD Nostalgie budou v tento den jezdit speciální historické vozy a vozové jednotky vyrobené ve Vagonce nebo v kopřivnické Tatře.

„Toto výročí chceme pojmout jako oslavu práce našich předků. Rádi bychom na akci, kterou jsme nazvali Technické dědictví a na kterou je vstup zdarma, ukázali nejen, co vyrobili naši předchůdci, ale i to, jak je jejich odkaz rozvíjen,“ přibližuje projekt ředitelka organizace SAK Studénka Hana Maiwaelderová.