Jako houby po dešti v České republice v posledních letech vyrůstají nejrůznější planetária, sciencemanie, IQlandie a IQcentra. Nejčastěji v bývalých průmyslových areálech, kterým tak dávají nový smysl existence. Ať už se jedná o Plzeň, Liberec či další. Zábavnou formou odpovídají na základní otázky elektromechaniky, dynamiky nebo třeba optiky. O jejich oblíbenosti svědčí i jejich stále narůstající návštěvnost.

Deset interaktivních expozic, virtuální realitu, science show, science busking, gyroskop, pozorování astronomickými dalekohledy, ukázky práce radioteleskopu, programy na Science On a Sphere a filmy v planetáriu a 3D Cinema. To vše můžete vidět, pokud zavítáte do plzeňského Techmania Science Center.

Návštěvníci mohou experimentovat a poznávat, jak funguje svět kolem nás, kombinací všech vjemů. Interaktivní exponáty mají za úkol vysvětlit něco z přírodních jevů a zákonitostí anebo z oborů lidských činností. Například v expozici s názvem Mathatlon je možné rozlousknout matematiku skrz sportovní disciplíny. Návštěvníci mohou pochopit úhly, procenta či funkce jednoduše a zábavně. Expozice Vodní svět již svým názvem napovídá, že se můžete dozvědět, jak v přírodě funguje koloběh vody, nebo prostřednictvím Archimédova šroubu či vodního výtahu pochopit zákonitosti hydromechaniky. Vzhůru dolů zve návštěvníky na cestu důlními štolami do hlubin Země. Na každý den pak Techmania připravuje řadu dalších vědecko-technických show, které obohatí návštěvu expozic jak v budově science centra, tak v 3D Planetáriu. Není třeba se objednávat, stačí pouze podle časového harmonogramu přijít a zúčastnit se.

PROJEKCE VE 3D PLANETÁRIU

Během promítání v 3D Planetáriu mohou diváci navštívit až 140 000 hvězd, zhlédnout model naší galaxieL stejně jako desítky mlhovin i samotnou strukturu vesmíru. Sofistikovanou promítací 3D technologií od společnosti SkySkan disponují v současné době pouze tři evropská science centra: varšavské Centrum Nauki Kopernik, barcelonské CosmoCaixa a plzeňská Techmania Science Center. Do nabídky planetária se vrací oblíbený film pro děti Astronaut, expozici Edutorium obohatila řada zábavných exponátů z oblasti fyziky.

PROMÍTÁNÍ VE 3D CINEMA

Sál, v němž se promítají 3D filmy, není kino, jak ho znáte. V sedacích vacích se diváci vydají na výpravy plné poznání a dobrodružství. Kromě projekcí zde Techmania nabízí i atraktivní přednášky a video show.

SCIENCE ON A SPHERE

Technologie Science On a Sphere je unikátní tím, že na celém světě je podobných sálů jen něco málo přes sto. Jedná se o projekci na kulovou plochu, která má průměr 1,7 m a využívá data od amerického Národního úřadu pro výzkum atmosféry a oceánů, NOAA. Díky nim vznikají komponované pořady, které zapadají do školních vzdělávacích programů pro dané ročníky. Kapacita sálu je 40 míst.

Nové ceny vstupného na léto: Celá Techmania je navíc od 1. července za jedny peníze. „V částce 160 korun za osobu je nově zahrnuta jak návštěva všech expozic, tak i projekce filmů ve 3D Planetáriu a 3D Cinema. Návštěvník tak u nás může za 160 korun strávit celý den,“ uvedla mluvčí plzeňské Techmanie Markéta Čekanová.

Další možnosti vstupného: Rodinné vstupné určené skupinám 4 osob, z nichž alespoň jedna je mladší 15 let, nově činí 590 Kč. Za 30 Kč si navíc lidé mohou přikoupit rezervaci na film, tedy přednostní vstup do sálu, bez nutnosti stát v případné frontě. „Vyšli jsme vstříc našim návštěvníkům, kteří dlouho po spojené vstupence pro expozice i filmy volali. Chceme, aby lidé šli prostě do Techmanie a nemuseli už dál řešit, co si z nabídky vybrat a na kolik je to vyjde,“ vysvětluje novinku vedoucí marketingu Jan Štěpán.

Prázdninová otevírací doba: denně od 10 do 18 hodin, v sobotu až do 19 hodin.
Jak se do Techmanie dostanete: Techmania Science Center leží kousek od centra města u areálu Škody v ulici U Planetária 2969/1. GPS pro navigaci: 49°44'0.786''N, 13°21'44.702''E
Parkování: 40 korun na den
Hromadná doprava: Přímo k Techmanii vás doveze trolejbusová linka č. 15 nebo autobusová linka č. 22. Výstupní stanice má název Techmania. Aktuální spojení naleznete na webu pmdp.cz. Pěšky se z Hlavního vlakového nádraží dostanete k Techmanii za zhruba 30 minut, z centrálního autobusového pak za 15 minut.
TIP Deníku: nenechte si ujít demonstraci parního stroje Marx.
Více informací naleznete nebo získáte na: info@techmania.cz, www.techmania.cz

JE VHODNÉ SE EXPONÁTŮ DOTÝKAT. VIDA! TADY SE POBAVÍTE I VZDĚLÁTE
Bývalý pavilon D brněnského výstaviště již několik let láká vědeckým parkem VIDA! Na ploše téměř pět tisíc metrů čtverečních je připraveno přes sto padesát interaktivních exponátů. Najdete zde mimo jiné simulátor povodně nebo desku, kde si můžete vyzkoušet různou sílu zemětřesení. „Doprovodný program je plný vědeckých pokusů,“ poznamenala mluvčí Hana Laudátová. „Nad částí expozic se návštěvníci projedou na speciálním kole po laně, nebo se seznámí s obřím modelem lidského srdce,“ dodala.

Jak se tam dostanete: Z centra linkou č. 1 směr Výstaviště. Autem z D1 EXIT 189, pisáreckými tunely do Brna.
Otevírací doba: po-ne 9.00-18.00
TIP Deníku: Zabruslete si na improvizovaném kluzišti.

NEBE VE STROMOVCE. OBROVSKÁ PROMÍTACÍ KOPULE, UNIKÁTNÍ ROZLIŠENÍ
Pražské planetárium s průměrem promítací kopule 23,5 metru patří k největším podobným centrům na světě. Pouze několik planetárii v Asii a USA má kopuli větší. Největší na světě je pak v japonské Nagoji a má průměr promítací kopule 35 metrů. Pravidelnou činnost zahájilo v roce 1960. Pracuje v něm jak optomechanické, tak dvě digitální planetária. Pražské centrum se po modernizaci technologie SkySkan Definitity na verzi 8K stalo jedním z 11 planetárií na světě, která používají tak vysoké rozlišení.

Jak se tam dostanete: Stojí ve Stromovce, nedaleko vchodu do Výstaviště, za konečnou tramvajovou smyčkou.
Otevírací doba: pone 10.30-16.00, 18.00 či 20.00
TIP Deníku: Jupiter, vládce planet se promítá 15. 7.

iQLANDIA. LÁKAVÁ ZEMĚ PLNÁ VĚDY A TECHNIKY POD JEŠTĚDEM
Celkem 400 interaktivních exponátů a 10 stálých expozic na ploše 10 tisíc metrů se nachází v liberecké iQlandii. Děti i jejich dospělí průvodci se tu mohou setkat se všemi oblastmi vědy, techniky a přírodních věd, na které si jen vzpomenou. Nebyl by to Liberec, kolébka nanotechnologií, kdyby se tu neseznámili i s tzv. nanspiderem. Robotem, který umí vyrobit vlákno několikanásobně tenčí než lidský vlas. Menší děti mohou navštívit iQpark, dětskou variantu iQlandie, který je zároveň nejstarším science-parkem v ČR.

Jak se tam dostanete: Sjezd v Liberci z D35, do ulice Košická, parkování v centru za 50 Kč a den.
Otevírací doba: po-ne 9.00-19.00
TIP Deníku: Nenechte si ujít denní Velkou science show.