Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tetín. Místo, kterým kráčely dějiny a kde se ztrácely stříbrňáky

Naše země je zázračná a tajemná. Alespoň podle mnoha míst, kde se podobné skutky podle tradičních výkladů měly stát. V rámci 50dílného seriálu Poznáváme Česko se tento týden na stránkách Deníku zaměřujeme právě na podobné lokality. Dnes budeme hledat poklady.

2.8.2017
SDÍLEJ:

hradiště TetínFoto: Ondřej Kořínek, CC BY SA 3.0, Wikimedia Commons

A nezapomeňte, z každého místa, které v létě navštívíte, nám můžete poslat tematickou fotografii a zúčastnit se soutěže o iPhone. Nově je můžete poslat i e-mailem.

***

Na skalnatých vrších nad řekou Berounkou se tyčí jedna z nejstarších vesnic Tetín. Obec, kde v současnosti žije necelá tisícovka obyvatel, je známá významnými historickými událostmi, jež se s tímto místem pojí. Podle pověstí je vznik obce spojován s dcerou vojvody Kroka, která zde působila jako pohanská kněžka. To, že by Teta skutečně stála za vytvořením Tetína, však není potvrzené. Některé prameny uvádějí, že tato oblast byla obydlena již dříve a že sestra kněžny Libuše naopak získala jméno až podle tohoto sídla.

Tetín se do novodobé historie nesmazatelně zapsal díky nečekanému objevu. Psal se 28. leden roku 2006, když se amatérský jeskyňář Miroslav Hahn společně s kamarádem Miroslavem Martínkem vydali na průzkum okolí vytipovat místa neznámých jeskyní. Kolem poledne si ale všimli osamoceného kamene. Ten opatrně nadzvedli a pod ním ve skalní dutince na ně čekalo překvapení. Objevili totiž poklad ze 13. století téměř 900 stříbrných mincí v keramické nádobě.

Jeskyňáři ihned o nálezu informovali svého známého archeologa Václava Matouška a objev znovu ukryli. Na místo se vrátili na druhý den ráno i s týmem archeologů, aby poklad ze země odborně vyzvedli. Práce jim však komplikovalo počasí, toho dne byly mrazy až -15 stupňů Celsia, proto asi 40 mincí, které se vlivem přírodních pohybů roztrousily do okolí, mohlo být vyjmuto až na jaře, když půda rozmrzla. „Při vyzvednutí pokladu jsme pěkně vymrzli. Bylo patnáct stupňů pod nulou a mince, které z rozpraskané nádoby vypadly, byly přimrzlé k hlíně,“ řekl Deníku Hahn.

Poklad tvořily čtyři druhy tehdejších platidel, převážně řezenské feniky, míšenské i české brakteáty a jeden slitek stříbra. „Brakteáty jsou z velmi slabého plechu a lámaly se. Proto dali třeba tři až čtyři dohromady a přehnuli je. Tenkrát se platilo vahou stříbra, takže to nikomu nevadilo.“ upřesnil Hahn.

Komu mince patřily, se již s jistotou nedozvíme. Také nemůžeme určit, zda jejich majitelem byl Čech, nebo Němec, ale vzhledem k převažujícím německým mincím, se lze domnívat, že si je na tomto místě uložil bavorský kupec, který si mohl jet koupit pozemek do právě rozkvétajícího blízkého Berouna.

K této myšlence se přiklání i nálezce Hahn. „Tetínské hradiště tenkrát končilo a stavěl se Beroun. Kupec mohl poklad zakopat a jet se tam podívat. Někdo ho třeba zabil a nebo zapomněl, kde stříbro zakopal.“

S tetínským pokladem je spojeno několik nej. Předně se jedná o jeden z nejstarších nálezů platidel na našem území. Do této doby můžeme poklad považovat za jediný, který byl vyzvednut profe-sionálními archeology, díky čemuž nález i jeho místo mohly být detailně zdokumentovány a prozkoumány. Nezvyklé bylo také, že se po celou dobu, kdy ležel schován v půdě, zachoval vcelku.

Tetín je ale spojen s další významnou historickou událostí. Tato obec se totiž stala osudnou sv. Ludmile, babičce sv. Václava. Ludmila sem byla poslána do vyhnanství svou snachou Drahomírou, protože té se nelíbilo, že se její tchyně obrátila ke křesťanské víře.

Pouhé vyhnanství však pro Drahomíru nebylo dost, proto zářijové noci roku 921 nechala Ludmilu zavraždit. Její ostatky poté uložila do země podél hradeb. Na tomto místě se však začaly odehrávat zázraky, linula se odtud záře a uzdravovali se nemocní, proto zde Drahomíra dala postavit kostel sv. Michaela, aby od hrobu odvedla pozornost.

Jak se tam dostanete: Po D5 na Beroun, sjet ve směru od Prahy do Berouna až za Berounkou, podjet dálnici a jet směrem k železničnímu nádraží, po mostě přes železnici a pokračovat (ulice Na Ratince) až do Tetína, který je jen pár kilometrů od města. Prohlídku kostelů zajišťuje průvodce, který je o víkendech k dispozici u farního úřadu, v ostatní dny si lze prohlídku s předstihem domluvit s panem Ladislavem Peckou na tel. 723 005 648, e-mail: L.Pecka@seznam.cz
Prohlídky v muzeu v jiné dny než o víkendu, kdy je otevřeno 9.00-12.00 a 13.00-17.00, a mimo sezonu je možno s předstihem objednat na tel. 725 569 180 průvodce paní Viezanova Lenka, případně na tel. 311 622 316- OÚ Tetín.
Upozornění: Tetínský zámek není pro veřejnost volně přístupný.
TIP Deníku: Tetín své návštěvníky láká nejen na tajemnou minulost a na dávné tetínské hradiště a zbytky zříceniny středověkého hradu, ale také na pohled do krajiny z oblíbených vyhlídek.

JE V RUINÁCH HRADU POTŠTEJN POKLAD? ŠANCE PRO VÁS – ZATÍM NEBYL NALEZEN
Na hradě Potštejně žil ve 14. století odbojný rytíř Mikuláš, který se svými kumpány trýznil okolí. Na hrad se brzy vypravilo královské vojsko, které vedl kralevic a budoucí český král Karel IV. Hrad dobyl a pod ruinami hradní věže pohřbil zpupného Mikuláše. Povídá se ale, že rytíř si stihl nastřádat veliké bohatství, které bylo zasypáno kdesi ve sklepení tajemného hradu stejně jako jeho vzpurná duše. Po pokladu marně pátral i hrabě Jan Antonín Harbuval Chamaré, reálná postava z Jiráskova románu Poklad. Dodnes ale nebyl nalezen.
Jak se tam dostanete: Z Hradce Králové po E11, před Vamberkem odbočit na E14 do Potštejna až do města.
TIP Deníku: Kupte si světoznámou krajku z nedalekého Vamberku.

HELFENBURK. ZLATO ZDE NEHLEDEJTE, ALE VÝHLEDY Z VĚŽE JSOU FAMÓZNÍ
V Čechách nenajdeme hrad, ke kterému by se nevázala nějaká pověst. Nejinak je tomu také v případě zříceniny hradu Helfenburk nedaleko starobylého městečka Úštěk na Litoměřicku. Hrad pochází z první poloviny 14. století, poklad zde měl být nalezen o pár století později. Pověst vypráví o mládkovi z nedalekých Liběšic, který každou Květnou neděli chodil na Hrádek, kde se v ten den otevírala skála s pokladem. Pokaždé si tam stihl nahrabat peněz, co jen unesl. Jednou se však vrátil celý zlomený. Poklad byl pryč. Mladík přišel o rozum a zcela chudý zemřel.
Jak se tam dostat: Po E15 do Úštěka, odbočit na silnici 260 a zaparkovat na lesním parkovišti před Ostrým. Pak po červeném značení naučné stezky k hradu. 
TIP Deníku: Nedaleká Kalvárie v Ostrém nad Úštěkem.

DENÁROVÝ POKLAD NA CIMBURKU. JEDNOZNAČNĚ VÝJIMEČNÝ NÁLEZ
Nález přes třI tisíce moravských denárů, rakouských feniků a jednoho brakteátu byl za ne zcela vyjasněných okolností učiněn na začátku roku 1934 v městečku Trnávka v Pardubickém kraji. Podle numismatiků byl zakopán někdy na začátku 13. století. Vypovídají o tom ražby mincí. Za místo nálezu je označována romantická zřícenina hradu Cimburk, která se vypíná nad obcí. S pokladem se pojí pověst, podle které jde o peníze templářů, kterému prý hrad kdysi patřil. Historické prameny však nic takového nenaznačují.
Jak se tam dostanete: Po silnici II/371 na Mohelnici. Na výjezdu z obce směrem na Jevíčko, vlevo vede z parkoviště ke hradu žlutá turistická značka.
TIP Deníku: Nedaleko pod vrchem Hušákem je výletní místo Holubí studánka rovněž opředené pověstmi.

Autor: Iva Řeřichová, Redakce

2.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotničtí asistenti, praktické 18 100 Kč

Zdravotničtí asistenti (praktické sestry) ZDRAVOTNICKÝ ASISTENT (praktická sestra). Požadované vzdělání: vyšší odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Společnost SPA RESORT LIBVERDA hledá do svého Léčebného úseku vysoce odbornou, pozitivní a empatickou osobnost na pozici VŠEOBECNÁ SESTRA /PRAKTICKÁ SESTRA, , Co bude patřit k Vašim každodenním činnostem?, •vedení příslušné léčebné dokumentace, •všeobecná péče o zdravotní stav klientů společnosti SPA RESORT LIBVERDA, •dodržování indikace lázeňské léčby, , Co od Vás očekáváme? , •ukončené středoškolské vzdělání v oboru praktická zdravotní sestra nebo nástavbové studium DIS/Diplomovaná zdravotní sestra nebo bakalářské/magisterské studium, obor ošetřovatelství/všeobecné lékařství, •schopnost naslouchat lidem, flexibilita, empatie, pečlivost, •zajišťování kvality péče a bezpečí pacientů, •dobrá znalost práce s PC, •znalost cizích jazyků výhodou, , Co Vám nabízíme?, •pracovní poměr na dobu neurčitou, •plánování směn v režimu krátkého a dlouhého týdne nebo dle dohody s kolektivem, •možnost zkráceného úvazku nebo externí spolupráce, •motivující finanční ohodnocení včetně bonusového systému, •stálý kolektiv zaměstnanců, •možnost zaměstnaneckého ubytování, •zaměstnaneckou stravu, •další benefity v rámci hotelové skupiny. Pracoviště: Lázně libverda, a.s.-001, 463 62 Hejnice. Informace: Regina Soudilová, +420 482 368 107.

Doprava a logistika - Spolupracovník v logistice(Milčice) 19 000 Kč

Naším klientem je výrobní společnost plastových oken pro stavebnictví, pro kterého hledáme spolehlivé a manuálně zručné kandidáty na pozici spolupracovníka v logistice. Co budete mít na starost: manipulaci s materiálem a komponenty . Přípravu a vyhledávání zboží pro výrobu . Dodržování pracovních postupů a pokynů . Dodržování bezpečnostních pravidel . Sledování kvality . Dodržování cíle logistiky.

Gastronomie - Kuchař - kuchařka 30 000 Kč

Kuchaře/ku s praxí pro naší provozovnu v Malešicích, jedná se o závodní stravování. Pracovní doba po-pá, 6.00-15.00hod. Platové podmínky 25.000 Kč až 30.000 Kč/měs. čistého. Požadujeme spolehlivost, samostatnost a bezúhonnost. Volejte, prosím, pouze v pracovní dobu 6.00-15.00 hodin na uvedený tel:

Výroba - Výroba Zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 120 Kč

Zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci Obsluha udíren. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z : 23.2.2018 a: 21.5.2018 Přijmeme do výroby v Hladkých Životicích pracovníka na obsluhu udíren, výhodou zkušenosti v masné výrobě. Zodpovědnost, spolehlivost a chuť pracovat podmínkou., Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení smlouvy na dobu neurčitou. Vhodné pro zájemce z blízkého okolí., Zaměstnanecké výhody: stravování s příspěvkem zaměstnavatele, zaměstnanecké balíčky, zvýhodněné nákupy, 3 dny dovolené navíc, příspěvek na penzijní připojištění, příspěvek na dopravu (nad 20 km) a další., Kontakt: Ing. Ivo Kraus, tel.: 734 282 124 v pracovní dny 8-14hod., písemně na e-mail: kraus.ivo@reznictvi-hh.cz. Pracoviště: Řeznictví h + h, s. r. o., Hlavní, č.p. 46, 742 47 Hladké Životice. Informace: Ivo Kraus, +420 734 282 124.


Prezident Miloš Zeman
19 5

Kauza Peroutka? Byla chyba citovat článek, který nelze nalézt, řekl Zeman

Bronzová situla - vědro z Kladiny u Sezemic stále prochází péčí restaurátorů. Nádoba přisla na východ Čech před 3000 lety. Jak a proč se nyní snaží zjistit mezinárodní tým archeologů.
3

Unikátní archeologický nález z Pardubicka dramaticky přepisuje dějiny Evropy

Z Hillaryho výšvihu na Mount Everestu zbyl jen svah, tvrdí horolezci

Namísto legendárního skalního výstupku zvaného Hillaryho výšvih, který se nacházel těsně pod vrcholem Mount Everestu, zůstal jen pozvolný sněhový svah. Z donedávna dvanáctimetrové svislé skalní stěny se totiž utrhl asi pětimetrový kus, který se zřítil do propasti. Potvrdili to horolezci, kteří se z nejvyšší hory světa nedávno vrátili.

Ukrajinská policie zasahovala ve 35 fotbalových týmech. Kvůli uplácení zápasů

Ukrajinská policie podnikla rozsáhlou razii ve 35 fotbalových klubech, které jsou na vrcholu ukrajinské ligy. Kriminalisté odhalili 57 případů podplácení, zapleteno do nich bylo na 328 lidí z pěti organizovaných kriminálních skupin. Policie zatím zatkla jednoho rozhodčího.

České zkušebny s umělými klouby nešvindlovaly, popírá zjištění EU Jakub Král

/ROZHOVOR/ Umělé klouby, které vpustily na trh dvě české zkušebny, nemusí být bezpečné pro pacienty. Tvrdí to alespoň Evropská komise. Zkušebny podle ní opakovaně propadly v auditech a měly by se zavřít. České úřady navíc podle Evropské komise o chybách léta věděly, ale nezasáhly. Co na to říká Jakub Král - bývalý poradce ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a současně právník, který se auditů ve zkušebnách v průběhu několika let účastnil jako národní legislativní expert? 

Před 73 lety zemřel Heinrich Himmler, nejurputnější propagátor čisté Třetí říše

Ačkoli spáchal jedny z nejhorších zločinů v dějinách lidstva, spravedlivý proces nikdy nepodstoupil. Řeč je o Heinrichu Himmlerovi, bývalém vedoucím gestapa a organizátorovi hromadného vyvražďování nejen židovského obyvatelstva. Právě dnes uplynulo 73. výročí jeho smrti v německém Lüneburgu. Život si vzal sám, pohřben je neznámo kde.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT