Krásenský vrch

Kde: Krásno
Nadmořská výška: 777 m n. m.
Výška rozhledny: 25 metrů
Vstupné (základní/zlevněné): zdarma
Proč právě sem: Kamenná rozhledna na Krásenském vrchu leží v krajině Slavkovského lesa. Kolem unikátní oválné stavby se jako spirála vine vnější schodiště. Jejího autora Fritze Hofmanna na začátku dvacátého století inspirovala Babylonská věž. Za druhé světové války rozhledna nesla jméno Adolfa Hitlera, proto se jí také říká Hitlerka. Po zdolání sto dvaceti schodů se návštěvníkům odhalí nádherný výhled až na Krušné a Doupovské hory. K věži se dostanou třeba po žluté turistické značce z Krásna.

Rozhledna Vysoká

Kde: Tachov
Nadmořská výška: 563 m n. m.
Výška rozhledny: 29 metrů
Vstupné (základní/ zlevněné): zdarma
Proč právě sem: Originální ocelový tubus s točitým schodištěm zpevňují svislá překřížená lana. Na vrchu Vysoká nad Tachovem, který je pozůstatkem sopečné činnosti, stojí od roku 2014. Z kryté plošiny ve výšce pětadvaceti metrů mohou turisté dohlédnout až na Tachov, Přimdu, Vlčí horu a Panský vrch. Rozhledna je pro lidi volně přístupná od května do září. Mohou k ní pěšky dojít z Tachova po zelené turistické značce kolem husitského památníku, od kterého tam vede stometrová stezka

Rozhledna Doubravka

Kde: Praha
Nadmořská výška: 254 m n. m.
Výška rozhledny: 23 metrů
Vstupné (základní/zlevněné): zdarma
Proč právě sem: Teprve rok stará pražská rozhledna stojí na vrcholu Horka v lesoparku Čihadla na Černém Mostě. Je unikátní svou neobvyklou architekturou. Atypickou rozhlednu podpírají tři vzdušné pylony vyrobené z tenkých akátových kmínků. Schodiště vede středem stavby a je rovněž ze dřeva. Návštěvníci z plošiny na vrcholu konstrukce uvidí východní část Prahy a například i známý Žižkovský televizní vysílač. Rozhledna je celoročně volně přístupná pro veřejnost.

Rozhledna Vysoký kamýk

Kde: Všemyslice
Nadmořská výška: 627 m n. m.
Výška rozhledny: 46 metrů
Vstupné (základní/zlevněné): 20 Kč
Proč právě sem: Původní šestnáctimetrová kamenná věž postavená v období druhé světové války sloužila zeměměřičům spolu s dalšími osmi podobnými věžemi v jižních a středních Čechách. Využívali ji i spojaři německého Wehrmachtu během druhé světové války ke komunikaci mezi jednotlivými armádami. V roce 2011 ji obepnula 46 metrů vysoká ocelová konstrukce současné rozhledny. Návštěvníci z vyhlídky uvidí Novohradské hory, Šumavu a jadernou elektrárnu Temelín.

InfografikaZdroj: DENÍK/Ivo Špatný

Rozhledna Orlík

Kde: Humpolec
Nadmořská výška: 645 m n. m.
Výška rozhledny: 22 metrů
Vstupné (základní/zlevněné): 40 Kč/30 Kč
Proč právě sem: Rozhledna Orlík byla dokončena v roce 2014 přistavěním ocelového schodiště k již dříve opravované polorozpadlé hradní věži. Vyhlídka rozhledny je součástí stejnojmenného hradu z 14. století a nabízí kouzelné panorama Vysočiny. Návštěvníci mohou prozkoumat i celý hrad. V jeho útrobách naleznou hradní muzeum s archeologickými nálezy, které ilustrují jeho historii. Hradní galerie také každoročně hostí krátkodobé výstavy a přednášky a koncerty.

Rozhledna Kozákov

Kde: Chuchelna
Nadmořská výška: 744 m n. m.
Výška rozhledny: 50 metrů
Vstupné (základní/zlevněné): 25 Kč/15 Kč
Proč právě sem: Rozhlednu Kozákov postavili v roce 1993 na stejnojmenném nejvyšším vrcholu Českého ráje. Návštěvníci si užijí překrásný výhled nejen na Český ráj, Krkonoše a Orlické hory, ale i například horu Říp. Nedaleko rozhledny je také do skalního masivu Drábovna vytesaná komora, která ve středověku sloužila jako strážní hláska. Lidé mohou navštívit i muzeum drahých kamenů pana Votrubce v Kozákově, kde si najdou vlastní polodrahokam v lomu, který majiteli muzea patří.

InfografikaZdroj: DENÍK/Ivo Špatný

Rozhledna Bára II

Kde: Chrudim
Nadmořská výška: 346 m n. m.
Výška rozhledny: 26 metrů
Vstupné (základní/zlevněné): zdarma
Proč právě sem: Atypická dřevěná konstrukce rozhledny ve tvaru trojbokého jehlanu se podle jejího autora Martina Rajniše řadí mezi světové unikáty. Původní vyhlídková věž Bára z roku 2008 byla těsně po otevření smetena vichřicí. Druhá zpevněná verze vyrostla na stejném místě o rok později. Turisté k rozhledně dojdou po žluté turistické trase z Chrudimi. Po vystoupání osmasedmdesátí dubových schodů uvidí až na Orlické hory a Krkonoše. V blízkosti je i lanové centrum.

Bolt Tower

Kde: Ostrava
Nadmořská výška: 217 m n. m.
Výška rozhledny: 78 metrů
Vstupné (základní/zlevněné): 200 KČ
Proč právě sem: Ostravu jako na dlani mohou lidé vidět z věže, která je součástí Vysoké pece v areálu Dolních Vítkovic. Návštěva je součástí komentované prohlídky o výrobě železa. Pokud zájemci chtějí vidět pouze věž, mají ve vstupném zahrnutý i poukaz na konzumaci ve vyhlídkové kavárně. Rozhledna vznikla v roce 2015 při rekonstrukci průmyslového areálu. Nese jméno slavného jamajského sprintera Usaina Bolta, který býval jednou z tváří zdejšího mítinku Zlatá tretra.

Minaret

Kde: Lednice
Nadmořská výška: 175 m n. m.
Výška rozhledny: 60 metrů
Vstupné (základní/zlevněné): 80 Kč/60 Kč
Proč právě sem: Výhled na celý Lednicko-valtický areál, Pavlovské vrchy a Malé karpaty nabízí vyjímečná turecká věž ukrytá v parku lednického zámku. Jediný minaret v České republice postavili na močálovité půdě začátkem devatenáctého století. Spodní část věže zdobí orientální ornamenty od arabských umělců. Stěny pokrývají citáty z koránu.V prvním patře dříve vystavovali
Lichtenštejnové své exotické sbírky. Návštěvníky při výstupu čeká přes tři sta kamenných schodů. 

Rozhledna Kelčský Javorník

Kde: Rajnochovice
Nadmořská výška: 865 m n. m.
Výška rozhledny: 36 metrů
Vstupné (základní/zlevněné): zdarma
Proč právě sem: Jedna z nejmladších rozhleden v České republice láká návštěvníky na jedinečný výhled i moderní architektonické zpracování. Dřevěná konstrukce, kterou tvoří dvanáct prohnutých modřínových lamel, je vyztužena ocelovými prvky. Lamely jsou ukotveny do betonu v kruhu a připomínají tak ciferník hodin. Ve středu rozhledny se vine točité schodiště. Z vyhlídkové plošiny třicet metrů nad zemí je vidět na celé Hostýnské vrchy, na jejichž nejvyšším vrcholu rozhledna stojí.

LUCIE KOHOUTKOVÁ A LADISLAV ZOUHAR