Vinařství Salabka

Kde: Praha
Nejzajímavější akce: Salabka pořádá různé společenské akce od večeří s degustačním menu připravených michelinskými kuchaři po tematické vánoční večeře.
Čím láká: Největší pražská vinice Salabka nabízí kromě degustace vína i prohlídku jeho výroby od pěstování keřů po špuntování lahví. Od osmnáctého století se vinice jmenuje po svém majiteli Janu Kašparu Salabovi. Komunistický režim ji zdevastoval, ale vinici naštěstí zachránil Vilém Kraus. Dnes vinice nedaleko trojské zoologické zahrady vyprodukují osmnáct tisíc lahví. Zdejší vinaři snižují množství produkovaného vína a zaměřují se na kvalitu.

Vinice Svaté Kláry

Kde: Praha
Nejzajímavější akce: Banka vůní, ležící na jedné z teras vinice, dovoluje zájemcům přičichnout ke třinácti vzorkům základních aromat, která mohou najít ve víně. Návštěvníci tak u železné konstrukce připomínající keř vinné révy ucítí například ovoce, kouř nebo koření.
Čím láká: Památkově chráněná Vinice svaté Kláry je jednou z největších pražských vinic a jednou
z osmi připomínajících zašlou slávu vinařství v Praze. Lidé u svaté Kláry najdou i vinařskou stezku nebo speciální víno cuvée jménem Klára. Zájemci si mohou pronajmout gril k posezení s přáteli, ale
i celou vinici.

Žernosecké vinařství

Kde: Velké Žernoseky u Litoměřic
Nejzajímavější akce: Vinařství nabízí prohlídku historických sklepů. Průvodce zájemcům ukáže panenský, dómský i křížový sklep. V místnostech uvidí jak uložené lahve, tak sudy na víno. Průvodce nezapomene ani na historii vína ve Velkých Žernosekách.
Čím láká: Historicky, kulturně i technicky nerozdělitelný komplex vinných sklepů a pozdně barokního zámku ve Velkých Žernosekách je památkově zcela ojedinělý. Návštěvníci si mohou ve vinařství kromě tradiční degustace prohlédnout i sudy a dozvědět se informace o historii a podzemních sklepech.

Vinařství Vajbar

Kde: Rakvice
Nejzajímavější akce: V listopadu pořádají vinaři v Rakvicích Svatomartinský den otevřených sklepů. Zájemce provedou po svých vinných sklepech se samozřejmou ochutnávkou.
Čím láká: Rodinné vinařství Vajbar umožní návštěvníkům kromě ochutnání vína i jeho výrobu. Zkušený sklepmistr během tří dílů provede zájemce výrobou alkoholického nápoje. Účastníci v říjnu víno sklízí a lisují. Na jaře poprvé ochutnávají a zastřihují keře vinné révy. Od dubna do června se mohou zúčastnit jeho stáčení do lahví a všichni zájemci dostanou certifikát, že víno vyrobili sami.

Infografika

Vinařská naučná stezka Valtice

Kde: Valtice
Nejzajímavější akce: Vycházka s přáteli za vínem není nikdy špatnou volbou. Pětikilometrová stezka vede především valtickými vinicemi a nabízí devatenáct zastávek mimo jiné s informacemi o historii vína na Valticku. Na konci si ve Valticích mohou turisté za odměnu koupit víno.
Čím láká: Po nebo před absolvováním vinařské stezky mohou zájemci navštívit město vína Valtice. Jedno ze dvou center mikulovské vinařské podoblasti skrývá ve sklepení valtického zámku Salon vín České republiky, kde mohou návštěvníci okoštovat nejlepší moravská a česká vína.

Habánské sklepy

Kde: Velké Bílovice
Nejzajímavější akce: Za vinařem do Velkých Bílovic je devatenáctitýdenní akce, která odstartuje v Habánských
sklepech na přelomu srpna a září.
Čím láká: Habáni, skupina reformních novokřtěnců, založili sklepy ve Velkých Bílovicích v roce 1614. Do historických sklepů se zájemci podívají díky prohlídce a degustaci. Prohlídka s ochutnávkou tří druhů vína vyjde na sto padesát korun, s degustací šesti vzorků pak na dvě stě. Podle pověsti ukryli habáni ve svých sklepeních zlatý poklad. Ukryté kešky zavedou zájemce na místa, která jsou se skupinou spjatá.

Infografika

Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice

Kde: Velké Pavlovice
Nejzajímavější akce: V areálu na návštěvníky čeká kratší vinařská stezka, na které objeví téměř sto šedesát odrůdvinné révy. Lidé se seznámí s moštovými a stolními odrůdami, které vinaři v areálu vysázeli.
Čím láká: Ve velkopavlovické stanici vyšlechtili odrůdu André, ze kterénabízí i víno z nejstarší výsadby staré révy v České republice. Šlechtitelskástanice vinařská se hrdě hlásí k odkazu takzvané zemské révové školyz roku 1901, v jejíž tradici pokračuje. Kromě stezky nabízí také archiv vínči relaxační zahradu toskánského typu.

Vinařství Medek

Kde: Uherské Hradiště
Nejzajímavější akce: Letní filmová škola v Uherském Hradišti je jednou z nejzajímavějších akcí pro milovníky filmu. Zájemci se před davy mohou schovat ve speciálně otevřeném sklepu vinařství Medek.
Čím láká: Nefiltrovaná a živá vína připravují ve vinařství Medek. Víno kvasí jen kvasinkami z místního vinohradu a výsledný nápoj neobsahuje tolik síry jako běžné víno. Nápoj s živými kvasinkami může začít znovu kvasit, a proto se láhve musí uchovávat v lednici a spotřebovat do měsíce. Jedinými místy, kde ho zájemci ochutnají, jsou tak samotný sklep, skanzen Rochuz nebo uherskohradišťské infocentrum.

Vinné sklepy Vrbice

Kde: Vrbice
Nejzajímavější akce: Na zářijové akci Zaražení hory čeká na zájemce patnáct otevřených sklepů i divadelní vystoupení ochotníků. U vína a burčáku nebude chybět ani cimbálová muzika.
Čím láká: Sklepy ve Vrbicích jsou vyhloubené ve Strážním kopci až v sedmi patrech nad sebou. Vstupy do sklepů se pyšní gotickými lomenými oblouky a nadšencům mohou připomínat obydlí hobitů z filmové trilogie Pán prstenů. Sklepy s kamenným průčelím začaly vznikat v roce 1920 rukama bratří Michnů, ale historie místní vinařské oblasti sahá až do třináctého století.

Vinaříček

Kde: Moravská Nová Ves
Nejzajímavější akce: Občanské sdružení Vinaříček má několik zážitkových akcí pro milovníky vína. Například na konci září se zájemci na Václavském burčákovém pochodu projdou po vinicích, ochutnají několik druhů burčáku a na děti čeká dílna. V září pak následuje Víno a dýně, kde lidé vyzkouší dýňové pochutiny s vínem. Téměř každý měsíc pořádá Vinaříček akci.
Čím láká: Komorní posezení s vinaři je alternativou tradiční degustace vín. Návštěvníci si mohou s vinaři promluvit o výsledcích jejich celoroční práce. Vinaříček tak nabízí klidně strávené přátelské chvíle nad vínem.

Vojtěch Dufek, Jan Mazáč