Zdroj: fotobanka CzechTourism, autor: Ladislav Renner – Třeboňsko

Patříte-li mezi ně, zavítejte na jih Čech do jedné z jeho nejkrásnějších oblastí. A začněte třeba přímo v Třeboni, ve městě, jehož počátky spadají až do 13. století a jehož zlatý věk se začíná psát s příchodem Rožmberků, kteří zde založili mimo jiné augustiniánský klášter a gotický kostel. Najdete tu ale i překrásný renesanční zámek a ve stejném slohu i řadu měšťanských domů.

 Zdroj: fotobanka CzechTourism, autor: Ladislav Renner – Třeboň

Přírodní bohatství této oblasti je zjevné -  kromě zařazení mezi biosférické rezervace UNESCO  bylo Třeboňsko díky svým kvalitám a nutnosti ochrany přírody klasifikováno i jako CHKO. Samotné město Třeboň bylo zase pro svou jedinečnou krásu historického jádra prohlášeno v roce 1976 městskou památkovou rezervací a od roku 1960 má statut lázeňského města.

Právě s lázeňstvím je spjata novodobá historie města. Nachází se tu Slatinné lázně Třeboň, které blahodárně působí zejména na pohybový aparát. Zajet se můžete jako pacient, ale také v případě, že si chcete dopřát odpočinek a relaxaci.

Mnoho zajímavých církevních památek, zámků anebo muzeí najdete však i mimo Třeboň. Mezi ty nejzajímavější cíle patří například impozantní Schwarzenberská hrobka v Domaníně, kde byli od 18.století pochováváni potomci tohoto slavného rodu, zámek ve Stráži nad Nežárkou či samotná řeka Lužnice (oblíbená mezi vodáky), podél níž vede také oblíbená cyklotrasa. Naučná stezka Cesta kolem Světa je další oblíbenou turistickou trasou vhodnou zejména pro pěší výlety, vyrazit můžete ale také k písečné duně u Vlkova, nebo k Veselským pískovnám, kde si užijete zejména v letních měsících.

V půvabných vesnicích a vesničkách se dochovala lidová architektura, některé z nich jsou chráněny jako vesnické památkové zóny, například Kojákovice, Bošilec, Ponědřážka, Pístina, Soběslavsko-veselská blata. Právě tady narazíte na jihočeské selské baroko, pro které jsou typické lidové stavby s nádherně zdobenými fasádami, ale mnohdy i zachovalými interiéry s typickými světnicemi, černými kuchyňkami a dalšími historickými prvky.

Třeboňsko je svět, který byl zásadně ovlivněn hned několika šlechtickými rody, ale také uměním starých rybníkářů, které se dochovalo do dnešních dní. A právě díky nim dnes můžete kdykoliv vyrazit na cestu kolem Světa, aniž byste překročili hranice České republiky.

Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny.
Doporučujeme vám si před vlastní návštěvou jakéhokoliv turistického cíle ověřit jeho dostupnost u provozovatele. I přes veškerá omezení ale podzim v Česku nabízí nespočet možností procházek i výletů volnou přírodou, kterých můžete využít i v této době. Nechte se inspirovat našimi tipy a zamiřte do přírody. Až se situace vylepší můžete si vychutnat i ta místa, kde je nyní zavřeno.

Více podrobností najdete na jiznicechy.cz.

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism
kudyznudy.cz

Text: Nina Černá