Pořadatelé lákají nejen na krásu krajiny v rovinatém terénu. Přes rakouský Rabensburg se cyklisté dostanou do Hohenau, kde mohou navštívit Muzeum železnice, řemesel a Oskara Šímy.

Dále na cestě se lidé dostanou k soutoku Moravy a Dyje. „Cíl je na Pohansku, kde bude hrát od jedné hodiny po celé odpoledne cimbálová muzika Notečka. Nebude chybět grilování a víno," pozval organizátor Petr Hynek za Liechtenstein Area Agency.

Sobotní den připravený spolu s městem Břeclav je podle něj určený všem věkovým kategoriím.

Kromě cyklistů si přijdou na své také vodáci. „Kdo by si chtěl cestu zkrátit nebo zpestřit jízdou na člunu, partnerská společnost Airtex nabízí kratší asi hodinovou trasu k Pohansku, vhodnou pro rodiny, a delší až k Hohenau. Ta trvá přibližně šest hodin," uvedl Hynek.

Kolo a člun se při akci dají i zkombinovat. Start na vodě se uskuteční pod splavem v Břeclavi mezi devátou a desátou hodinou dopoledne. „Účastníci tam dostanou účastnickou známku a odevzdají kola, které jim převezeme. Součástí vodáckého programu u zámečku Pohansko pak bude možnost vypůjčit si některou z lodí na přilehlém rybníku. Bude možné vyzkoušet i nový sport, anglicky stand up paddleboarding, tedy pádlování ve stoje na prkně," poznamenal Zdeněk Rybnikář z Airtexu.

Vyrazí od kostela

Účastníci vodácké trasy si už dopředu rezervují místo v lodích. „Jsme rádi, že tímto způsobem můžeme propagovat právě rodinné plavby na Pohansko," zmínil Rybnikář.

Cyklisté vyrazí od poštorenského kostela také mezi devátou a desátou hodinou. Dostanou cyklopasy s mapou trasy.

V cílovém Pohansku si zájemci prohlédnou novou stálou výstavu nejnovějších archeologických nálezů. K zámečku se v sobotu chystá i Pavlína Božková. Kolo však nechá doma, raději se zhostí role jakési divačky. „Abych si projela celou trasu na kole, na to je moc teplo. Ale znám několik lidí, co se na cyklovýlet chystají s odhodláním. Sama si užiju spíše jen chvíle na Pohansku, naposledy jsem tam byla loni," usmála se žena.

Účastníci Trojzemím na kole a lodí budou mít přitom v zámečku Pohansko poloviční vstupné, děti do patnácti let za vstup neplatí vůbec.

V létě odstartuje v Břeclavi ještě jedna další cykloakce – Velkomoravské stezky. Pátého července pojedou lidé na kolech přes Pohansko a Lanžhot na Slovanské hradiště v Mikulčicích.