De Wallen, tedy zídky. Nevinný místní název označuje pravděpodobně nejznámější čtvrť červených luceren v Evropě, jež se rozkládá kousek od amsterdamského přístavu. V kulisách sex shopů, peer show a erotických muzeí se tu návštěvníkům nabízejí stovky spoře oděných dívek a žen všeho věku, ras i proporcí. A ti jejich služeb hojně využívají.

Podle britského listu Daily Mail navštíví amsterdamskou hříšnou čtvrť asi 18 milionů turistů ročně. Amsterdamské radnici se ovšem přestává líbit, že v souvislosti s narůstajícím cestovním ruchem se střed města v noci mění „v džungli“ a místní policie nemá příliš možností, jak zasáhnout proti narůstající kriminalitě a násilnostem.

„Z centra Amsterdamu se v noci stává městská džungle. Vzhledem ke vzrůstající kriminalitě již policie není schopná zvládat nastalou situaci,“ říká ombudsman Arre Zuurmond a dodává: „Během jedné noci došlo v Amsterdamu k 900 trestným činům, a to převážně mezi druhou a čtvrtou hodinou ranní. Není divu, že zde vládne ponurá atmosféra.“

Nizozemská metropole proto zavedla nová opatření, jak usměrnit přívaly turistů, mimo jiné i barevné značení hustoty davu v ulicích. „Pokud bude červená, na místo vyrazí informátoři, kteří v případě nutnosti uzavřou některé ulice a pošlou návštěvníky do méně frekventovaných míst,“ oznámila amsterdamská radnice.

Další opatření pak souvisí s „obrovským nepořádkem“, který ve městě údajně panuje. „Jelikož se v ulicích vrší odpadky, budou od nynějška kvůli čistění některé z nich pravidelně uzavírány pro veřejnost,“ dodala radnice.

Poslední výraznější novinkou je skutečnost, že pořádkové síly budou nově vybaveny mobilními platebními terminály, aby mohly přímo na místě pokutovat neukázněné návštěvníky, upozorňuje Daily Mail.

Není to přitom poprvé, co amsterodamské úřady zpřísnily pravidla hříšné čtvrti. Již dříve tak byly zakázané například organizované prohlídky skupin větších než dvacet lidí, pokřikování či užívání drog. Vyšší jsou rovněž pokuty za porušování veřejného pořádku, přičemž akce musí skončit do jedenácti večer. Nic z toho ale zatím zjevně nepomáhá.