Jaký má na situaci pohled zástupce cestovní kanceláře, jsme se zeptali Jána Fignára, Destination Manager serveru TopFly.cz.

Doporučil byste lidem jet za současné situace do Řecka na dovolenou?
Z hlediska krajiny, služeb, ubytování a přírodních památek bych mohl Řecko doporučit. Má to ale jeden háček - v minulých letech. Od loňského roku však země skýtá méně bezpečí a to je klíčové pro turismus. Osobně bych se tam letos nevypravil. Ceny jsou sice více než lákavé, strach jet na dovolenou do této země však převažuje. Nestabilita v zemi stoupá. Ačkoli hotely přicházejí s výhodnými akčními nabídkami, obavy turistů z nejasného vývoje v zemi se zvyšují. Klienti, ani my z cestovní kanceláře, nemůžeme tušit, co se může stát. I když se píše, že je vše bez problémů. Krize prý není vidět. Nikdo nyní neví, co se stane, jestli euro vydrží. Na druhou stranu je obrovský zájem o levné a stabilní Turecko. Nyní jsou bez nadsázky rekordně levné last minute pohybující se okolo 6ti tisíc za osmidenní letecký zájezd. Ubytování ve čtyřhvězdičkových  až pětihvězdičkových hotelech s polopenzí nebo all inclusive. To je velké lákadlo. Přitom služby a servis jsou, troufám si říci, na lepší úrovni než v Řecku. Turci jsou pracovitý národ, o turisty se starají. Ekonomika je stabilní, politický obraz je v pořádku. Převažuje zájem o kombinované pobytově-poznávací zájezdy. Dále eurovíkendy.

Máme se bát krize a situace po tamních volbách?
Těžko říci, jak volby dopadnou. Podívejte, v zemi je bezvládí a to je špatné. Dopředu se derou komunisté a radikální strany, jsou stále populárnější. To určitě není ideální z hlediska zvýšení bezpečnosti a tím pádem turismu v zemi obecně. Podporuje to velkou nestabilitu v Řecku. Myslím, že ekonomicky na tom bude destinace čím dál hůře. Otázkou je, zdali vydrží euro. To se ale vše uvidí až po červnových volbách. Na podporu turismu to ale má každopádně negativní dopad. Tyto populární strany nemusí ani vyhrát, stačí, když budou ve vládě. Důležité je zvolení proreformní strany, to jediné by mohlo zemi spasit. 

Jaká jsou rizika, pokud Řecko vystoupí z Evropské unie?
Na turismus a cestovní ruch mají velký vliv soukromí investoři. Na ně má velký vliv vláda a stabilita v dané zemi, což opakuji, nyní v Řecku určitě není. Pokud je stabilita, zvyšují se investice a turismus vzkvétá, jinak je tomu samozřejmě naopak. Nemám zprávy o tom, že by chtěli Řekové vystoupit z Evropské unie. Jinak je tomu v otázce vystoupení z eurozóny, kde platí jednotná měna. Zde vidím rizika pozastavení investic, nevyjímaje cestovní ruch. Tím pádem útlum rozvoje. Vše se podepíše na koncových klientech, kteří jsou zvyklí na euro. Povede to ještě k většímu prohloubení nestability a negativnímu podepsání na již dnes tak špatnému stavu turismu v zemi založené na ztrátě důvěry. S eurem platí cestovatelé, pracují s ním hoteliéři, cestovní kanceláře, obchodníci např. v restauracích, s turistickými předměty atd. Vidím negativní vliv na všechny strany. Ale těžko nyní predikovat, počkejme si po volbách.  

Pavel Kašpar, Just Communication s. r. o.