Proto si budou moci z informační tabule bezplatně stáhnout mapu GPS s navigací. „Je to velký servis pro návštěvníky, fungovat by měl od letošního podzimu," uvedl Tomáš Elis. Projekt zafinancuje Moravskoslezský kraj a pod palcem jej bude mít opavské informační centrum.

A jak bude vlastně vše fungovat? Zvolená firma dostane za úkol vytvořit digitální mapu města, a to i s GPS souřadnicemi. Na ní naleznou zájemci maximální počet označených památek a tipy na výlety po Opavsku. Aniž by za to musel platit, může si tak kdokoli stáhnout všechna tato data do tzv. chytrých mobilů. V nabídce se mají v budoucnu vyskytovat údajně čtyři základní prohlídkové trasy. Návštěvníkům Opavy se tak výrazně ulehčí život.

„Nyní už turisté na informačním centru závislí nebudou. Věříme, že aplikace bude mít úspěch," míní Elis. Ačkoli se jedná o výraznou inovaci, dalo by se s trochou nadsázky říci, že Opava nyní objevila Ameriku. Jinde už totiž například obdobný systém používají dávno. „Podobný projekt už například funguje v Hradci nad Moravicí, v Ostravě či Kopřivnici na Novojičínsku," sdělil dále k tématu tajemník Elis.

Podle všeho přitom panuje v daných městech spokojenost a systém si pochvalují. Kupříkladu v Hradci nad Moravicí jej využilo během jediného roku už několik tisíc lidí. „Využívat těchto aplikací mohou lidé od loňského července. Zatím jel program jen v češtině, ale nyní se už zpracovávají jazykové mutace v angličtině a polštině. Přibude i kalendář akcí," popisuje Markéta Bayerová z Informačního centra v Hradci nad Moravicí.

Podle jejích slov v „hradecké" aplikaci naleznou lidé nejen mapu, ale také fotky, tipy a různé informace o místních zajímavostech. K dispozici mají v centru zatím jen částečné informace o tom, kolik lidí už systému dosud využilo. Stahovat se totiž dají ve městě na dvou místech. Na jednom z nich bylo již přes 1 300 stáhnutí. Z druhého, které je situovánu u zámku a bude tedy nejspíš ještě mnohem vytíženější, však zatím údaje nejsou.