„V letošním ročníku jsme se rozhodli směřovat dobu hlasování o nejlepší turistické atraktivity Česka na období letní turistické sezóny," uvedl ředitel agentury CzechTourism Rostislav Vondruška. „Věříme, že tak veřejnost přimějeme hlasovat nejen podle prezentací na internetu, ale i na základě osobní návštěvy vytipovaných míst," dodal.

Soutěžit se bude v pěti kategoriích. V každé z nich se utká pětice finalistů, které vybrala odborná porota na základě nominací regionálních zástupců. Hlasovat mohou lidé na webové stránce www.destinacze2014.cz. Každý hlasující může rozdělit deset hlasů. Je jenom na něm, zda všechny hlasy přidělí jednomu místu, nebo zda je rozdělí mezi více finalistů. Každý den mohou hlasující vyhrát reprezentativní publikaci či propagační předměty. Hlavní cenou bude poukázka na pobyt v ubytovacím zařízení, které letos lidé vyberou jako nejlepší.

V kategorii Fénix budou soutěžit objekty, které byly „vzkříšeny z popela" a nyní jsou turisty vyhledávanými cíli. Nejpůsobivější „magická místa", mezi něž porota řadí chrámy, kláštery či Starý židovský hřbitov v Praze, budou lidé vybírat v kategorii Genius Loci. Vyznavači nevšedních zážitků mohou hlasovat v kategorii Trendy a destinace. Pro rodiče s dětmi je určená kategorie Zážitek na 1000 procent pro celou rodinu. V kategorii Cítit se jako doma se bude hodnotit kvalita zákaznického servisu. Absolutním vítězem loňského prvního ročníku celé soutěže se stala síť stezek pro jízdu na horském kole Rychlebské stezky.

Soutěž je součástí kampaně na podporu domácího cestovního ruchu Česko – země příběhů, která má lákat turisty k víkendovému i prázdninovému poznávání země.