Vyplývá to z žebříčku návštěvnosti turistických atrakcí v České republice, který sestavila agentura pro cestovní ruch CzechTourism.

Přes sto tisíc lidí se loni vypravilo do kamenických soutěsek, ústecké zoologické zahrady nebo na Pravčickou bránu.

Oproti roku 2012 však návštěvnost všech těchto míst klesla. Nejvíce u Soutěsek Kamenice, kterými se loni na loďce projelo o 44 tisíc lidí méně.

To ale neznamená, že by do Ústeckého kraje přestávali jezdit turisté.

„Podle statistiky ubytovaných v hromadných ubytovacích zařízeních navštívilo v roce 2013 kraj 426 tisíc turistů, což bylo o 2,4 procenta více než v roce předchozím. Zřejmě se pomalu mění způsob, jakým tráví svůj volný čas. Mohou mít větší zájem o návštěvy atraktivit či jiné způsoby trávení času, které v našem žebříčku nefigurují," vysvětlil Jan Herget, ředitel Institutu turismu agentury CzechTourism.

Ve dvacítce nejnavštěvovanějších žádná památka

Přestože pět nejoblíbenějších atrakcí v kraji hlásí pokles, na jiná místa podle Hergeta míří více turistů.

„V poslední době se rostoucí oblibě těší industriální lokality s hornickou tradicí, a to hlavně díky zápisu hornické krajiny Krušnohoří na seznam světového dědictví UNESCO," doplnil Herget.

Do dvacítky nejnavštěvovanějších míst v Česku se z Ústeckého kraje nedostala žádná památka.

Sousední Liberecký kraj ale uspěl se svou zoologickou zahradou, která se s necelými 424 tisíci návštěvníky stala desátým nejoblíbenějším cílem turistů v České republice.