Na vyhynutí řady přírodních a rostlinných druhů máme jako lidé velký podíl. Odborná studie prokázala, že způsobujeme vymírání živočišných druhů tisíckrát rychleji, než stačí nové vznikat.

Podle odhadu Světového fondu na ochranu přírody WWF tak ročně vymře 200 až 2000 druhů zvířat. Dříve za to mohly především přírodní katastrofy, nyní jsou to změny prostředí a aktivní lov trofejí, jež decimují jejich stavy. Ať už byl původní záměr zoologických zahrad jakýkoliv, jedno se jim v dnešní době nedá upřít. Bojují totiž za záchranu posledních jedinců.

Český ráj lvů a žiraf

Každá zahrada je jedinečná a zaměřuje se na chov určitých zvířat. Ta olomoucká byla otevřena v roce 1956 a má na svém kontě mnoho úspěchů. Patří k významným chovatelům lvů berberských a žiraf Rothschildových v Evropě. Daří se jí rovněž odchovávat mravenečníky velké i čtyřprsté. A za pozornost stojí i velké stádo oryxů jihoafrických.

„Nynější lvíče je náš dvacátý odchovanec. Žiraf jsme přivedli na svět už více než 60 a mláďat oryxů více než 300,“ podtrhuje úspěchy tisková mluvčí Karla Břečková. „Máme největší v zajetí chovanou skupinu urzonů kanadských. Celkem devět kusů. Raritou jsou i naše mořská akvária s živými korály, žraloky a rejnoky,” dodává.

Zoo se může pochlubit i dvacetičlennou skupinou sobů polárních, kteří pravidelně přivádějí na svět mláďata. A jen zde se navíc můžete projít výběhem makaků červenolících.

V Olomouci chovají téměř 2000 kusů zvířat. Letos již přivítali řadu nových přírůstků trojčata binturongů, oryxy jihoafrické, kosmany zakrslé i stříbřité, lamy alpaky, kozy kamerunské, šrouborohé nebo bezoárové, daňky mezopotámské, zubry evropské, vlky Hudsonovy, klokany rudé, plameňáky růžové, soby polární či dikobrazy srstnatonosé. K nejvzácnějším patří lev berberský a urzon kanadský.

A pokud zatoužíte mít celou zoo jako na dlani, vyšplhejte na 32 metrů vysokou vyhlídkovou věž. V zahradě nezahálejí a budují i novou etapu safari, a tak se zde již brzy projedete vláčkem i mezi vlky.

Plzeňský zelený areál

Starší obyvatelé západočeské metropole si pamatují, že plzeňská zoo vznikla v roce 1926 na jiném místě, než je dnes. Na Lochotíně je od roku 1963 a v roce 1981 došlo i ke sloučení s botanickou zahradou. Specialitou plzeňské zahrady byli již od 60. let především plazi, po roce 1996 pak fauna a flóra ostrovů a tzv. „horká místa biologické rozmanitosti“ na Zemi, jako jsou například horská území s jedinečnými a pro dané území nezvyklými druhy.

K prvnímu lednu 2018 chovala zahrada 1192 druhů a 5712 jedinců. Areál je členěn na australskou, etiopskou, eurasijskou, severoamerickou, jihoamerickou a jihoasijskou část.

Zoo se může pyšnit zejména unikátními expozicemi Svět v podzemí (vznikl z německého válečného bunkru a slouží živočichům žijícím bez světla), Česká řeka, Asijská zahrada, Království jedu (13 druhů jedovatých hadů) a jediný tuzemský pavilon Madagaskar. „Také u nás najdete lesní výběh medvědů, ostrovy kočkodanů, gibonů, lemurů či výběhy šimpanzů a tygrů,“ vyjmenovává lákadla mluvčí Martin Vobruba.

Letos se narodila například trojčata berberských lvů, samice rysa kanadského, samice makaka lvího, buvolec běločelý, kočkodan Brazzův, dva vlci evropští nebo výrečci filipínští, bíle zbarvený klokan rudokrký a červorovci splývaví.

„V budoucnu plánujeme rozšíření o expozici Sloni na Mži a výhledově by se měly objevit další expozice i druhy v rámci projektu Stopy člověka v přírodě,“ popisuje chystané projekty Vobruba a dokládá význam plzeňské zahrady pro ČR: „Jako první jsme odchovali plameňáka chilského, antilopu sajgu tatarskou, anakondu velkou, zoborožce černobílého, kajmana žakaré, želvu ostruhatou a lemura rákosového. Naši nosorožci indičtí jsou nyní jediní v ČR, máme dvě odchované samice. Mládě varana modrého z listopadu 2006 bylo podle dostupných informací jedno z prvních odchovaných na celém světě.“

Království medvědí babičky

Brněnská zoologická zahrada je rozdělena do čtyř celků Beringie, Kalahari, Wallacea a Karibik. Doplňují je jednotlivé expozice (například Tygří skály) a výběhy systematických skupin koňovití, velbloudovití či lidoopi. V současné době zde našlo domov zhruba 2000 zvířat ve 400 druzích.

Narazíte zde zejména na rozsáhlou kolekci severských zvířat, která je umístěna v komplexu Beringie. „Jsme unikátní odchovem ledních medvědů. Samice Cora je v současné době už dvojnásobnou babičkou a dokázala od roku 2007 odchovat pět medvíďat. Hrdí jsme i na náš odchov kriticky ohrožené želvy pavoukovité,“ vykazuje řadu úspěchů Michal Vaňáč, tiskový mluvčí brněnské zahrady.

A pyšní mohou být právem! V současné době je totiž jejich chovná skupina želv jedinou v evropských zoo. Navíc se teprve nedávno podařilo rozklíčovat specifický způsob vylíhnutí vajec. Za poslední roky také jako první v ČR odchovali turaka šedého a rosomáky sibiřské.

Letos se jejich stavy rozrostly o zebru Grévyho, margaye, bizony, vlky arktické, jeřáby mandžuské, soby polární, osináka afrického, jespáka bojovného, surikaty, lišky polární a řadu dalších.