Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Unikátní šroubovice DNA nad sjezdovkou

Nová rozhledna ve Velkém Meziříčí je další dominantou města i „magnetem“ pro turisty. „Za první rok ji navštívilo devětadvacet tisíc lidí,“ řekl Jiří Novotný, předseda Ski klubu Velké Meziříčí, který nechal rozhlednu postavit. Unikátní kovová věž ve tvaru šroubovice DNA stojí nad sjezdovkou na Fajtově kopci, kde místní skiklub provozuje lyžařský areál.

9.8.2017
SDÍLEJ:

Vizualizace rozhledny na Fajtově kopci.Foto: Archiv MÚ Velké Meziříčí

Meziříčská vyhlídka se stala Rozhlednou roku 2015 jako nejpovedenější z turistických věží otevřených v České republice v roce 2015 ji vybrali účastníci hlasování, které připravil Klub přátel rozhleden. Milovníci výšek na ní ocenili panoramatický výhled do širokého okolí i její architektonickou zajímavost. „K popularitě této vzdušné stavby přispělo asi i to, že ji míjí a má na očích každý cestovatel po dálnici D1,“ připomněl mluvčí Klubu přátel rozhleden Pavel Gejdoš. Elegantní věž je koncipovaná tak, aby z ní bylo mimo jiné dobře vidět na další dominantu Velkého Meziříčí dálniční most Vysočina, který na 144. kilometru dálnice D1 překlenuje údolí řeky Oslavy.

Atraktivita panoramatu i rozhledny samotné tak přivádí na Fajtův kopec návštěvníky také mimo lyžařskou sezonu. Stavba je nepřehlédnutelná i v noci je osvětlená různými barvami, které jí dodávají na zajímavosti i tím, že se postupně mění a prolínají. Za zážitky a krásnými výhledy se tam navíc mohou zájemci vydat kdykoli, protože rozhledna je v provozu po celý rok, pokud to dovolují povětrnostní podmínky (na noc a za špatného počasí lze vstupní karuselové dveře zablokovat). Vstupné je 20 korun.

Ocelová věž je vysoká 36 metrů a vede na ni 175 schodů. Konstrukce váží 42 tun a vyhlídka je v nadmořské výšce 584 metrů, 32 metrů nad patou rozhledny. „Na vyhlídkovou plošinu jsme nainstalovali panoramatické mapy okolí, kde si návštěvník najde všechna okolní významná místa, kopce, vrcholy, města i obce. V ranních hodinách za jasného dne lze z rozhledny vidět vrcholky Alp,“ přiblížil Jiří Novotný.

Na severu je mimo jiné vidět Harusův kopec (741 m n. mořem) u Nového Města na Moravě, napravo od něj je Cyrilov se svým Holým vrchem, na obzoru nad ním nejvýše položená obec na Vysočině Studnice. Východní směr nabízí pohled na Ambrožný, jižní na chladicí věže jaderné elektrárny Dukovany, které jsou vysoké 120 metrů. Západ nabízí například výhled na Pavlínskou horku, Nadějov a také Dědkovskou horu.

Konají se tu i svatby
Meziříčská rozhledna byla otevřena v červnu 2015 a hned se stala hitem sezony. Za první dva měsíce na ni vystoupalo osm tisíc lidí. „Ze zájmu turistů máme velkou radost. Návštěvníci se vracejí a jezdí samozřejmě i noví. Jde o to, že pohled na okolí je různý podle ročního období, ale i denní doby. Spousta příchozích hodnotí jako nejzajímavější ranní rozbřesk a pak západ slunce,“ zmínil Novotný.

V podsadě rozhledny jsou veřejné toalety, úschovna a půjčovna sportovních a turistických potřeb a doplňkový prodej map, suvenýrů, nápojů či potravin. Lyžařský klub svůj areál dál vylepšuje. „Stálo by také za to vytvořit tu například pěkné dětské hřiště, pamatujeme i na cyklisty, kterých sem jezdí spousta. Zkrátka bychom rádi areál dál modernizovali, aby si lidé, co se sem budou vracet, mohli pokaždé říct, že je tu něco nového a že se o areál dobře staráme,“ dodal Jiří Pálka, zástupce klubu a manažer lyžařského areálu na „Fajťáku“.

Na věž šplhá pestrá skladba zájemců od turistů, kteří už navštívili mnoho jiných rozhleden, až po svatebčany. „Na rozhledně už bylo asi deset svatebních obřadů, hrála tam živá hudba, výběh na věž je zařazen do takzvaného Spartakus běhu, hasiči tam cvičí manipulaci a snášení zraněných,“ vyjmenoval Novotný.

Handicapované sportovkyni Michaele Zdráhalové z Tělovýchovné jednoty Dětského střediska Březejc se na rozhledně předloni na podzim povedl zápis do České knihy rekordů. Přestože je nechodící, vystoupala dívka za pomoci schodolezu a hasičů až na vyhlídkovou plošinu.

Nabídla i rekordy
O svébytný rekord se na Fajtově kopci postarali také diváci, kteří výkon postižené ženy sledovali. I oni pak na rozhlednu šplhali, a to ve snaze společně zdolat výšku přesahující Mount Everest. „Velkomeziříčský ‚Everest‘ byl nakonec překonán a nastaven na 14 816 metrů,“ sdělila Ivana Hladíková z TJ DS Březejc. O rekord se postaralo dohromady 463 odvážlivců.

Nápad postavit na Fajtově kopci vyhlídkovou věž vzešel ze Ski klubu Velké Meziříčí před několika lety. Na náročnou a nákladnou stavbu za více než devět milionů korun lyžaři získali 60procentní evropskou dotaci a ve veřejné sbírce na ni přispělo také kolem tří set dárců firem i soukromých osob. Kdo daroval alespoň 2 tisíce korun, „koupil“ si tak jeden ze schodů a na něm štítek se svým jménem. Poděkováním všem, kteří přispěli alespoň 200 korunami, jsou pak jejich jména na tabuli pod rozhlednou. Sbírka vynesla téměř tři čtvrtě milionu korun.

Rozhledna Ski klubu Velké Meziříčí na Fajtově kopci byla pro veřejnost otevřena v červnu 2015. Vznikla podle návrhu architektů Václava Hlaváčka a Jáchyma Peška, postavila ji místní společnost Atika. Netradiční stavba sklidila úspěchy na mnoha místech v Evropě, její neobvyklý tvar a nasvícení budí pozornost odborníků i veřejnosti. Za neobvykle vzdušnou architekturu a konstrukci získala věž také čestné uznání v prestižní soutěži Stavba roku Kraje Vysočina 2015. 

Jak se na rozhlednu dostat: z centra Velkého Meziříčí ulicí Nad Gymnáziem
Otevírací doba: denně 8.00-21.00
Vstupné: 20 korun

DVĚ VĚŽE NAD ALBRECHTICEMI PROPOJUJE ORIGINÁLNÍ LÁVKA
Na Hraničním vrchu nad Městem Albrechtice byly postaveny dvě telekomunikační věže. Když dosloužily, namísto demolice je operátor městu daroval. Záměr byl prostý: ve výšce 25 metrů propojit věže lávkou, která z nich udělá originální rozhlednu. Vyhlídka slouží od roku 2011. Jak napovídá název Hraniční vrch, stojí přímo na česko-polské hranici. Město Albrechtice zde pořádá závody v běhu po schodech, krnovští turisté májové setkání, a letos zde přibylo i lesní hřiště s posilovacími prvky.

Jak se tam dostanete: Přístup k rozhledně je po modré turistické značce z Města Albrechtice a dále podle značení.
TIP Deníku: Pokud budete mít čas, navštivte i jeskyně Na Pomezí. Jsou největším zpřístupněným jeskynním systémem v České republice vzniklým rozpouštěním mramoru.

MLADŠÍ SESTRA EIFFELOVY VĚŽE VZNIKALA JEN ČTYŘI MĚSÍCE
Loni oslavila 125. narozeniny. Řeč je o Petřínské rozhledně. Její vzhled byl inspirován tehdy právě dokončenou Eiffelovou věží. Stavba probíhala pouhé čtyři měsíce a náklady na její vybudování se vyšplhaly na 32 tisíc zlatých. Slavnostně byla rozhledna otevřena 20. srpna 1891. Vysoká je 65,5 metru a z jejího vrcholu je kromě pražských ulic možné zahlédnout siluetu Českého středohoří, hory Říp či hradu Bezděz. Podle některých je z ní při dobrém počasí vidět dokonce Milešovka. Na vrchol věže vede 299 schodů.

Jak se tam dostanete: V ideálním případě lanovkou.
Vstupné: Plné: 120 korun, Snížené: 65 korun
TIP Deníku: Když už budete na Petříně, určitě navštivte zrcadlové bludiště, zastavte se ve Štefánikově hvězdárně a zajděte se podívat na kostel sv. Michala archanděla.

OD VOJENSKÝCH BUNKRŮ DOHLÉDNETE AŽ NA KUNĚTICKOU HORU
Slavětínská či Markoušovická rozhledna na Trutnovsku je postavená ve výšce 708 metrů nad mořem na Markoušovickém hřebeni. Konstrukce kombinuje železo se dřevem. Z věže se lidem otevírají jedinečné výhledy například na Krkonoše, Rýchory, Vraní a Orlické hory nebo na Českoskalicko. Vyhlídková plošina je tu umístěná ve výšce 17 metrů, celková výška je 23 metrů. Přístup je zajištěný díky točitému schodišti se třemi odpočinkovými terasami. V blízkosti se nachází odpočinkový altán, u něhož je umístěný informační panel se zajímavostmi z okolí.

Jak se tam dostanete: K rozhledně je přístup pěšky, případně na horském kole po lesní cestě. Vede sem zelená turistická značka.
Otevírací doba: Volně přístupná
Zajímavost: V okolí přístupových cest jsou vybudované bunkry.

Autor: Martina Lorencová, Redakce

9.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bydlení. Ilustrační foto.
6 7

V poslanecké skříni spí kostlivec. Bydlení pro chudé

Ilustrační foto
7 7

Sedmiletý chlapec jel načerno, dluh přišli vymáhat exekutoři

Budu proevropský, ujišťuje vítěz rakouských voleb Sebastian Kurz

/VIDEO, ANKETA/ Lidovecký lídr a vítěz voleb Sebastian Kurz dal na úterní tiskové konferenci najevo, že jeho srdce jasně bije pro Evropu a pro Brusel. Právě do centra Evropské Unie povedou již ve čtvrtek kroky nejmladšího premiéra v dějinách Rakouska.  

Část lékařů a lékáren bude ve středu stávkovat, chtějí víc peněz

Asi 7000 praktických a dětských lékařů a ambulantních specialistů nechá ve středu své ordinace zavřené. Řekl to za Koalici soukromých lékařů Petr Šonka. Podle České lékařské komory (ČLK) je těchto lékařů k dnešnímu dni téměř 24 500, protestovat tak bude podle odhadů čtvrtina až třetina z nich.

Osobnosti píší papeži. Zastávají se ho před kritiky, kteří jej viní z kacířství

Několik desítek signatářů a stovky podporovatelů má otevřený dopis na podporu papeže Františka. Inicioval ho teolog, profesor Karlovy univerzity Tomáš Halík. Reaguje na kritiku papeže od skupiny konzervativních katolíků. Obvinili ho z šíření kacířství za některá stanoviska týkající se manželství.

Lidé mají ve středu poslední možnost vyřídit si voličský průkaz

Lidé dnes mají poslední příležitost, aby si na obecní úřad zašli pro voličský průkaz, pokud budou chtít vybírat poslance mimo svou domovskou obec. Čas na to mají do středečních šestnácti hodin. Na rozdíl od písemné žádosti budou potřebovat jen doklad totožnosti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení