Po zaplacení vstupného a přivítání mladou sympatickou průvodkyní se vydáváme poznat historii zámku, který je veřejnosti přístupný teprve od roku 2008.
Příběh o hraběti z Rottalu, krásné komtese a zbojnickém hejtmanovi Noční hrané pohlídky zámku Napajedla přilákají především ty, kteří milují pověsti a tajemství. Konají se každý čtvrtek od 19 hodin v zámeckých komnatách, kde se odehraje příběh o hraběti z Rottalu, krásné komtese a zbojnickém hejtmanovi. Zámek je ale pro veřejnost otevřený do konce srpna v pátky, soboty a neděle od 10 do 16 hodin vyjma 24. srpna, v září potom o víkendech ve stejnou dobu.
Z foyer vcházíme do zrcadlového sálu. Z místnosti čiší jistá posvátnost. A není divu. Sál totiž sloužívá objednaným snoubencům k uzavření svazku manželského. Navíc v místnosti čeká slibované překvapení. V secesních dobových kostýmech tam už návštěvníky vyhlíží čtveřice historických postav: Aristides Baltazzi, jeho manželka Marie von Stockau, Helena Vetserová a jejich rodinná přítelkyně. S nimi se setkáváme i v dalších sálech a postupně poodhalujeme stinné i úsměvné stránky jejich života. Poté vcházíme do holandského salonku, který název získal podle maleb, jež jsme mohli vidět na stěnách a které v 18. století namalovali holandští malíři.
„Tento salonek byl salonkem kuřáckým, a tedy si sem pánové mohli přijít zakouřit dýmku či doutník nebo zahrát karty u karetního stolku. Za války zde sídlil Hitlerjugend, po válce zde bývaly internáty, byty, v levém křídle školka, děti se koupaly v kašně na nádvoří," vyzdvihuje zajímavosti průvodkyně.
Ovšem pohoršení u některých vyvolává až zmínka, jak se Němci chovali k památkám: vrhali totiž nože coby šipky do historického plátna umístěného na stěně.
Přes zrcadlový sál pak vcházíme do barokního, kde nás ovšem kromě poznávání jeho historie a inventářů čeká tragédie. „Jednoho lednového rána přispěchala do Napajedel Aristidova sestra Helena Vetserová. Přišla mu sdělit hroznou zprávu. Její mladá, sedmnáctiletá dcera Mary byla nalezena zavražděná v loveckém zámečku v Mayerlingu. Ve smrti ovšem nebyla sama, vedle jejího bylo nalezeno tělo korunního prince Rudolfa.
Princ Rudolf byl jediný syn císařovny Sissi a císaře Františka Josefa I.," líčí událost, při které si dámy v dobových kostýmech a také muž stírají kapesníčkem slzy z tváří. Zámecká jídelna je pak největší místností v zámku. Během naší noční prohlídky byla navíc krásně vyzdobena – připravena na blížící se sobotní svatební obřad.
Pokračujeme do růžového salonku, který po obědě sloužil k siestě dámám. Sousední zelený salonek byl zase určený pánům. Přes chodbu s původní podlahou završujeme prohlídku v kapli. Tam se také všichni rozloučíme. Tak snad se ještě někdy uvidíme.