Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Česku odstartovaly vánoční trhy. Náměstí oblékla adventní kabát

Nastal adventní čas – nejkrásnější období celého roku. Snad u nás není vesnička, která by se nezahalila do vánočních šatů. Kouzelná atmosféra vládne na každém kroku. A tak jako kapr a bramborový salát patří na slavnostní tabuli, tak i trhy jsou tradiční neodmyslitelnou součástí předvánoční nálady. Nechte se inspirovat a vyražte za zimní pohodou, přivoňte si k punči a svařáku nebo ulovte originální dárky pro své blízké.

7.12.2018
SDÍLEJ:

Vánoční trhy na Zelném trhu a Moravském náměstí v BrněFoto: Deník / Attila Racek

Začíná advent, pro někoho je to čas rozjímání a dobročinnosti, pro druhé stresuplné a uběhané čtyři neděle. Ať tak či onak, prosinec patří k nejkrásnějším částem roku. Města, uličky i náměstí se obléknou do vánočního kabátu a zaplní se třpytivými světélky, vůněmi a koledami. K adventu totiž patří tradiční trhy a jarmarky.

Hradec Králové

Vánoční trhy odstartovaly tradičně na Masarykově náměstí v neděli 2. prosince slavnostním rozsvícením vánočního stromu. Další se budou konat před budovou Pedagogické fakulty nebo v Novém Adalbertinu od 7. prosince.

„Loňské vánoční trhy na Masarykově náměstí navštívilo úctyhodných 25 tisíc lidí. A i letos se chystá parádní vánoční nadílka,“ láká k účastí na tradičních jarmarcích Petr Vinklář, tiskový mluvčí kanceláře primátora.

Pokud jste s nákupem dárků ještě nezačali, tak se nechte inspirovat v jednom ze 75 stánků, kde vás čekají například vánoční ozdoby, svíčky, keramika, ubrusy, zvonečky nebo rolničky. Mlsné jazýčky pak ocení grilované kýty, halušky, nudle, klobásy, koblížky, medovinu, dětský punč, teplé koktejly a mnoho dalších dobrot.

Ve městě se v předvánočním čase koná celá řada akcí. V pátek 7. prosince od 20.00 se na Masarykově náměstí představí držitelka Ceny Anděl 2009 Naďa Válová, v sobotu 8. prosince od 16.00 na vás čeká Adventní program Českého rozhlasu Hradec Králové – vystoupí Kamila Nývltová, Laďa Kerndl, Jitka Zelenková a Sboreček Jiráskova gymnázia Náchod. V neděli 16. prosince se představí žesťový kvintet Martina Berdycha. Vánoční program poté vyvrcholí 25. prosince koncertem Jaroslava Svěceného a Václava Uhlíře.

Znojmo

Na Masarykově náměstí se tyčí zhruba 13metrový velikán, na Horním náměstí pak šestimetrový kousek. Letošní vánoční smrky daroval Znojmu městys Višňové a slavnostně se rozsvítily v neděli 2. prosince.  „Hlavní dění Znojemského adventu se i letos bude soustřeďovat na Masarykovo náměstí, kde na vás čekají stánky s horkými nápoji a občerstvením, ale také s nejrůznějšími suvenýry a dárky. Budou otevřené až do 23. prosince,“ uvádí Zuzana Pastrňáková, tisková mluvčí Městského úřadu Znojmo.

V průběhu adventu se návštěvníci trhů mohou zaposlouchat například do vánočního koncertu Jazzy Talking, pěveckého sdružení Vítězslava Nováka nebo brněnské vokální skupiny Megafon. Příznivci filmového plátna se už určitě těší na oblíbené zimní kino.

Letošní novinkou je velkoformátová fotostěna s motivem obrazu Josefa Lady na Masarykově náměstí, kde nechybí ani dřevěný betlém v životní velikosti. A komu je to stále málo, ať si nenechá ujít tradiční průvod rakouských čertů – Perchtenlauf. Démoni, čerchmanti, raraši a rohatí rozjedou pekelnou podívanou v pátek 15. prosince od 18.00.

Olomouc

Ve městě tvarůžků se slavnostním rozsvícením neotáleli a již od 23. listopadu mají náměstí ozářené zhruba 20metrovou douglaskou. „V Olomouci už mnoho let využíváme systém, kdy městu nabídnou strom, který by musel být z nějakého důvodu pokácen, sami majitelé,“ poukazuje na šetrný přístup Radka Štědrá, tisková mluvčí Magistrátu města Olomouce.

Každoročně přijede na zdejší vánoční trhy několik desítek tisíc návštěvníků ze všech koutů naší vlasti, ale i ze zahraničí. Loňských trhů se podle odhadů zúčastnilo zhruba 35 tisíc lidí. „Vánoční trhy mají několik atraktivních prvků. Patří k nim například veřejné kluziště na Dolním náměstí, Ježíškova dílna a Ježíškova pošta či třeba historický kolotoč. Letošní novinkou budou pohádkové světelné stromy na Horním náměstí,“ vyjmenovává adventní nadílku Štědrá.

Trhy jsou doprovázené bohatým hudebním a společenským programem, jako jsou třeba Mikulášská nadílka, Mikulášský ohňostroj nebo Česko zpívá koledy. V sobotu 8. prosince vystoupí Yvetta Blanarovičová a následující sobotu se můžete těšit na Viléma Čoka se skupinou. Na Štědrý večer ve 22 hodin se na Horním náměstí odehraje půlnoční mše pod širým nebem.

Zlín

I slavnostní rozsvícení zlínského stromu se uskutečnilo za účasti zvonkového orchestru tvořeného všemi lidmi, kteří si s sebou přinesou zvoneček, první adventní neděli 2. prosince. Letos se lidé mohou těšit na tradiční jarmark, který bude zahájen v sobotu 8. prosince a nabídne spoustu dobrého jídla, pití i krásné řemeslné výrobky.

A na návštěvníky čeká také bohatý hudební program. Během tří týdnů na pódiu vystoupí například Vašo Patejdl, Gipsy CZ, David Kraus nebo Marek Ztracený. Kromě velkého pódia se letos bude nově hrát každé odpoledne taky v útulné vánoční stodole.

Každou sobotu si děti mohou přijít vytvořit krásné vánoční dekorace do tvořivých dílniček. „V sobotu 15. prosince budou na náměstí vznikat krásné ledové sochy a děti si vyzkoušejí vytesat něco z ledu,“ odtajňuje část programu Alena Zámečníková, marketingová manažerka Agentury Velryba, jež má na starosti organizaci trhu na náměstí Míru.

Poslední předvánoční sobotu si bude možné z náměstí odnést Betlémské světlo. Po celou dobu bude na náměstí fotostezka „Letem vánočním světem“, kde se lidé mohou nejen vyfotit, ale také se dozvědí o různých světových tradicích. Adventní program vyvrcholí v sobotu 22. prosince večerním koncertem The Backwards a následnou Vánoční Oldies Party.

Brno

Vánoční atmosféru sálá i celé Brno. K nejnavštěvovanějším tradičně patří trhy na Moravském náměstí a Zelném trhu, kde se vánoční strom rozsvítil již v pátek 23. listopadu. Letos na advent dohlíží 17metrový smrk a lidé korzují okolo 121 stánků s dárkovým a řemeslným zbožím a samozřejmě i dobrotami.

„U příležitosti 100letého výročí jsme symbolicky, přesně v den výročí 28. října, nechali odlít zvon. Ten nese kromě prvního českého znaku z počátku dvacátých let také jména všech prezidentů,“ dokresluje vánoční raritu Kateřina Dobešová z Úřadu městské části Brno-střed.

„Po dobu adventních trhů si na něj můžete zazvonit pro štěstí. Umístěn bude u Ježíškovy pošty. Navíc proběhne jeho dražba, vyvolávací cena je 1918 korun a výtěžek bude věnován na dobročinné účely.“

Velkou letošní novinkou adventu na „Moraváku“ je bílé vyhlídkové kolo o výšce 33 metrů. Nabídne nevšední pohled na adventní Brno a bude z něj vidět přes střechy domů až na náměstí Svobody, Špilberk, Petrov i vánočně vyzdobené ulice v centru.

Ani letos nebudou chybět velkokapacitní šapitó, centrální bar na kašně nebo slaměný betlém. Návštěvníci se také mohou těšit na vánoční tramvaj, jež bude projíždět centrem města. Ve všední dny bude jezdit od 16.00 do 21.00 hodin a o víkendech od 11.00 do 21.00.

O doprovodný kulturní program se postarají například Dřevěné divadlo, Divadlo Hysterie, Divadlo Koráb a Divadlo plyšového medvídka. Hudební program zajišťuje klub Stará pekárna, na pódiu vystoupí třeba Tomáš Kočko & Orchestr, Jerguš Oravec, Big band brněnské konzervatoře, Led Zeppelin revival a další, návštěvníci však nepřijdou ani o oblíbené rock´n rollové a swingové tančírny. Pro bruslaře je nachystáno Kluziště u Jošta, které bude v provozu do konce února.

Autor: Denisa Witoszová

7.12.2018
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Kuchař s ubytováním v Hotelu TOP 20 000 Kč Hledáme šikovné kolegy/kolegyně do týmu horského hotelu TOP ve Štěpanické Lhotě na Benecku. Hotel s kapacitou 60 lůžek po rekonstrukci. Nová kuchyně. Nástup možný ihned. Možnost ubytování. Pokud máte dobrého kolegu nebo kolegyni, hledáme i servírku/číšníka a pokojskou! (vše možno i bez praxe, zaučíme). Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 16 000 Kč Učitelé v oblasti předškolní výchovy Učitelka mateřské školy. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Mateřská škola LVÍČEK v Českých Budějovicích nabízí pozici učitelky na zkrácený úvazek (30 hodin týdně). Nutná kvalifikace dle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících v akt. znění - studium předškolní pedagogiky (případně speciální pedagogiky), možnost dalšího vzdělávání, podpora profesního rozvoje., , Nabízíme třídu s maximálně 15 dětmi, možnost se aktivně podílet na chodu mateřské školy, příjemné pracovní prostřední s rodinnou atmosférou, mladý kolektiv., K dispozici zaměstnanecké výhody (příspěvek na stravování, stravenky)., , Budeme se těšit na vaše odpovědi, životopisy prosím zasílejte emailem: kontakt@skolickalvicek.cz ., , Mateřská škola LVÍČEK, Mgr. Linda Zrzavecká Konrádová, tel. 775 464 652. Pracoviště: Školička lvíček s.r.o. - lannova tř., Lannova tř., č.p. 90, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Linda Zrzavecká Konrádová, +420 775 464 652. Gastronomie - Gastronomie Vedoucí provozu 13 000 Kč Vedoucí provozu v ubytování, stravování a pohostinství (kromě školních jídelen a menz) Výdej přivezených jídel v podnikové jídelně a úklid těchto prostor. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Hb beton s.r.o., 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Karel Houška, +420 384 327 100. Gastronomie - Číšník/servírka jídlonosič 16 500 Kč Plzeňský restaurant v centru Prahy přijme číšníka (i nevyučeného) na roznos jídel po restauraci. Nabízíme mzdu 16.500 Kč čistého plus denní vyplácení procent z tržby. Pracovní doba krátký/dlouhý týden, 15 dní v měsíci za tento plat, možnost brigád placených denně v hotovosti navíc, hlavní pracovní poměr, přihlášení na úřady. Společnost platí sociální a zdravotní pojištění. Nástup možný ihned.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Britská premiérka Theresa Mayová
8

Brexitová dohoda: média spekulují o odložení hlasování a jednání s EU

Vlak Stadler GTW v barvách DB Regio.
AKTUALIZOVÁNO

Vlaky po celém Německu ochromí stávka. Ovlivní i spoje s Českem

Do Krkonoš o víkendu vyrazily stovky lyžařů. Navzdory špatnému počasí

I navzdory nepříznivému počasí o víkendu v Krkonoších lyžovaly stovky lidí. Ve Špindlerově Mlýně to bylo celkem zhruba 1500 lyžařů, na Černé hoře u Janských Lázních téměř tisícovka, na Pomezkách v Malé Úpě přibližně 500 a v Mladých Bukách okolo 400 lyžařů. ČTK to dnes odpoledne zjistila od zástupců skiareálů.  

Předvánoční nákupní horečka pokračuje. Češi utrácejí více než loni

Tržby obchodníků v Česku vzrostly o druhém adventním víkendu v meziročním srovnání o několik desítek procent. Stejným tempem se zvýšily také v porovnání v minulým víkendem. Změnila se skladba nakupovaného zboží, když převažovaly hračky, ozdoby, umělé stromky nebo dárkové kazety s alkoholem. Vyplývá to z informací firem oslovených ČTK.  

AKTUALIZOVÁNO

EU chybí silný vůdce a protiruské sankce jsou zbytečné, řekl Zeman

Český prezident Miloš Zeman v rozhovoru poskytnutém tento týden ruské televizi NTV znovu označil protiruské sankce za zbytečné. V interview, které bylo zveřejněno dnes, zároveň řekl, že Evropská unie nemá v současné době silného vůdce, jací jsou v Rusku, v Číně nebo v USA.

Úspěch florbalového šampionátu v Praze. Zlomil divácké rekordy

Florbalové mistrovství světa v Praze zlomilo rekordy v návštěvnosti z minulých šampionátů. Celkově turnaj během devíti hracích dnů navštívilo 181 518 fanoušků, kteří výrazně překonali maximum z MS v roce 2014 v Göteborgu (104.445). Padl i rekord na jeden zápas, který při finálovém duelu mezi Švédskem a vítězným Finskem vyšplhal na 16 276 fanoušků.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT