Proto také slaví klasické české Vánoce se svou českou rodinou, ale nezapomíná ani na ty etiopské. „V Etiopii jsme pravoslavní křesťané a protože stále máme Juliánský kalendář, slavíme Vánoce 7. ledna. Nedáváme si dárky, důležitá je duchovní rovina. Štědrý den se odehrává především v kostele, kam se chodí už ve čtyři hodiny ráno. Den předtím se drží půst," vypráví Menberu Abera.

Juliánský kalendář má dvanáct měsíců po třiceti dnech a třináctý měsíc má pět nebo šest dnů (když je přestupný rok).

Lidé chodí průvodem všichni v bílém oblečení, někteří mají dokonce červené šerpy, což je národní zvyk. Se svíčkou v ruce dojdou ke kostelu, který třikrát obejdou. „To souvisí se třemi králi, protože jeden z nich je z Etiopie – Baltazar. V kostele pak stojí ženy zvlášť a muži zvlášť a drží se mše," popisuje původem Etiopan.

Když se rodiny večer sejdou doma, společně večeří. Jí se tradičně placka nazývaná indžera, která se trhá a namáčí do různých omáček. Tradicí je také speciální hra podobná pozemnímu hokeji, kterou hrají muži a chlapci jen tento den, je to sváteční hra.

V dnešní době už se do Etiopie dostávají i západní zvyky, takže se objevují vánoční stromky i dárky.

Menberu Abera žije v Čechách od roku 1985, kdy byly Vánoce podle jeho slov ještě klidné. I dnes je ale miluje. „Mám dvě děti, z nichž mladší ještě věří na Ježíška, a to je krásné," říká s tím, že si o Vánocích pochutná na kaprovi a bramborovém salátu.

Kromě českých ale nezapomíná ani na etiopské Vánoce. Ty slaví v Praze, kde mají etiopskou komunitu. „K večeři je indžera s omáčkami a snažíme se, aby to bylo co nejvíc jako doma," uvádí Menberu Abera. Etiopské zvyky se tak snaží přiblížit i svým dětem.

V Etiopii jsou největším svátkem Velikonoce, ale slaví se také Nový rok. Ovšem stejně jako Vánoce ne v den, na který jsme zvyklí u nás. „V Etiopii připadá na 11. září, kdy kvetou barevné květiny a příroda je vůbec nádherná. Nový rok symbolizuje nový začátek. Děti například dostávají nové oblečení," říká a dodává: „Dneska už je to tam také trochu komerčnější, už se objeví například i ohňostroj. Svátky jsou v Etiopii hodně podobné jako tady – lidé se vzájemně navštěvují a setkávají. O tom to hlavně je."