Právě tady, v údolských chalupách, se před desítkami let vyráběly betlémy. A právě tady provozuje Alice Chaloupková slavné muzeum betlémů a hraček. Štafetu převzala po svém otci Martinu Chaloupkovi, který Kryštofovo Údolí proslavil nejen zdejší expozicí, ale také jedinečným orlojem nebo sochou čurajícího Voříška.

Muzeum zve i v adventních dnech.„Většina předmětů pochází z tátovy sbírky nebo věcí, které spravoval. Hodně jsme toho získali také od známých a přátel,“ popisuje Alice Chaloupková, když stoupáme po dřevěném schodišti starého hostince, v jehož patrech se muzeum nachází.

Betlémy jsou všudypřítomné. Od nejvzácnějšího orientálního s metrovými stavbami až po papírové betlémy od známých českých výtvarníků. Najdete tu jesličky skříňkové s dřevěnými figurkami i ty, jejichž postavičky si lidé ještě před válkou vystřihovali z krabic od cikorky.

„Nejstarší betlém pochází z roku 1846. Mezi nejzajímavější exponáty patří určitě polovina původního Müllerova betlému v orientálním stylu a část tyrolského betlému Franze Pohla,“ vysvětluje majitelka a průvodkyně muzea v jednom.

Expozice hraček.

Expozici doplňují vánoční ozdoby, staré formičky na cukroví, ale také rozsáhlá sbírka historických hraček. „Takového medvídka jsme měli, pamatuješ,“ šťouchne asi padesátiletá žena do své společnice, zatímco muži se rozplývají nad stavebnicemi merkuru a vláčky. Zkrátka nepřijde ani ten, kdo má zájem o historii a módu.

Půdní prostory obsadily filmové kostýmy českých prvorepublikových hvězd. Expozici pro muzeum vytvořila další patriotka – Lina Wagner. Najdete tu například modely Zity Kabátové a dalších krasavic z filmů pro pamětníky. „Lina je teď na zimu oblékla do norkových kožichů,“ prozrazuje Alice Chaloupková. 

Filmová móda se prolíná s expozicí věnovanou slavnému údolskému viaduktu a železnici. Pokud vám zimník v rohu jedné z místností bude připomínat známý český film, pak máte pravdu. Ten kabát opravdu nosil Jaroslav Marvan ve filmu Anděl na horách. Do muzea se dostal kuriózním způsobem. Když Alice Chaloupková dávala expozici dohromady, dostaly se k ní i traťové sloupky, které patřily drahám.

„Viděl je tu jeden ze šéfů, ale nakonec je tu nechal a jako návdavek přinesl ten kabát,“ prozradila Chaloupková.Prohlédnout si tu můžete také expozici věnovanou hornictví, školní třídu se starými škamnami, ale též světničku Martina Chaloupky včetně jeho postele s duchnou. „Pořád si říkám, že nás táta odtamtud kontroluje,“ směje se pokračovatelka rodinné tradice. Muzeum je otevřené denně včetně svátků od 10 do 16 hodin.

Orloj a sv. Kryštof

Všudypřítomnou adventní atmosféru podtrhují další vzpomínky na Martina Chaloupku – orloj s pohyblivými figurami výtvarníka Václava Plechatého, jenž se spouští každou celou hodinu, a slavný venkovní betlém malíře Josefa Jíry, který Martin Chaloupka získal pro obec přímo od tohoto originálního výtvarníka. „Vedení obce také nechalo překrásně nasvítit kostel sv. Kryštofa,“ připomněla Chaloupková. 

A právě socha patrona obce byla posledním přáním Martina Chaloupky. Už ho ale nestihl uskutečnit. Pískovcová socha by měla doplnit na cestě ke kostelu sochy světců Jana Nepomuckého a Václava. Obec a muzeum proto vyhlásily sbírku. Socha přijde asi na půl milionu korun, zatím je na účtu asi sto tisíc. „Na Kryštofa se ale vybírá výlučně na těchto dvou místech,“ zdůrazňují organizátoři.