„Instalovaný je v někdejším knížecím apartmánu a měl by připomenout zejména dlouhé období vlády knížete Jana II. a jeho bratra Františka I. z Lichtenštejna. Jde o posledního knížete, který vládl z Valtic, kde také v roce 1938 zemřel,“ přiblížil kastelán zámku Richard Svoboda.

Nově bude přístupné celé druhé patro jižního křídla zámku. „Součástí okruhu bude kromě dosud nepřístupného schodiště u kaple a deseti místností i unikátní a lidem dosud neprezentovaný pohled do panské oratoře v kapli,“ nalákal kastelán.

Památkáři se museli potýkat s řadou problémů, které otevření oddálily. „Šlo o stav interiérů a cenu jejich rekonstrukce. Náklady na opravy podlah, výmalbu a tapetování, technickou infrastrukturu, dveře a okna spolu s restaurováním potřebného mobiliáře díky tomu přesáhly deset milionů korun,“ zdůvodnil Svoboda.

Část mobiliáře je autentická, část pak pochází z jiných šlechtických sídel. „Valtický zámek měl po roce 1945 poměrně složité období, kdy bylo mnoho z jeho vybavení zničeno nebo rozkradeno, takže máme radost z každého autentického předmětu, který se dochoval. Obvykle byly tyto předměty velmi poškozeny, takže restaurační zákroky byly často poměrně nákladné,“ naznačil kastelán.

Pohled do knížecího apartmánu

Některé z představovaných předmětů jsou unikáty, které zdobily knížecí interiéry. „Vůbec poprvé bude prezentovaná unikátní barokní malba na skle ze sedmnáctého století zobrazující svatého Filipa, jak křtí etiopského komorníka. V okruhu by rovněž měly být unikátní Dallingerovy obrazy jezdců a koní z liechtenštejnských sbírek. Z valtického a lednického depozitáře pochází i většina nábytku,“ uvedl kastelán.

Vstupovat do nového okruhu budou lidé dveřmi vedle zámecké kaple. „Knížecí apartmá se neprotíná z žádným jiným prohlídkovým okruhem a je zcela nezávislé. Jeho součástí bude i pohled do zámeckého parku z balkónu knížecí ložnice,“ řekl Svoboda.

Nadšená z nových prostor je i Eliška Bedřichová z Přítluk na Břeclavsku. "Moc mě těší, že naše památky nechátrají a vydávají na obdiv svou vznešenost i nám, kteří jsme v tehdejší době nežili. Do Valtic se s rodinou moc ráda podívám," řekla.