Vanilka je starší, než se myslelo. V době bronzové mohla sloužit i k balzamování
Vanilka patří mezi nejdražší a zároveň nejoblíbenější koření současnosti. Až doposud se předpokládalo, že byla objevena zhruba před tisíci lety na území Mexika. Nejnovější vědecký objev však naznačuje, že ji používali již před více než 3600 lety obyvatelé dnešního území Izraele.
Archeologové objevili na nalezišti Tel Megido zhruba 25 kilometrů jihozápadně od Nazaretu džbány, které obsahují stopy po látkách, obsažených v přírodním vanilkovém extraktu. „Jedná se o vanilin a 4-hydroxybenzaldehyd,“ upřesnila Vanessa Linaresová z univerzity v Tel Avivu. Chemická analýza navíc odhalila zbytky rostlinných olejů, včetně olivového.
„Lidé z doby bronzové v Megidu mohli používat oleje s přídavkem vanilky jako přísady do jídla či léků, pro rituální účely nebo dokonce i k balzamování mrtvých,“ odhaduje archeoložka.
Vanilin je obsažen v plodech orchidejí z rodu vanilovníků, kterých je podle serveru Science News na světě okolo 110 druhů. „Chemický profil vanilinu z Megida nejlépe odpovídá dnešním rostlinám, které se vyskytují ve východní Africe, Indii a Indonésii,“ říká Linaresová.
Výsada boháčů
Džbány s obsahem vanilky byly podle Melissy Cradicové z univerzity v Kalifornii objeveny v hrobce trojice „vysoce postavených“ osob, kteří byli pohřbeni společně s dalšími šesti lidmi nižšího sociálního postavení. Stavba se nachází v těsné blízkosti megidského paláce a monumentální městské brány.
Earliest evidence of the use of vanilla has been found in a Bronze Age tomb at the Megiddo site in Israel. Vanilla was previously thought to have originated in Mexico… (SN) https://t.co/lZpZCvrdpP
— Steven Ashley (@steveashleyplus) November 20, 2018
„Nemůžeme s jistotou říci, že tato trojice lidí byla z královského rodu,“ říká Cradicová. „Ale rozhodně patřili mezi megidské elity a mohli pocházet ze stejné rodiny.“ Vzácná a nedotčená pohřební komora byla objevena v roce 2016 a v minulosti vydala několik pokladů v podobě šperků.
Podle deníku The Times of Israel je vanilka v současnosti druhým nejdražším kořením světa hned po šafránu. „Můžeme si jen představovat, jak luxusním zbožím musela být v době kanaánské civilizace, v pozdní fázi střední doby bronzové,“ říká reportérka Amanda Borschelová-Danová.
Do oblasti Středního východu se vzácná surovina dostala zřejmě obchodními cestami, které vedly přes oblast Mezopotámie až do jihovýchodní Asie. Nasvědčují tomu nálezy rostlin (například citrusů) z pozdějších období, které se do dnešního Izraele dostaly stejnou cestou.