Od poloviny listopadu až do Štědrého dne se většina náměstí a parků promění v kouzelné vánoční „vesničky“. Koupit můžete i nějaké ty dary. Sváteční nálada je zkrátka na spadnutí. Neseďte doma a vyrazte objevovat krásu adventu našich sousedů, jejich zvyků, specialit i něčeho ostřejšího. Drážďany, Vratislav, Vídeň či Salzburg jsou připraveny na vánoční rally.

Tunová vánoční štola z Polabí

Komu se české trhy trochu zajedly a chce zažít pompézní vánoční atmosféru, ať rozhodně zavítá do Drážďan. V německém velkoměstě na vás čekají kouzelné chvíle rozjímání, slavnostně vyzdobené krámky či staleté řemeslné tradice. Hned jedenáct tematicky rozličných trhů vás vtáhne do svátečního dění.

Na trhy narazíte tradičně nejen na náměstí Altmarkt, ale i u kostela Frauenkirche nebo na nádvoří zámecké stáje Stallhof, kde se vše bude točit kolem středověku. Návštěvník bude skoro přehlcen svátečními koncerty v kostelích, speciálními výstavami, děti si zase mohou poslechnout vánoční pohádky. A pro náročné je přichystána plavba lodí po Labi při svíčkách.

Nevšední atmosféru zažijete na letos již 584. ročníku drážďanského Štrýclmarktu na hlavním náměstí Altmarkt od 28. listopadu až do Štědrého dne, jenž patří k nejstarším vánočním trhům v Německu. Na stáncích objevíte regionální speciality, jako jsou výrobky krušnohorského řezbářského umění, lužické látky s modrotiskem, pulsnitzký perník a ochranovské hvězdy.

Chybět samozřejmě nemůže ani originální drážďanská vánoční štola plná ořechů, rozinek a kandovaného ovoce. Rozhodně si nenechte ujít bohoslužbu u příležitosti zahájení Štrýclmarktu v kostele Kreuzkirche, je to velká událost.

Během adventu se to svátečními akcemi jenom hemží, a tak není divu, že pro nezasvěcené bude velmi obtížné si vybrat. Drážďanská perníková slavnost se koná 2. prosince, o šest dní později se nechte zlákat na 25. ročník drážďanské štolové slavnosti.

Velký svátek jedinečné pekařské tradice s historickým slavnostním průvodem a obří štolou o váze několika tun. Na Štrýclmarktu ji nakrojí a výtěžek z prodeje půjde na charitativní účely.

10 nejlepších vánočních trhů v Evropě podle žebříčku Skyscanner (2018)

1. Vídeň, Rakousko

2. Praha, Česko

3. Brusel, Belgie

4. Amsterdam, Nizozemí

5. Norimberk, Německo

6. Kodaň, Dánsko

7. Manchester, Británie

8. Gothenburg, Švédsko

9. Štrasburk, Francie

10. Tallinn, Estonsko

Elfové v polských benátkách

Fantastické vánoční ozdoby, stánky nadité dobrotami a dekoracemi či dárky, jež každoročně zaplavují kouty vratislavského velkého náměstí neboli rynku, řadí město mezi nejkrásnější trhy v Evropě. A tak se není čemu divit, že Vratislav neboli polské Benátky přímo praská pod návalem turistů.

Vánoční stromeček se dočká své slávy na svatého Mikuláše, tedy šestého prosince. Adventní trhy však své brány návštěvníkům otevřou již dnes v 17:00 a potrvají až do konce roku. A bude doopravdy z čeho vybírat.

Během adventu si ve Vratislavi přijdou na své i gurmáni. Stánky budou podávat speciality místní kuchyně, jako jsou tradiční zapiekanki, na všechny způsoby připravovaný sýr, pierogi, klobásky či svařené víno. K nejkrásnějším zážitkům bude rozhodně patřit tradiční Vánoční pohádková přehlídka elfů a sobů, jež bude doprovázena žongléry, tanečníky či vlajkonosiči.

Akce, které každoročně přihlížejí davy turistů, vypukne 16. prosince v 17:00. Hned za týden bude náměstí v obležení „Štědrovečerního lidského vláčku“ tvořeného koledníky, již se budou držet za ruce a přát si krásné Vánoce.

„Pokud k nám zavítáte, rozhodně si nazujte brusle a nechte si větrem čechrat vlasy při jízdě na našich kluzištích. A po malém, leč vydatném sportovním zážitku se osvěžte svařákem,“ láká k projížďce na łyżwach, jak se polsky řeknou brusle, Katarzyna Stępniak z Úřadu pro podporu cestovního ruchu.

Tichá noc, svatá noc

Letošní advent v rodném městě Mozarta se ponese v duchu jedné z nejznámějších vánočních koled „Tichá noc“. Slavná píseň totiž slaví své dvousté výročí a cílem salcburského adventu tak bude šířit poselství míru do celého světa. Letošní strom navíc pochází z Oberndorfu, kde poprvé v roce 1818 zazněla koleda Stille Nacht, Heilige Nacht.

Vánoční trh na náměstí Domplatz a Residenzplatz ve staré části města každoročně přiláká více než milion návštěvníků a své první hosty uvítal již 22. listopadu. Během procházky městem narazíte na více než 250 vánočních stromků, 100 tradičních stánků a více než 3000 metrů ozdobných řetězů, jež budou upevněné kolem katedrály.

„Na jižním konci města si hosté vychutnají předvánoční kouzlo zámeckého nádvoří Hellbrunn, kde se až do 24. prosince bude konat jeden z nejkrásnějších adventních trhů v Salcburku, jemuž se právem říká Hellbrunnské adventní okouzlení,“ řekla o jedinečné atmosféře pro Deník Andrea Minnich, marketingová manažerka Tourismus Salzburg.

Návštěvníci se mohou těšit na pohádkový les tvořený 700 jehličnany, jež jsou zdobené více než deseti tisíci ozdobami a světelnými řetězy. Z 24 oken hlavní fasády zámku vytvoří navíc obří adventní kalendář.

Vánočních trhy můžete navštívit každý den, ale uniknout by vám nemělo i několik dalších trhů. Jedním z nich je trh v pevnosti Hohensalzburg neboli „Salzburger Festungsadvent“. Své brány otevírá 23. listopadu a váš obdiv si jistě získají tradiční řemesla i gastronomické speciality, jež si vychutnáte do 16. prosince 2018.

Moderní i tradiční Vánoce

I Vídeň se pomalu zahaluje do tradičního svátečního kabátu. Adventem tradičně dýchá i náměstí Rathausplatz, kde vás u vstupu do radnice uvítá vysoká klenutá brána zdobená svíčkami. Vánoční trhy se zhruba 150 prodejními stánky nabízejí ozdoby, umělecké řemeslné výrobky, kulinářské pochoutky či sladkosti.

Kouzelnou atmosféru dokreslují stromy v parku a podél bulváru Ringstrasse, jež září jako hvězdy na nebi. Kromě tradičních kluzišť si nejmenší mohou dopřát zábavu na kolotočích, v sobím vláčku nebo mohou obdivovat nádherné světelné instalace připomínající vánoční příběhy.

Jen zhruba 700 metrů od radnice na náměstí Marie Terezie mezi Uměleckohistorickým a Přírodovědným muzeem se nachází vánoční vesnička. Více než 70 stánků vás potěší tradičními řemeslnými výrobky či originální dárky. O předvánoční atmosféru se postarají sbory a hudební skupiny.

Vánoční vesnice bude poté od 27. prosince nahrazena novoroční vesničkou. K dalším oblíbeným adventním zastávkám patří také trhy vedle kampusu Vídeňské univerzity. Pro nejmenší je přichystána dětská železnice a nostalgický kolotoč. Vyzkoušet si zde můžete dokonce curling.

Starovídeňský vánoční trh ve Freyungu v centru města více ctí dávné tradice. Adventní trh se tu poprvé konal už v roce 1772. Dnes se tady prodávají výrobky uměleckých řemesel, skleněné ozdoby, tradiční betlémy a keramika. Neváhejte navštívit rovněž trhy před zámkem Schönbrunn. Užijete si romantiku před překrásným císařským sídlem. Ve Vídni jsou totiž trhy téměř na každém rohu.


Tematické dny a slavnosti na Štrýclmarktu:
Dlouhá noc na Štrýclmarktu - 14.12. 2018

Drážďanská slavnost vánoční pyramidy - 15.12. 2018

Drážďanská slavnost vánočního oblouku - 16.12. 2018

Vánoce v drážďanské radnici - 17.12. 2018

Drážďanské zdobení vánočního stromečku - 22.12. 2018

Drážďanský den kostela Kreuzkirche - 23.12. 2018