Ve Štokách a v Jihlavě se totiž uskuteční vzpomínková akce u příležitosti 210. výročí příchodu francouzské armády do Jihlavy a bitvy u Štoků. Třídenní program pořádá Asociace 8. historického pluku francouzské řadové pěchoty, město Jihlava a městys Štoky.
„Vzpomínkovou akci pořádáme každých pět let již od roku 1995. Chceme lidem připomenout historii a události, které se odehrály nejen na Štocku, ale i v Jihlavě," uvedl pořadatel a předseda Asociace 8. Historického pluku francouzské řadové pěchoty Kamil Maděra a dodal, že napoleonské války a události, které se odehrály v roce 1805, měly velký vliv na místní obyvatele a přilehlé obce. „V bitvě u Štoků podle rakouských pramenů padlo až šestnáct set lidí, kteří byli pohřbeni v nedalekém okolí. Je jasné, že nešlo o nějaké bezvýznamné střetnutí," konstatoval Maděra.
Podle něj by mělo do Štoků na akci dorazit okolo sta vojáků v dobových uniformách, a to hned ze tří zemí, představujících státy, které se účastnily bitvy v roce 1805.
„Počítáme, že k vidění by měly být uniformy Francouzů, Rusů a Rakušanů. Mimo jiné lidé mohou zhlédnout ukázky dělostřelectva a možná dorazí i jezdectvo," řekl Maděra.
Sobotní program je rozdělen na dva bloky. „První část se odehraje ve Štokách, kde lidé mohou vidět dobové ležení a výcvik vojáků před bitvou. Následně v půl jedenácté proběhne pietní akt u pomníku ve Štokách. Od třinácti hodin bude následovat bitevní ukázka ve Štokách a představení jednotek včetně výzbroje a výstroje," řekl starosta Štoků Pavel Královec.
Druhá část sobotního programu se odehraje v Jihlavě, kde od 17.30 obklopí náměstí rakouská armáda, která zde bude cvičit své vojáky.
V 18 hodin vstoupí do města nečekaně Francouzi, kteří zde svedou boj s rakouskými jednotkami. Ty nakonec ustoupí. „Následně proběhne ošetření raněných vojáků a od 19 do 20 hodin si lidé mohou prohlédnout vojenské jednotky a další ukázku výcviku," podotkl Maděra.
V neděli ve Štokách proběhne od půl deváté ráno nástup Francouzů na štockém náměstí a půl hodiny nato i nástup spojenců.
„Všichni pak postupně odjedou směrem na Jihlavu, kde se uskuteční poslední část programu," nechal se slyšet Kamil Maděra.
Podle historických souvislostí 19. listopadu roku 1805 vtrhla nečekaně do Jihlavy bavorská jízda, která byla přidělena k prvnímu sboru maršála Bernadotta a překvapila Rakušany. Ti po krátkém boji opustili město, a část z nich padla do zajetí. Šest dní nato Bavory vystřídali francouzští vojáci a dorazil také samotný maršál Bernadotte, pozdější švédský král, a ubytoval se ve zdejším hostinci.
Rozhodující bitva
Po čtyřech dnech se vydal sbor na Napoleonův rozkaz k Brnu, kde se očekávala rozhodující bitva. Jejich místo opět zaujali Bavoři pod vedením generála von Wredeho, který měl krýt Napoleonovu armádu bojující u Slavkova.
Ve dnech 3. až 5. prosince se střetli v bojích u Štoků a Pávova se záložními jednotkami rakouské armády. Ta postupovala z Čech k hlavní armádě, přičemž 6. prosince byla poražena a donucena vyklidit i Jihlavu. Rakušané ji však museli po prohrané bitvě u Slavkova přenechat Francouzům a do města se vrátili opět muži prvního sboru i s maršálem Bernadottem.
Klub vojenské historie pod názvem Asociace 8. historického pluku francouzské řadové pěchoty, založený v srpnu 1993, sdružuje zájemce o období napoleonských válek, kteří současně nosí uniformy představující skutečný 8. pluk francouzské řadové pěchoty z let 1792 až 1815.
„Snažíme se o co nejvěrnější rekonstrukci všech detailů dobové výstroje a výzbroje, učíme se původním povelům a manévrům ve francouzštině, abychom mohli ukázat, jak takový voják z období napoleonských válek vypadal," uvedl Maděra.
Ten pokračoval, že tím chtějí současné generaci přiblížit tehdejší vojenský život a události, které s sebou válka přinášela.
„Nejenom v podobě rekonstrukcí bitev, ale i pořádáním výstav, přednášek a budováním památníků na místech spojených s touto historií," uzavřel Maděra.