Pomník Tomáše Garrigua Masaryka

Kde: Most
Jak se tam dostat: pomník je u magistrátu v Mostě, poblíž hotelu Cascade a městského divadla
Proč právě sem: Pomník s neobyčejnou historií se představitelé Mostu rozhodli postavit v roce 1933. Tři roky po slavnostním odhalení jej však odstranili Němci. Po válce byla odlita nová socha, ta byla však opět zlikvidována a později rozřezána. Bedny s částmi byly objevené po roce 1989. Podle původní sochy byl pomník nakonec zrekonstruovaný a slavnostně odhalený v září 2014.

Hrobka

Kde: Lány
Jak se tam dostat: autem či autobusem se dostanete k lánskému hřbitovu, který je na okraji Lánů
Proč právě sem: U hrobky Tomáše Garrigua Masaryka, která je ohraničená malým dřevěným plotem, lze najít také hroby jeho rodinných příslušníků. Ze hřbitova můžou návštěvníci pokračovat vlevo od brány ulicí Za Školou a pak vlevo ulicí U Špýcharu. Tato ulice je dovede až k Muzeu T. G. Masaryka v Lánech, které nabízí expozice o Masarykovi a jeho rodině. Zámeckou ulicí je možné dojít až k zámku.

Zámek Koloděje

Kde: Praha-Koloděje
Jak se tam dostat: ze stanice metra Skalka linky A příměstskou linkou
Proč právě sem: Barokní zámek, původně tvrz, je dnes kulturní památkou České republiky. Ve 2. polovině minulého století ho využívala třeba i vláda a na počátku 90. let v těchto místech probíhala jednání v souvislosti s kuponovou privatizací nebo rozdělením Československa. V současnosti je stavba v soukromém vlastnictví. T. G. Masaryk na zámku strávil své první léto po 1. světové válce, a dokonce tam pobýval i o Vánocích.

Zámek Hluboš

Kde: obec Hluboš na Příbramsku
Jak se tam dostat: poblíž mají zastávku vlaky 7904, 7906 a S60
Proč právě sem: Tři sta let starý zámek byl prezidentským sídlem v letech 1920 a 1921. Barokní zámek s bývalými konírnami, správcovským objektem a rozlehlým anglickým parkem musel Tomáš Garrigue Masaryk předčasně opustit, neboť na zámku onemocněl. Po svém uzdravení se již usadil v Lánech. Od roku 2001 zde byla pro návštěvníky otevřena expozice o Masarykově životě, dnes je však zámek pro veřejnost uzavřený.

Tomášská ulice

Kde: Malá Strana v Praze
Jak se tam dostat: tramvajemi číslo 1, 12, 14 – zastávka Malostranské náměstí
Proč právě sem: Od příchodu do Prahy v roce 1882 až po nastěhování na Hrad v roce 1918 vystřídali Masarykovi deset bytů, jedním z nich je právě byt v Tomášské ulici. V historickém domě ze 14. století nebyl vodovod, pro vodu se tedy muselo chodit na dvůr k pumpě. Masarykovi se do třetího patra bytu v Tomášské ulici 15 přestěhovali v roce 1990 a bydleli v něm čtyři roky. Cena za čtyřpokojový byt byla 436 zlatých ročně. Dům je nyní součástí komplexu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Pražský hrad

Kde: hlavní město Praha
Jak se tam dostat: z hlavního nádraží tramvají č. 15 na zastávku Malostranské náměstí nebo metrem linky A
Proč právě sem: Jeden z nejvýznamnějších hradů v České republice, po staletí sídlo českých králů. Krátce po vzniku Československa se stal sídlem hlavy státu. Dodnes je to jeden z největších hradních komplexů a největší z dosud obývaných hradů na světě. Právě pod záštitou Masaryka byl Pražský hrad po roce 1918 přestavěn, a získal tak současnou podobu. Na přestavbě se podílel třeba slovinský architekt Jože Plečnik. Dnes je jeho velká část zpřístupněna veřejnosti.

Socha T. G. Masaryka

Kde: Žižkovo náměstí, Olomouc
Jak se tam dostat: z hlavního nádraží po Masarykově třídě, před pedagogickou fakultou
Proč právě sem: Masaryk s kabátem přehozeným přes rameno, kloboukem a stočenými listinami v ruce. Tak je první československý prezident zpodobněn v Olomouci na jedné z mnoha soch v České republice. Úvahy postavit Masarykovi sochu se objevily krátce po roce 1918. Kvůli nedostatku finančních prostředků ale začala vznikat až ve 30. letech. Historie k ní byla krutá – nejprve ji zničili nacisté a o dekádu později komunisté. Znovuobnovení se dočkala až na počátku 90. let.

Německé zemské muzeum

Kde: Komenského náměstí 609/6, Brno
Jak se tam dostat: tramvají číslo 4
Proč právě sem: Mladý Masaryk úspěšně zvládl přijímací zkoušky a ve svých patnácti letech začal chodit do sekundy, tedy do dnešní sedmé třídy, na německém gymnáziu v Brně, kde měl téměř okamžitě výborné známky. Jeho rodiče byli chudí, musel si tedy na studium vydělávat sám. Hned následující rok se stal vychovatelem dětí z bohatších rodin a získal stipendium pro studium. Budova této školy stála na tehdejší Eliščině třídě. Nyní v ní sídlí JAMU.

Masarykovo muzeum

Kde: Hodonín
Jak se tam dostat: nachází se v areálu barokního zámečku
Proč právě sem: Rodiště prvního československého prezidenta se k jeho odkazu náležitě hlásí. Nachází se zde totiž první profesionální expozice věnovaná Masarykovi na území České republiky. Základním motivem je cesta jeho životem – součástí expozice jsou nejrůznější dokumenty, fotografie nebo rukopisy. Počátky muzea sahají do 19. století, na Masarykův život se začalo orientovat až ve 20. letech minulého století. Po roce 1948 se muselo Masarykova odkazu vzdát, od 90. let ale zaměření na svého nejvýznamnějšího rodáka obnovilo.

Domeček T. G. Masaryka

Kde: Čejkovice
Jak se tam dostat: asi sedmnáct kilometrů od Hodonína
Proč právě sem: Čejkovice jsou místem, kde první československý prezident strávil své rané dětství, chodil do místní školy nebo studoval v zámecké knihovně. Ve svých vzpomínkách obec často zmiňoval jako místo, kde prožil nejšťastnější část svého dětství. Lákadlem je domek, kde Masaryk od svých šesti let nějaký čas žil. Dnes je v něm stálá expozice věnovaná právě životu T. G. Masaryka a jeho vztahu ke Slovácku. Od roku 1933 je na domě instalována pamětní deska, v roce 2018 obec expozici opravila.