Vystudovaný archeolog se rozhodl s minimálními finančními prostředky procestovat na motorce část Evropy, aby zjistil, jak se kde ve které oblasti žije obyčejným lidem a co přináší každodenní život. O svých zážitcích z cest, po kterých ujel od května už tisíce kilometrů, se přijel podělit s velvarskými školáky.

S cestovatelem a fotografem se setkali žáci tří šestých tříd, se kterými jejich nový francouzský kamarád strávil celkem dva dny. O překlad z francouzštiny se žákům postarala ekonomka školy Barbora Štefanová, která v zemi galského kohouta před časem žila a jazyk perfektně ovládá. „Žáci byli z návštěvy velice nadšení a zejména kluci obdivovali Androuinovu motorku. Dozvěděli se hodně zajímavých věcí i příhod, které na svých cestách Androuin zažil. Jsem přesvědčena o tom, že jim setkání s tímto mladíkem hodně dalo,“ popsala překladatelka.

Děti byly nadšené, vyptávaly se na kde co. Protože si cestovatel z každého státu přivezl vlaječku, měly za úkol všechny rozpoznat. Vyprávěl o tom, jak ho ve kterém státě přijali a kde k němu byli nejpřívětivější.

Nejméně komfortně se prý cítil mezi Belgičany, kteří mu nabídli k přespání plesnivou místnost v místním kempu a nejvřelejší prý k němu byli naopak třeba v Polsku. „Během cesty prý motorkář zhubne i dvacet kilo, jelikož jí pouze jednou denně, ale u východních národností měl nabídku místních pokrmů tak bohatou, že se nedalo odolat,“ vylíčila překladatelka.

Jak cestovatel doplnil, asi nejdražší párek v rohlíku jedl v Norsku, což mu vyvážil nevšední zážitek v podobě sobího stáda, které ho na motorce nějakou dobu doprovázelo. Stejně jako se v Norsku projel po nejhezčí silnici, jakou kdy viděl, zatímco jiní se hnali frekventovaným přecpaným tunelem.

„Pro děti bylo poučné i to, jak hovořil o používaných světových jazycích. Francouzsky v mnoha navštívených zemí severní Evropy řada lidí neumí, hodně tedy komunikoval anglicky, německy a rusky,“ dodala překladatelka, která na škole zavádí nově kroužek francouzštiny. Za nevšední návštěvu pohostili Velvarští svého přítele ve školní jídelně, přičemž ubytovaný byl také ve městě.

Zastaví se i v Praze

Cestou z Velvar si dal za úkol navštívit ještě i Prahu a následně se vydat zpět do své domoviny. Část roku se přitom Androuin živí brigádami, besedami a výstavami svých fotografií z cest, aby si ušetřil na další netradiční výpravu.

Další setkání Velvarských se spřáteleným francouzským městem na sebe nenechá dlouho čekat. V rámci oslav 100 let založení Československé republiky přijedou Francouzi z města Montbert už 25. října, kdy Velvarské čekají velké oslavy. Ve škole bude odhalena busta T. G. Masaryka, která kdysi už vestibul školy zdobila a nyní se ji ztracenou podařilo po letech nalézt, přičemž velká část slavnosti se odehraje na náměstí Krále Vladislava, kde nebude chybět sázení lípy, státní hymna či živá vlajka v provedení velvarských školáků.