Sambuca není jediným italským městem, jež s podobnou nabídkou přišlo, a přesto je tento případ v mnohém jiný.

„Na rozdíl od ostatních měst, která toto udělala pouze kvůli vlastní propagaci, radnice všechny domy prodávané za jedno euro vlastní,“ cituje server CNN místostarostu Sambucy Giuseppeho Cacioppa.

„Nejsme zprostředkovatelé, kteří spolupracují se starými a novými vlastníky. Chcete ten dům, v mžiku jej dostanete,“ říká.

Jak už to ale s podobnými senzačně znějícími nabídkami bývá, i tentokrát má celá věc jeden „malý“ háček.

Pakliže je zájem ze strany potenciálních kupců skutečný, musí se současně zavázat k tomu, že svá nová obydlí během tří let zrenovují. Ceny této investice pak začínají na hranici 15 tisíc euro (tedy zhruba 340 tisíc korun).

Kromě toho musejí na účet složit zálohu o celkové výši dalších pět tisíc euro (cca 113 tisíc korun), kterou jim tamní úřady vrátí nazpět, jakmile bude zmíněná rekonstrukce dokončena.

Místní příroda nabízí téměř vše

Cacioppo nicméně podotýká, že zájemci rozhodně nebudou litovat: „Sambuca je známá jako město vznešenosti. Tento úrodný kus země je učiněným pozemským rájem. Nacházíme se uvnitř přírodní rezervace a jsme obklopeni historií. Kolem nás jsou úžasné pláže, lesy a hory. Je tu klid a mír, idylické útočiště pro detoxikační den.“

Pokud by nicméně vedení tohoto šestitisícového města nezasáhlo včas, hrozilo by, že v důsledku úprku převážně mladých lidí za prací do velkých aglomerací nacházejících se na italské pevnině by zde onen klid a mír byl až příliš velký a z historické Sambucy by se během několika příštích dekád staly ruiny.

„Nemůžeme si dovolit ztratit naše milované arabské dědictví. Naštěstí nám cizinci na této záchranné misi podávají pomocnou ruku,“ dodává tamní místostarosta.

Město s 1200 let starou historií

Sambuca byla založena kolem roku 830 našeho letopočtu arabskými nájezdníky. Její původní název zněl Zabut a odkazoval na stejnojmenného emíra, který na svazích zdejšího kopce Monte Genuardo nechal postavit středověký hrad. Později se stala významným obchodním centrem v regionu.

Vedle sicilské Sambucy v minulosti s obdobnou nabídkou přišlo například i město Ollolai. To se pro změnu nachází na Sardinii a podobně jako nyní i tehdy se museli zájemci o koupi tamních domů za jedno euro zavázat k mnohatisícové investici na jejich renovaci.